• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dečje bolesti prvih "manjinskih" izbora

Ministar za ljudska i manjinska prava Srbije Svetozar Čiplić kaže da nema bitnijih problema na izborima za nacionalne savete, sa terena stižu primedbe.

"Morate imati u vidu da se prvi put susrećemo sa ovakvim izborima, i mi i izborna komisija i lokalne samouprave. Videćemo u tom redovnom postupku koliko primedbe remete tok izbora ili su samo stvar nerazumevanja postupka", rekao je Čiplić novinarima u Subotici, gde prisustvuje elektorskoj skupštini Hrvatske nacionalne manjine.

Na pitanje o ocenama pojedinih manjinskih zajednica da neke političke stranke žele da monopolizuju manjinske savete, Čiplić je rekao da se ne može izbeći pojava političkih stranaka.

"Političke stranke jednostavno ne možete isključiti iz političkih procesa. Prirodno je da su pripadnici manjinskih nacionalnih zajednica i članovi stranaka, normalno je da su te stranke podržale svoje članove", ocijenio je Čiplić.

Predsednica Centralne izborne komisije Rozalija Torde izjavila je da na pojedinim biračkim mestima ima manjih problema, pošto nisu dobijena rešenja za prošireni sastav biračkih odbora.

Lider Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor je izjavio da ima problema u proceduri izbora, pošto neka biračka mesta u Vojvodini jutros nisu bila na vreme otvorena jer nije bilo dovoljno prisutnih članova biračkih odbora.

Romska partija protestvovala je što na biračkim mestima za izbore nacionanih saveta manjina nema njihovih predstavnika i upozorila da izbore kontrolišu isključivo predstavnici državnih organa.

Preliminarni rezultati izbora biće poznati večeras, a Ministarstvo za ljudska i manjinska prava će 9. juna proglasiti konačne rezultate ili saopštiti da li se, gde i kada izbori za neki nacionalni savet ponavljaju.

Posle objavljivanja rezultata članovi Nacionalnih saveta izabraće predsednika, izvršni odbor i četiri resorna odbora za obrazovanje, kulturu, informisanje i službenu upotrebu jezika i pisma.


U Topličkom okrugu u četiri opštine, Prokuplje, Žitorađa, Blace i Kuršumlija, gde za Nacionalni savet glasa ukupno 1.818, uglavnom Roma, izlaznost u 15 sati je oko 60 odsto, izjavio je član Okružne izborne komisije Zvonko Živković.

Živković je u izjavi za agenciju Beta naveo da glasanje na ukupno sedam glasačkih mesta u tom okrugu protiče u najboljem redu.

Prema podacima Područne izborne komisije za opštine Prijepolje, Priboj i Nova Varoš, do 16 časova na izbore za nacionalne savete nacionalnih manjina izašlo je 35 odsto upisanih građana.

Najveći odziv je u Novoj Varoši gde je od 907 upisanih, do 16 časova glasalo oko 400 građana.

U Prijepolju je u posebne biračke spiskove upisano 12.118 birača, a u Priboju 4.655.

Predsednik Područne izborne komisije Alen Duraković rekao je agenciji Beta da je u Prijepolju oko 200 građana vraćeno sa birališta, jer nisu upisani u poseban birački spisak iako su blagovremeno podneli zahtev.

Duraković je rekao da je zabunu najčešće izazvalo to što je za izbore za savete nacionalnih manjina smanjen broj mesta za glasanje u odnosu na broj birališta za parlamentarne izbore, tako da ih je bilo 33 umesto 78.

Na biračkom području Pančevo koje obuhvata i Kovin, Kovačicu i Opovo, ma izbore za savete nacionalnih manjina, do podne je izašao mali broj birača, saopštila je Izborna komisija.

Najmanji broj birača izašao je u Kovačici 9,63 odsto od upisanih, a najviše u Kovinu 22,5 odsto, izjavila je agenciji Beta predsednica Izborne komisije Silvana Ivazović Jeđini.

U Pančevu je od 4.645 građana sa pravom glasa izašlo svega 17,5 odsto upisanih birača, dok za Opovo nemamo podatke, dodala je.

Izbori se na svih devet biračkih mesta u gradu odvijaju bez problema i nepravilnosti, dodala je ona.

U podne su na biračkom mestu u gradskoj upravi počeli i izbori za za makedonske predstavnike u Nacionalnom savetu koji se biraju elektorskim putem, rekla je Silvana Ivazović Jeđini.

