Pošto su čuveni arhivatori dobili zadatak da pronađu zemljišnu knjigu, na putu za Šuljam zaustavili su se u Sremskoj Mitrovici sa svojom predstavom “Velika seoba arhivatora”. Ekipa platforme Sremska Mitrovica živi imala je priliku da razgovara sa drugom Čvarkov, Torbicom i Boškićem, koji nisu oduševljeni seobom u Šuljam, ali ono što nisu znali jeste da to selo teritorijalno pripada Gradu Sremska Mitrovica, pa su naišli na vruć teren.

“Ko je to odlučio da to bude u Sremu, ja ne znam. Lično bih pristao da je magacin na Rohalj bazama, ali oni su preglasali i rekli Šuljam. Da li je to naše bačko rukovodstvo glasalo, ne verujem, tad su Sremci bili na vlasti u Novom Sadu, uzmimo samo jednog Kamenjara. To se i dan danas nosi u Šuljam, a moglo je u Srbobran, recimo”, kaže glavni arhivator Čvarkov Đorđe, a na pitanje da li je magacin mogao da bude u Gajdobri dobili smo ćutanje.

Dragan Jove Torbica, zamenik glavnog arhivatora, iz Novoga Sada, kaže da Drina nikad nije bila granica i da nas ne razdvaja nego spaja: “Valjda zbog tog brdovitog karaktera samoga Srijema, tu su mnogi našli svoj dom, vjerovatno jer nije ravno ko Bačka i Banat, pa je nekako bilo lakše primiti se i spojit da kažem te dve naravi, a i što kažu i jedni i drugi su neću ni kako ja ‘oću”, a osvrnuo se i na to da Đoka treba da ide u penziju, te će ga on kao zamjenik naslijetit, a posle toga njega njegov sin.

SREMSKA MITROVICA ŽIVI PROMO

Mladost i budućnost arhivskog odeljenja, Boškić, otkriva gde bi najbolje bilo smestiti taj magacin: “Šta ću ja u Šuljmu, tamo nema kafić. Trebalo bi da to bude Beograd, ipak je to centar. Tamo su ljudi dobri, ima mnogo lepih restorana, tu je Knez, Terazije, ima šta da se radi i u radno vreme i posle radnog vremena. I naravno, vikendom na Kop, kao i svaki Beograđanin”, zaključuje mladi Boškić, negirajući bilo kakvu vezu sa okolinom Arilja, navodeći da je sve u životu postigao sam, a da li su ova tri hrabra ahrivatora pronašli izgubljeni zemljišnu knjigu u malom fruškogorskom selu Šuljam, saznaćete ako pogledate njihovu predstavu “Velika seoba arhivatora”.