• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić oštro upozorava Savet bezbednosti

Ukoliko napad u Kosovskoj Mitrovici u UN prođe bez osude Beograd će razmotriti odnose sa međunarodnim snagama na Kosovu, rekao predsednik Srbije na sednici Saveta bezbednosti.

Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je danas Savet bezbednosti UN da osudi bombaški napad na Srbe u Kosovskoj Mitrovici i upozorio da će Beograd razmotriti odnose sa međunarodnim prisustvom na Kosovu ukoliko se to ne dogodi.

"Apelujemo na međunarodnu zajednicu da osigura da se ono što se dogodilo u petak više nikada ne ponovi, kao i da se pobrine da nelegalna (Međunarodna civilna) kancelarija u Severnoj Mitrovici ostane zatvorena", naglasio je Tadić na vanrednoj sednici Saveta bezbednosti posvećenoj situaciji na Kosovu.

Tadić je podsetio da se u petak oko 3.000 Srba na Kosovu okupilo kako bi protestovali zbog, kako je naveo, grubog kršenja Rezolucije 1244 i pokušaja albanskih vlasti da otvore kancelariju Vlade Kosova u severnom delu Kosovske Mitrovice.

Dodao je da su na mirno okupljene demonstrante bačene dve razorne bombe iz pravca dvorišta gde su naselja etničkih Albanaca. U napadu je poginuo pedijatar u lokalnoj bolnici, po nacionalnosti Bošnjak, dok je desetak Srba ozbiljno ranjeno, kazao je Tadić.

"Naglašavam, to je učinjeno namerno kako bi se pojačale međuetničke tenzije i sabotirala težnja da se dođe do održivog mira. To je još jedna destruktivna posledica mračnog plana, koji je delom podržan od takozvane Međunarodne civilne kancelarije na čijem čelu je Piter Fejt, da jednostrano nametne nelegalni i nepoželjni režim u delu naše pokrajine", kazao je Tadić.

Predsednik Srbije naglasio je da tako nešto nije samo u suprotnosti sa željama kosovskih Srba, već je i u suprotnosti sa radom misije Unmika i Euleksa, kao i odluka Saveta bezbednosti, jer te institucije nikada nisu priznale takozvani Ahtisarijev plan i jednostranu nezavisnost.

Tadić je pozvao sve odgovorne međunarodne faktore da izbegnu situaciju da se više ikada nađu u poziciji da podrže bilo koji destabilizujući akt vlasti u Prištini.

"Etničkim albanskim vlastima mora biti rečeno kakve ih posledice očekuju ukoliko ponovo pribegnu jednostranim aktima. U suprotnom, Srbija neće imati izbora sem da razmotri svoje odnose sa međunarodnim prisustvom u pokrajini", naveo je Tadić.

Beograd, prema Tadićevim rečima, neće tolerisati nikakve jednostrane akte prištinskh vlasti, poput otvaranja Međunarodne civilne kancelarije, suda ili akte u oblasti telekomunikacija. Sve to predstavlja čin agresije i kršenja Rezolucije 1244, ocenio je Tadić.

"Dozvolite da budem jasan: bez obzira na razlike prema jednostranoj nezavisnosti, svako ko ne osudi jednostranost bilo koje vrste na Kosovu, kao što je Srbija učinila, biće odgovoran za svako buduće nasilje, žrtve i terorističke akte koji bi mogli da se dogode u pokrajini", naglasio je Tadić.

Srpski predsednik je naveo da jednostrana nezavisnost, koliko god to neki ne žele da čuju, ne može dovesti do mira i stabilnosti. Ona je, prema Tadiću, samo dovela do podele u međunarodnoj zajednici i preispitivanja osnovnih principa međunarodnog sistema.

"Jedini način da se uspostavi stabilnost na Kosovu je da se u potpunosti implementira plan generalnog sekretara UN od šest tačaka, koji je, da vas podsetim, prihvatio jednoglasno Savet bezbednosti u novembru 2008, bez obzira na razlike prema jednostrano proglašenoj nezavisnosti".

