• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Britanci za povratak Srba na nezavisno Kosovo

Britanski ministar za Evropu Dejvid Ledington izjavio je danas u Prištini da je nezavisnost Kosova činjenica i da nema povratka nazad. On je sa kosovskim ministrom za povratak i zajednice Saša Rašić objavili su plan za povratak 20 srpskih porodica u Prizren.

Ledington je rekao i da je "teško zamisliti" Srbiju u EU dok traje spor sa Kosovom.

On je posle susreta sa predsednikom Kosova Fatmirom Sejdiuom rekao da se Velika Britanija sa evropskim partnerima sprema za reakciju posle objavljivanja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova.

Prema njegovim rečima, cilj tih priprema je da "stvari idu napred" i da bude podržan "konstruktivan dijalog Kosova i Srbije o praktičnim pitanjima".

Dodao je da bi se razgovori odnosili na pitanja trgovine, slobode kretanja građana, zajedničke ambicije dve države da uđu u EU.

Britanski ministar je rekao da je uverio Sejdiua da će njegova država podržati Kosovo u stremljenjima za punopravno članstvo u EU i NATO.

"Mi ćemo sa našim partnerima zajedno raditi kako bismo obezbedili uspešno okončanje tog procesa", rekao je Ledington.

Na pitanje o ulasku Srbije u EU, on je rekao da je u toku veoma rana faza tog procesa.

"Mislim da je teško zamisliti da Srbija može da uđe u EU, dok još postoji stanje neprijateljstva Srbije i Kosova. Ono što je važno istaći u ovoj fazi je to što govorimo i mi u Londonu, i druge članice EU Beogradu, jeste da mi želimo da se vi (Kosovo) u potpunosti uključite u evropsku porodicu", naveo je Ledington.

Prema njegovim rečima, deo tog procesa je nalaženje miroljubivih rešenja za probleme sa susedima.

Ledington je izrazio nadu da će jednoga dana granica Kosova i Srbije biti toliko značajna koliko je to danas granica Belgije i Luksemburga.

Britanski ministar je imao sastanke i sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem i ministrom inostranih poslova Skenderom Hisenijem.

Kako je saopšteno iz kabineta premijera Tačija, sa Ledingtonom je razgovarao o opredeljenju Vlade Kosova da ispuni sve kriterijume za prijem u EU.

"Premijer Tači je preneo opredeljenje Vlade za evropsku perpsektivu Kosova, za dobru vladavinu, ekonomski razvoj, beskompromisnu borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala", navodi se u saopštenju.

Ne prejuducirajući stav Međunarodnog suda pravde, Tači je rekao da će se posle objavljivanja tog mišljenja otvoriti nova perspektiva za priznanje Kosova i njegovu integraciju u međunarodne organizacije.

Za povratak srpskih porodica u Prizren britanska vlada je izdvojila 354.000, a kosovska vlada 166.000 evra.

Pre sukoba 1999. godine u Prizrenu je živelo više od deset hiljada Srba, a danas je u tom gradu ostalo samo njih sedamnaest.

Tokom martovskog nasilja 2004. godine, albanski ekstremisti u Prizrenu su spalili većinu srpskih kuća i srpske pravoslavne crkve, manastire i vladičanski dvor.

Na skupu u britanskoj amabasadi u Prištini, gde je objavljen plan povratka Srba u Prizren, Lidington je rekao da je svestan da ima teškoća u povratku, poput problema u stvaranju uslova za održivi povratak.

On je ocenio da je za pomirenje i za dalji razvoj Kosova od ključne važnosti da se nastavi povratak raseljenih.

Ministar Saša Rašić je ponovio da je povratak raseljenih jedan od prioriteta kosovske vlade.

"Realizacija projekata poput ovoga će sigurno pomoći u postizanju toga cilja", rekao je Rašić.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image