U Srbiji se danas odžavaju izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina. To su prvi izbori organizovani po novom Zakonu o nacionalnim savetima.

Oebs nadgleda izborni proces

Misija OEBS u Srbiji je blisko sarađivala sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i nevladinim organizacijama kako bi pomogna sprovođenje današnjih izbora, rekao je danas na konferenciji za novinare zamenik šefa Misije OEBS u Srbiji Tomas Mur.



„Naš cilj je bio da se osigura da što veći broj ljudi bude obavešten o nacionalnim savetima i da pripadnici nacionalnih manjina dobiju priluku da danas glasaju za svoje savete“, rekao je Mur.

„Mi ćemo danas posetiti biračka mesta što je deo našeg opšteg interesovanja za ovaj izborni proces“, istakao je diplomata OEBS.

Prema njegovim rečima birački proces nadgledaju i predstavnici SAD, Nemačke, Velike Britanije i Turske.

Problemi od jutra

Problemi su nastali jer nisu dobijena rešenja za prošireni sastav biračkih odbora, izjavila je Tanjugu predsednica Centra izborne komisije (CIK) Rozalija Torda.

Torda je naglasila da se ti problemi rešavaju, ali je posebno ukazala na problem u beogradskoj opštini Zvezdara.

Na toj opštini postoji problem sa proširenim sastavom i Centralna izborna komisija poslala je sve ono što su predstavnici Zvezdare tražili, ali nemamo povratnih informacija da li su te podatke dobili i da li će biti otvorena izborna mesta, rekla je predsednica CIK-a.

Za više od 400.000 pripadnika 16 nacionalnih manjina, danas se u 161 opštini Srbije održavaju izbori za 19 nacionalnih saveta nacionalnih manjina.

Izbori se održavaju na 883 biračka mesta, koja će biti otvorena do 20 časova, formirane su 43 izborne komisije za biračka područja, a u biračkim odborima biće 2.700 članova biračkih odbora.

Neposrednim izborima nacionalne savete će birati albanska, aškalijska, bošnjačka, bugarska, bunjevačka, vlaška, grčka, egipatska, mađarska, nemačka, romska, rumunska, rusinska, slovačka, ukrajinska i češka nacionalna manjina, dok će hrvatska, makedonska i slovenačka nacionalna manjina birati svoje nacionalne savete na elektorskim skupštinama.

U posebne biračke spiskove upisano je 436.336 pripadnika 16 nacionalnih manjina, a neposredni izbori će se održati po D'Ontovom sistemu - sistemu najvećih količnika.

Birači glasaju lično i tajno, zaokruživanjem rednog broja ispred naziva izborne liste na overenim glasačkim listićima koji će biti različite boje za svaku manjinu, a ubacivaće se u jednu glasačku kutiju.



Ministarstvo za ljudska i manjinska prava proglasilo je 77 lista - jednu za češku nacionalnu zajednicu, dve za albansku, grčku, egipatsku i nemačku nacionalnu manjinu, tri za nacionalnu zajednicu Aškalija i Bošnjaka i pet za slovačku i mađarsku nacionalnu zajednicu.

Predstavnici rumunske i rusinske nacionalne zajednice mogu da biraju između dve liste, Bugari, Ukrajinci i Bunjevci između sedam, Vlasi između devet, a Romi čak između 10 lista.

Elektorske skupštine će biti održane danas - za hrvatsku nacionalnu manjinu u Subotici, makedonsku u Pančevu, a slovenačku u Beogradu.

Na elektorskim izborima potvrđene su 52 elektorske prijave pripadnika makedonske nacionalne manjine, 21 elektorska prijava pripadnika slovenačke nacionalne manjine i 129 elektorskih prijava pripadnika hrvatske nacionalne manjine.

Svaki elektor morao je da prikupi sto overenih potpisa iz svoje nacionalne zajednice kako bi stekao status elektora izbornika koji će međusobno, na elektorskoj skupštini, napraviti liste.

Na elektorskoj skupštini potrebno je da četvrtina elektora podrži listu za koju se glasa.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava će 9. juna proglasiti konačne rezultate ili saopšti da li se, gde i kada izbori za neki nacionalni savet ponavljaju.

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić je ranije u izjavi Tanjugu precizirao da će, ukoliko dođe do ponavljanja izbora, rezultati biti poznati najkasnije 21. juna.

Posle objavljivanja rezultata članovi nacionalnih saveta izabraće predsednika, izvršni odbor i četiri resorna odbora za obrazovanje, kulturu, informisanje i službenu upotrebu jezika i pisma.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image