On je podsetio da se slučaj jednostrane proglašene nezavisnosti Kosova sada nalazi pred Međunarodnim sudom pravde i zahvalio svim državama koje su, i pored brojnih pritisaka, odbile da priznaju kosovsku nezavisnost.

Tadić je poručio je da nijedna demokratska vlast u Srbiji nikada neće priznati nezavisnost Kosova, ali da je Beograd spreman da zajedno sa Prištinom radi na konstruktivnom i održivom rešenju jer veruje da je održivi mir osnova zajedničke i prosperitetne budućnost u EU.

U Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija u toku je vanredna sednica sazvana na zahtev Srbije povodom pogoršanja bezbednosne situacije na Kosovu i Metohiji na kojoj učestvuje predsednik Republike Boris Tadić.

Na sednici učestvuju i šef UNMIK-a Lamberto Zanijer i šef Euleksa Iv de Kermabon.

Sednici u Njujorku prisustvuje i kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni.

Nigerija, predsedavajuća SB u julu, sazvala je sednicu nakon što su za sada nepoznati počinioci prošlog petka aktivirali bombu u naselju Bošnjačka mahala u severnom delu Kosovske Mitrovice, gde je nekoliko stotina Srba protestovalo povodom otvaranja kancelarije vlade Kosova.

U tom napadu jedna osoba je izgubila život, a 11 je povređeno.

Zanijeri: Potrebna uzdržanost i Beograda i Prištine

Šef misije UN na Kosovu i Metohiji Lamberto Zanijer izrazio je danas na vanrednoj sednici zabrinutost zbog poslednjih incidenata na severu Kosovu , istakavši da je situacija posle njih napetija nego obično.

Obraćajući se članicama SB on je pozvao vlasti u Prištini i Beogradu da budu mirne, uzdržane i da ne izazivaju provokacije.

"Posle incidenta 2. jula, želim da izrazim zabrinutost zbog nasilja do kojeg je došlo i da izrazim saučešće porodici preminuluog Bošnjaka. Molim obe strane da ne provociraju i da budu mirne i uzdržane", dodao je Zanijer.

Zanijer je rekao i da Beograd i Priština osuđuju ove incidente, ali i da se osuđuju međusobno, a da je dijalog među njima ključna stvar u postizanju mira u pokrajini.

Šef UNMIK je, takođe, pozvao nadležne da preduzmu mere protiv počinilaca incidenata.

I misija Euleksa oštro osuđuje akt nasilja u severnom delu Kosovske Mitrovice rekao je danas šef Euleksa Iv de Kermabon na vanrednoj sednici Saveta bezbednosti.

Kermabon, kome je ovoprvo učešće na sednicama SB o Kosovu, naglasio je da je misija EU do sada delovala u potpunosti u skladu sa svojim mandatom, i da će tako nastaviti u budućnosti.

On je podsetio i da je osoblje Euleksa bilo meta pretnji od "radikalnih elemenata" na severu Kosova.

Šef Euleksa je podsetio i na incident kada je ranjen funkcioner Samostalno-liberalne stranke i poslanik u Skupštini Kosova Petar Miletić, rekavši da će misija na čijem je čelu učiniti sve da kazni počinioce ovog napada sto je pre moguće.

On je, takođe, pozvao je Beograd i Prištinu na uzdržanost i dalju podršku misiji EU na Kosovu.




Ambasador Rusije pri Ujedinjenim nacijama Vitalij Čurkin rekao je danas na sednici Saveta bezbednosti o Kosovu da je situacija u pokrajini daleko od stabilne, kao i da je Rusija upozoravala da svaki unilateralni potez može da poremeti napore za stabilizaciju Kosova.

