• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada: 90 miliona dinara za štete od klizišta

Vlada Srbije je donela rešenja o upotrebi sredstava za naknadu šteta usled elementarnih nepogoda - klizišta, u ukupnom izosu od 90 miliona dinara. Za selo Bogdanje u opštini Trstenik i selo Zlatari u opštini Brus izdvojeno je po 30 miliona dinara, za opštinu Ljig 10 miliona dinara i po pet miliona dinara za opštine Rekovac, Koceljeva, Gornji Milanovac i Osečina.

Vlada Srbije je donela rešenja o upotrebi sredstava za naknadu šteta usled elementarnih nepogoda - klizišta, u ukupnom izosu od 90 miliona dinara.

Za selo Bogdanje u opštini Trstenik i selo Zlatari u opštini Brus izdvojeno je po 30 miliona dinara, za opštinu Ljig 10 miliona dinara i po pet miliona dinara za opštine Rekovac, Koceljeva, Gornji Milanovac i Osečina.

Na sednici je doneta Odluka o obrazovanju Koordinacionog tela za usmeravanje aktivnosti u otklanjanju posledica nastalih aktiviranjem klizišta na teritoriji opština Trstenik i Brus.

Članovi Koordinacionog tela su ministri: za kapitalne investicije Velimir Ilić, privrede Predrag Bubalo, finansija Mladjan Dinkić, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivana Dulić-Marković, rudarstva i energetike Radomir Naumov i zdravlja Tomica Milosavljević.

Ministar finansija izjavio je da će vlada, iako je potrošila budžetska sredstva za saniranje nepogoda, obezbediti vanredna za saniranje posledica poplava i klizišta.

Dinkić je, na konferenciji za novinare posle sednice vlade, rekao da će vanredna sredstva biti odobrena na narednoj sednici vlade.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo finansija će razmotriti mogućnost uzimanja namenskog kredita od Razvojne banke Saveta Evrope, a za saniranje štete će biti potrošen i deo sredstava dobijenih privatizacijom.

Radno telo Vlade Srbije će, kako je rekao, proceniti štetu na ugroženim područjima, posle čega će gradjanima koji su pretrpeli štetu biti pružena pomoć za izgradnju ili popravku kuća. "Svi ugroženi biće zbrinuti i mi ćemo već na narednoj sednici odobriti vanredna sredstva. Sigurno je da da ćemo obezbediti onoliko sredstava koliko je neophodno da svi oni koji su ugroženi budu zbrinuti", rekao je Dinkić.

Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić je najavio da će, ukoliko ne bude kiše, radovi na obnavljanju porušenih i oštećenih kuća početi u ponedeljak, 27. marta.

Klizišta, isključenja struje, poplave

Sve je više područja ugroženih od klizišta u Srbiji. Iseljavaju se kompletna domaćinstva za koje će gradnja kuća, kako je najavljeno, početi u ponedeljak.

Prema procenama Kriznog štaba SO Aleksandrovac, šteta od poplava i klizišta u toj opštini do sada je 450.000 evra, na području Kragujevca ima 50 klizišta, koja ugrožavaju više od 100 domaćinstava, užički Štab za odbranu od poplava i kližišta registrovao je 30 klizišta.

U kolubarskom i trsteničkom kraju proglašeno je i stanje elementarne nepogode, a veliki problem stvara visoki nivo podzemnih voda i izlivanje Zapadne Morave koja je poplavila oko hiljadu hektara plodnog zemljišta. Mnogi zaseoci su odsečeni a problema ima i sa snabdevanjem strujom.

U opštini Koceljeva, gde je takodje proglašeno stanje elementarne nepogode, pojavilo se dvadeset novih klizišta. Reka Tamnava se izlila duž celog toka tako da je pod vodom oko sedam stotina hektara. Pod vodom je i put Koceljeva – Crniljevo a zbog klizišta su odsečeni zaseoci.

Na groblju u kragujevačkom prigradskom naselju Teferič, klizište, koje se aktiviralo u toku noći, ugrozilo je sedam grobova. Nadležni u Javno-komunalnom preduzeća "Gradska groblja" tražiće saglasnost porodica preminulih da se izmeste posmrtni ostaci na bezbednije mesto u groblju.

U okolini Kragujevca do sada je registrovano pedesetak klizišta koja ugrožavaju domaćinstva, puteve i infrastrukturu.

Broj klizišta na teritoriji Čačka povećan je na 73, koja u 31 selu ugrožavaju 129 kuća.

Gradonačelnik Beograda Nenad Bogdanović izjavio je da su najveća klizišta u Beogradu Umka i Resnik, zbog čega nadležni organi preduzimaju odredjene akcije. Bogdanović je na konferenciji za novinare rekao da grad sa opštinom Čukarica analizira na tim klizištima svaki pojedinačni slučaj, da na njima neće moći da bude gradnje novih kuća i da je predvidjena socijalna pomoć.

On je ukazao da je bilo gradnje, iako je ona zbog klizišta zatvorena, i da se desetak godina niko nije ozbiljno bavio ovakvim pitanjima. Bogdanović je rekao da na Zelenom vencu nema klizišta, iako već tridesetak godina u donjem delu tog brda "postoji klizanje" kakvog u Beogradu ima na 100 mesta, ali da se to drži pod kontrolom.

U prepodnevnim satima u Ulici vojvode Stepe u blizini Farmaceutskog fakulteta u Beogradu aktiviralo se klizište koje ugrožava specijalni dalekovodni stub koji nosi tri dalekovoda snage 110 kilovata.

Zbog toga su bez električne energije u 11.20 ostali delovi naselja Braće Jerković, Kumodraž, Banjica i Jajinci.

Kako javlja RTS saobraćaj na magistralnom putu izmedju Brodareva i Velike Župe kod Prijepolja je normalizovan nešto posle 14 časova zahvaljujući brzoj intervenciji ekipa užičkog preduzeća za puteve.

Ta deonica je bila zatvorena zbog velikog odrona zemlje i stenja od pet časova.

Vodostaji na većini reka u Srbiji su u porastu zbog otapanja snega i padavina, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije.

U porastu su vodostaji na Neri, Jadru, Kolubari i njenim pritokama, Velikoj Moravi, Jasenici, Lepenici, Belici, Zapadnoj Moravi, Ibru, Južnoj Moravi, Toplici i Jablanici. Vodostaji na Dunavu, Tisi, Savi i Kubršnici su u neznatnom opadanju, a na Tamnavi u stagnaciji.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image