• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Klizišta odnose kuće i puteve

Vodostaji na većini reka u Srbiji trenutno su u stagnaciji i opadanju, ali se zbog porasta temperatura i otapanja snega očekuje da nivoi reka porastu, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Najveće probleme stvaraju visoki nivoi podzemnih voda.

Vodostaji na većini reka u Srbiji trenutno su u stagnaciji i opadanju, ali se zbog porasta temperatura i otapanja snega očekuje da nivoi reka porastu, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Vodostaji na Savi, Jezavi, Jasenici, Kubršnici, Lepenici i Južnoj Moravu su u opadanju, na Dunavu i Tisi u stagnaciji, dok su na Kolubari i njenim pritokama, Velikoj i Zapadnoj Moravi, Ibru, Toplici i jablanici u porastu. Najveće probleme stvaraju visoki nivoi podzemnih voda.

Na pokrenutom klizištu u selu Bogdanje kod Trstenika, 150 kuća puca, razdvaja se i tone. Oko 600 meštana koji su ostali bez krova nad glavom, išcekuje konačnu odluku Vlade Srbije o izmeštanju sela, odredjivanju nove lokacije i izgradnji novih obećanih kuća.

Gradjevinska inspekcija opštine Trstenik obeležila je prvih trideset kuća u kojima je zbog lične bezbednosti vlasnicima zabranjeno stanovanje, a stručne ekipe uz pomoć meštana počele su da ruše ove objekte.

Porodice su smeštene kod rodjaka i prijatelja u selu, a iz opštinskog budžeta za njih je izdvojeno po 20.000 dinara, dok je ostalima koji se pripremaju za iseljenje isplaćeno po 10.000 dinara pomoći.

Pomoć ugroženim porodicama pružiće i Vojska SCG, najavio je ministar odbrane Zoran Stanković.

"Iz sata u sat situacija na terenu se menja i pogoršava. Zemlja se razdvaja, zidovi pucaju, krovovi se ruše", kaže zamenik predsednika opštine Trstenik Dragan Andrejić.

Katastarska služba opštine Trstenik analizira planove i pokušava da odredi nove parcele, a koje područje je odabrano za dislokaciju sela trebalo bi da bude poznato narednih dana.

Ugrožena i okolina Čačka, Kragujevca, Loznice...

Prema podacima Kriznog štaba opštine Čačak, u okolnim selima je od klizišta, posle topljenja snega, ugroženo oko 120 domaćinstava. Najviše klizišta je u Parmencu, Jezdini i Bresnici.

Narasle podzemne vode u više od deset brdskih naselja aktivirale su stara i pokrenula nova klizišta. Do sada je velika šteta pričinjena stambenim i pomoćnim objektima u 30 domaćinstava kojima je neophodna hitna pomoć.

Računa se da samo projekat sanacije do sada uočenih šteta na gradjevinama i putevima košta oko deset miliona dinara.

Štab civilne zaštite Kragujevca ocenio je da se situacija na klizištima u kragujevačkim naseljima, selima i putevima pogoršava iz časa u čas, i da je do sada aktivirano 39 klizišta, od kojih je neposredno ugroženo pedesetak porodica. "Stanje na terenu prevazilazi mogućnost grada da se klizišta saniraju, kako finansijske, tako i u ljudstvu i mehanizaciji", kazao je zamenik komandanta Štaba civilne zaštite Milivoje Borić, istakavši da su ekipe javnih preduzeća danonoćno na terenu.

U lozničkom kraju pojavila su se nova klizišta, a još su pod vodom oranice i pojedina domćinstva koja je poplavio Jadar, mada je vodostaj u donjem toku te reke nešto niži nego prethodnog dana. Nova klizišta registrovana su u Brnjcu, Tekerišu, Krajišnicima, Velikom Selu, Banji Koviljači, Gornjoj Sipulji i u Gornjoj Badanji, koja ugrožavaju prvenstveno stambene objekte.

Kako je rečeno Tanjugu u Centru za obaveštavanje, pod vodom je oko 300 hektara poljoprivrdenog zemljišta u priobalnom pojasu seoskih atara u Cikotama i Bradiau u gornjem i srednjem toku Jadra.

Zbog klizišta u desetak sela u opštini Bajina Bašta oštećen je veliki broj stambenih objekata i puteva, a dva domaćinstva su morla da se isele iz svojih kuća. Najteža situacija je u selu Višesava, gde je celo brdo krenulo na kuće koje su počele da pucaju, pa su ukućani u domaćinstvima Ljubise Aksentijevića i Miloja Djokića morali da se isele.

Prema prvim procenama, šteta premašuje 50 miliona dinara, rekao je Skrnjić i izrazio bojazan da bi moglo doći do većih klizišta za 7-8 dana u selima Rastište, Jagoštica, Zaovine, Solotusa i Rača na planini Tari, gde se sneg još nije otopio.

Saobraćaj na regionalnom putu Valjevo-Mionica-Ljig obustavljen je zbog klizišta kod groblja u Gornjoj Toplici. Na tom mestu klizište postoji godinama, a u noći izmedju ponedeljka i utorka došlo je do novog odrona koji je onemogućio saobraćaj, pa su djaci iz dela mioničke opštine na nastavu u ljiške srednje škole došli pešice.

Zbog izlivanja reke Ljig iz korita ponovo je obustavljen i saobraćaj na putu Ljig-Latković-Dudovica, u opštini Lazarevac.

U ljiškoj opštini oštećeno je oko 40 kuća, a iseljena je još jedna porodica iz sela Dići, koja je privremeno smeštena u komšiluku.

Kako nastaju klizišta

Klizišta na različitim mestima izazvana su različitim uzrocima, kako prirodnim - obilnim padavinama, podzemnim i otpadnim vodama, tako i nestručnom procenom sastava i osobina tla, rečeno je Tanjugu u preduzeću "Geosonda", koje se bavi geološkim istraživanjima tla.

Klizišta mogu da se predvide prema litološkom sastavu zemljišta i drugim prirodnim osobinama područja, ali se teško mogu sanirati.

Na pošumljenim područjima mogućnost za pojavu klizišta je znatno manja, jer se pošumljavanjem smanjuje pogućnost njegove pojave.

Neodgovarajuće posecanje kosina na odredjenom području radi izgradnje naselja, ne računajući na posledice takvog poteza, ostavlja posečene kosine nezaštićenim.

Iz slivnog područja dolaze vode od padavina i idu do vodonepropusnog sloja tla, što dovodi do pucanja rastresitog zemljišta.

Vode koje dodju do gline koja je vodonepropusna, pospešuju odvajanje homogenog terena i površinski slojevi počinju da klize.

Otpadne vode često čine situaciju još složenijom, jer povećanje količine vode pospešuje njeno izlivanje iz rečnog korita.

Podzemne vode takodje deluju na vodopropusne i vodonepropusne slojeve, naročito ako se nalaze u blizini reka, jer kako se vodostaj povećava, vode kroz pukotine idu u "zaledje".

Kad nivo vode u rekama počne da se spušta , voda iz "zaledja" počinje kroz tlo da "juri" prema reci i da stvara pukotine i kanale. Kada oni počnu da se sležu, nastaju deformacije na površini.

(Tanjug/Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image