• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Neka EU kaže da li nas želi

Boris Tadić izjavio je danas u Istanbulu, na samitu šefova država jugoistočne Evrope, da EU mora da bez okolišanja poruči da li je spremna da u svoje okrilje primi sve države regiona i da iskreno pomogne da se taj cilj i ostvari.

Tadić je šefovima država članica Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) predočio korake koje je Srbija proteklih meseci načinila na putu ka EU, i poručio da je od vitalne važnosti da kandidatura za članstvo koju je Srbija podnela bude u najskorijoj budućnosti razmatrana pred Evropskom komisijom.

"Samo kada čitava jugoistočna Evropa bude integrisana u EU obećana era mira koja je nagoveštena padom Berlinskog zida moći će zaista da otpočne. Samo tada će demokratski prosperitet, ekonomska sigurnost i socijalna jednakost biti utemeljeni u svakoj od nacija kojima je ovaj region dom", rekao je Tadić.

On je dodao da samo na taj način može biti "zatvorena knjiga strašne dekade" koju su obeležili građanski ratovi, etničko čišćenje, izbeglice i raseljeni.

Evropska unija, prema Tadićevim rečima, mora iskreno i bez ustezanja da kaže da li želi da integriše čitav region Zapadnog Balkana i da li je spremna da na najpraktičnije načine pomogne da se ispune kriterijumi postavljeni pred države regiona.

"Svi imamo rezerve, ali se sa njima suočavamo, ne dopuštamo da one budu izgovor da ne činimo ništa. Dakle, Srbija očekuje da pozitivna atmosfera i poruke sa nedavno održanog samita u Sarajevu budu pretočene u delo", rekao je Tadić.

Govoreći o značaju regionalne saradnje, Tadić je istakao da u njenom fokusu mora biti borba protiv organizovanog kriminala, čija transnacionalna mreža predstavlja najdirektniju opasnost prosperitetu regiona.

"Srbija je objavila rat organizovanom kriminalu, i nećemo štedeti trud u nastojanju da otklonimo tu pretnju. Politika Srbije podrazumeva da niko neće ostati izvan domašaja zakona. Naša policija i pravosuđe nastaviće beskompromisni obračun sa kriminalnim bosovima i njihovim saradnicima", naglasio je Tadić.



Regionalna saradnja je, prema njegovim rečima, preduslov uspešne borbe protiv organizovanog kriminala, i zbog toga je od neobične važnosti da svim državama regiona to bude prioritet, ne samo na rečima, već i na delu.

Predsednik Srbije se osvrnuo i na pitanje statusa Kosova i Metohije, poručujući još jednom da Srbija nikada, i ni pod kojim okolnostima, neće ni implicitno ni eksplicitno priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, i da je po tom pitanju srpski narod potpuno jednodušan.

"Jednostrano proglašena nezavisnost je za nas samo još jedan pokušaj da se nametne jednostrano rešenje, i zato je takav ishod neodrživ. Nema prave alternative rešenju do koga bi se došlo pregovorima i kompromisom", rekao je Tadić, i ocenio da će prilika za nove pregovore nastupiti pošto Međunarodni sud pravde prosledi Generalnoj skupštini UN savetodavno mišljenje o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova.

"Verujemo da je dijalog jedini način da osiguramo dugoročnu stabilnost u regionu", rekao je predsednik Srbije i zaključio da je Srbija 21. veka upravo država koja traga za mirom, stabilnošću, ekonomskim prosperitetom, socijalnom pravdom, regionalnom saradnjom i dobrosusedskim odnosima.

Prema njegovim rečima, nema boljeg okvira za razgovor lidera regiona o zajedničkoj budućnosti od procesa saradnje koji su sami stvorili.

"Srbija je oduvek podržavala saradnju i jačanje regionalnih inicijativa, i daće dodatni doprinos tim vrednostima tokom predsedavanja SEEP 2011/2012. godine", rekao je Tadić, i ocenio da je u protekloj deceniji načinjen izvanredan napredak u regionalnoj saradnji, čemu je u znatnoj meri doprinela i Srbija.

Predsednik Srbije danas je na marginama samita šefova država i vlada zemalja članica Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) imao bilateralne susrete sa predsednikom i premijerom Turske Abdulahom Gulom i Redžepom Taipom Erdoganom.

Predsednik Tadić se u Istambulu sastao i sa crnogorskim kolegom Filipom Vujanovićem, koji ga je pozvao u prvu zvaničnu posetu Crnoj Gori 6. i 7. jula.

Gul, Tadić i Vujanović su po završetku samita SEECP održali i zajedničku konferenciju za novinare, budući da je Turska danas Crnoj Gori predala jednogodišnje predsedavanje SEECP, dok će Srbija na čelu te regionalne inicijative biti od juna 2011. godine.

U završnoj deklaraciji koju su na samitu SEECP usvojili šefovi država i vlada regiona ističe se značaj nastavka evropskih i evroatlantskih integrativnih procesa i jačanja saradnje i dobrosusedskih odnosa u regiji.

U deklaraciji se pozdravlja napredak koji su pojedine države regiona načinile u procesu evropskih integracija.

"Istakli smo našu posvećenost evropskim i evroatlantskim perspektivama jugoistočne Evrope, u zavisnosti od aspiracija pojedinih zemalja, jer je to, kako verujemo, najbolji način da se postigne trajni mir i stabilnost kao i socijalno-ekonomski razvoj regiona", navodi se u deklaraciji.

"Istakli smo čvrsto uverenje da naše zajedničko kulturno i istorijsko nasleđe kao i vrednosti i ciljevi koje delimo stvaraju dobar osnov za transformisanje našeg regiona u prostor mira, prijateljstva, stabilnosti i prosperiteta", stoji u deklaraciji.

Naredni samit SEECP biće održan u Crnoj Gori u junu sledeće godine, nakon čega će predsedavanje tom inicijativom preuzeti Srbija.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image