• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropa vraća 150.000 ljudi u Srbiju

Komesar za izbeglice Vladimir Cucić izjavio da u Srbiji živi 86.000 izbeglica i 210.000 interno raseljenih, a da će od 100.000 do 150.000 osoba biti vraćeno po osnovu sporazuma o readmisiji iz 29 evropskih zemalja.

Cucić je, obraćajući se učesnicima petog sastanka stalnih odbora Parlamentarne skupštine Mediterana (PSM), čiji je domaćin Skupština Srbije, kazao da je povratak osoba, koja će u Srbiju biti vraćena po osnovu sporazuma o readmisiji, težak i bolan proces, ali da "Srbija uspeva da sa time izađe na kraj".

Povratak izbeglica i interno raseljenih na svoja ognjišta daleko je ispod očekivanja, a osnovna prepreka za to jeste povrat prava, rekao je Cucić i dodao da je Bosna i Hercegovina u tom pogledu "najsvetliji primer", a da u Hrvatskoj ne postoji spremnost da se ljudima vrate neka od prava.

Cucić je učesnicima skupa predočio i podatke UNHCR, prema kojima je Srbija 13. na svetu prema broju interno raseljenih, 12. po broju izbeglica, a prva u Evropi po broju izbeglica i interno raseljenih.

Komesar za izbeglice je napomenuo da Srbija čini sve kako bi taj problem bio rešen, dodajući da je jedan od načina gašenje kolektivnih centara.

Prema njegovim rečima, trenutno u Srbiji postoji 60 izbegličkih centara, a vlada se nada da će i oni u narednom periodu biti zatvoreni.

Cucić je izrazio zadovoljstvo što je, kako je rekao, i EU prepoznala taj problem i što Srbiji dodeljuje veliki deo sredstava iz predpristupnih fondova za gašenje kolektivnih centara, odnosno rešavanje problema njihovih stanovnika.

U Skupštini Srbije juče je počeo dvodnevni sastanak stalnih odbora PSM, a danas će, poslednjeg dana zasedanja, pored pitanja izbeglica, biti raspravljano i o spoljnoj trgovini i investicijama na Mediteranu, ljudskim pravima, jednakosti polova, dijalogu između kultura i regija.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image