• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Teodosije ne želi da KPS čuva srpske svetinje

Episkop lipljanski Teodosije ocenio da bi se odluka Kfora da zaštitu srpskih manastira na Kosovu i Metohiji povere Kosovskoj policijskoj službi (KPS) mogla odraziti na odnose Kfora i SPC.

Kako je saopšteno iz kancelarije Eparhije raško-prizrenske, eparhija je primila iz više izvora najavu da će Kfor ukinuti stalno prisustvo na obezbeđenju manastira Gorioč kod Istoka i Budisavci kod Kline i zaštitu ovih svetinja poveriti KPS.

Teodosije je ocenio da je komandant Kfora, nemački general Markus Bentler, jedan od najupornijih pobornika predavanja objekata SPC kosovskoj policiji i pored upozorenja da politička situacija nije stabilna i da su srpske svetinje u pokrajini direktno ugrožene.

Vikarni episkop lipljanski je istakao da komandant Kfora, čiji se mandat završava u avgustu, izgleda da želi da ovo učini iz sopstvenih ambicija, i pored stava SPC koja se decidno protivi predavanja naših najvažnijih svetinja zaštiti KPS.

"Lično smo saznali iz razgovora u Briselu da je više zemalja NATO svesno ugroženosti srpskih svetinja, ali i činjenice da se bezbednosni izveštaji i procene zaštite objekata SPC u izvesnoj meri neobjektivno prezentiraju u Briselu od strane vrha Kfora", naveo je Teodosije.

On je upozorio da bi ova eventualna odluka generala Bentlera ne samo ugrozila bezbednost manastira Gorioc i Budisavci i uticala možda i na preventivno zatvaranje ova dva manastira iz bezbednosnih razloga, već bi se odrazila i na odnose SPC i Kfora, koji su u velikoj meri sanirani nakon katastrofalnog debakla medunarodnih snaga u martu 2004. godine.

Informativna služba Eparhije raško prizrenske u saopštenju je podsetila da je te godine za dva dana zapaljeno 35 pravoslavnih crkava i medu njima i dva manastira.

Teodosije je apelovao na najodgovornije medunarodne predstavnike u regionu, Misije UN i EU, UNESKO i Vladu Srbije da preduzmu sve što je u njihovoj moći da se spreči sprovodenje ove namere ili da se, ako to već nije moguće, nađe hitno alternativno rešenje po kome bi najvažnije svetinje SPC bile stavljene pod neki drugi vid medunarodne oružane zaštite.

Porazna je činjenica da je od dolaska mirovnih snaga predvodenih NATO savezom i medunarodnih predstavnika na Kosmetu, u periodu "mira", brutalno uništeno 150 srpskih crkava i manastira, podsetio je vikarni vladika.

"Zaštita najvažnijih svetinja SPC na Kosovu i Metohiji nije samo profesionalna, već i moralna obaveza Kfora, ukoliko se želi obezbediti statusno neutralno angažovanje NATO snaga i njihovih saradnika na očuvanju mira na ovim prostorima", zaključio je Teodosije.

Pored pomenuta dva manastira, Kfor još obezbeduje Pećku Patrijaršiju, Visoke Dečane, Gračanicu, Devič, Zočište i Svete Arhangele.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image