• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Srbija ceni neutralnost Uneska o statusu Kosova

Predsednik Srbije Boris Tadić istakao da je "imperativ" da stav te organizacije ostane nepromenjen "bez izuzetka".

Tadić je to naglasio u obraćanju učesnicima samita šefova država jugoistočne Evrope posvećenog uspostavljanju "kulturnih koridora", koji se održava u Istanbulu pod pokroviteljstvom Organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko) i Saveta Evrope.

"Programi kao ovaj, pod porkoviteljstvom Uneska i Saveta Evrope odoleli su preprekama kao što je jednostrano proglašenje nezavisnosti naše južne pokrajine Kosova i pokušajima da se veštački odvoji temelj srpske baštine davanjem političkog tona kulturnom nasleđu ili njegovim potpunim razaranjem", rekao je Tadić.

On je naglasio da su mostovi razumevanja opstali iako su neki u Prištini pokušali da iskoriste sprsko nasleđe kao pion u "opasnoj igri stvaranja identiteta" i iako je na stotine srpskih svetinja na Kosovu ugroženo.

Tadić je rekao da su Savet Evrope i Unesko uvideli da su te lokacije ugrožene, i naveo da su sve četiri lokacije na Kosovu koje se nalaze na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine takođe stavljene na Uneskovu listu Svetske baštine u opasnosti, gde "nažalost moraju ostati".

"Srbija visoko ceni čvrsti status-neutralni stav Uneska, i osetljivost koju ta organizacija pokazuje za ovu važnu oblast naše saradnje. Imperativno je da se tako nastavi, bez izuzetka", rekao je Tadić.

Ovogodišnji skup o uspostavljanju kulturnih koridora među zemljama jugoistočne Evrope u Istanbulu posvećen je muzici.

Tadić je naglasio da je vekovima muzika u zemljama jugoistočne Evrope bila element uzajamnog prepoznavanja i razumevanja i način ujedinjenja uz istovremeno očuvanje posebnosti.

On je podsetio na poznatog srpskog kompozitora Stevana Mokranjca koji je stvorio dela zajedničkog nasleđa koja predstavljaju merilko izuzetnosti i posle više od jednog veka.

Takođe je pomenuo i Gorana Bregovića koji, kako je rekao, kombinuje razne stilove i tradicije da proizvede nešto što je izrazito južnoevropsko.

Tadić je predložio da Srbija bude domaćin sledećeg regionalnog samita posvećenog unapređenju odnosa u domenu kulture i kulturnog nasleđa 2011. godine.

Kako je rekao, sledeći samit bi mogao da bude održan pod nazivom "Od rimske tolerancije do evropskog razumevanja" s ciljem da se skrene pažnja na tradiciju pomirenja i izgradnje mostova kulture u ovom regionu, koja do sada nije dovoljno isticana.

Prvi samit o unapređenju kulturne saradnje među zemljama jugoistočne Evrope održan je 2003. u Ohridu.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image