Navodeći da je Rusija podržala zahtev Srbije za održavanje vanredne sednice Saveta bezbednost UN povodom pogoršanja bezbednosne situacije u pokrajini i da deli ocene koje je izneo predsednik Srbije Boris Tadić, on je rekao da pokušaj da se otvori ogranak privremenih kosovskih vlasti na severu Kosova predstavlja provokaciju.

Prema njegovim rečima, treba učiniti sve da se spreče takve provokacije. On je podsetio da su mandati UNMIK-a i Euleksa u skladu sa rezolucijom 1244, i pozvao na pažljiv pristup Brisela po tim pitanjima.

Ambasador SAD Alehandro Volf pozvao je sve strane da izbegnu eskalaciju nasilja, ističući istovremeno da je nedavni incident, kada su nepoznati počinioci aktivirali bombu u severnom delu Kosovske Mitrovice, usmrtivši jednu i ranivši 11 osoba, "izolovani incident, a ne planirani akt terorizma".

On je rekao da je došlo do ozbiljnog pogoršanja situacije i naveo kao primer i napad na funkcionera Samostalno-liberalne stranke i poslanika u Skupštini Kosova Petra Miletića, dodajući da bi od srpskog predsednika želeo da čuje da osuđuje taj napad.

Otvaranje kancelarije na severu je deo prerogative kosovske vlade, koja je to učinila, kako je rekao Volf, na "neprovokativan" i transparentan način i prethodno obavestivši Beograd o tome.

Stalni predstavnik Kine u SB je osudio akte nasilja i izrazio očekivanje da će strane učiniti napore da se sredi situacija na terenu, kao i da se počinioci pronađu i privedu pravdi. Prema njegovoj oceni, stanje na Kosovu je delikatno i složeno.

Predstavnik Pekinga je ponovio da je kineska pozicija jasna - poštovanje teritorijalnog integritet i suvereniteta Srbije, kao i da bi najbolje rešenje bilo bi ono postignuto pregovorima ove strane.

Predstavnik Velike Britanije je pozvao sve da se uzdrže od prenagljenih izjava. Zatraživši temeljnu istragu, on je ocenio da je za taj, kako je istakao, kriminalni akt, neopravdano kriviti otvaranje kancelarije prištinskih vlasti na severu Kosova.

Predstavnik Francuske je pozvao da se počinioci uhapse i privedu pravdi i pozvao Misiju EU da učini sve što je u njenoj moći da se se takvi incidenti više ne ponove. On je dodao da Francuska poziva Beogad i Prištinu da nađu pragmatično rešenje za probleme stanovništva.

Predstavnik Bosne i Hercegovine u Savetu bezbednosti osudila je tragične incidente koji su se dogodili u Kosovskoj Mitrovici i izrazila saučešće porodici poginulog Mesuda Džakovića. Ona je u ime BIH ohrabrila Beograd i Prištinu da nastave proces pomirenja, dijaloga i izgradnje poverenja.

Ambasador Austrije izneo je uverenje da ovaj incident ne predstavlja pretnju miru i stabilnosti u regionu. Izjava šefa misije Euleksa Iva de Kermabona nas uverava u to, ali i potvrđuje neophodnost međunarodnog prisustva na terenu, rekao je on i pozvao Beograd i Prištinu da se uzdrže od nasilja i smire tenzije.

Hiseni: Beograd da se ne meša u stvari nezavisnog Kosova

"Srbija treba da prestane da se meša u unutrašnje stvari Kosova i da podriva zajedničke napore vlasti i Euleksa da povrate vladavinu zakona na Kosovu na dobrobit svakog građanina", kazao je Hiseni.

Hiseni je istakao da kosovska policija sprovodi istragu o počiniocima nedavnog napada u kojem je poginuo doktor Mesud Džeković, ali da u interesu istrage ne može da otkriva detalje o njoj.

"Ne želim da dajem preuranjene zaključke i da delujem kao tužilac, istražitelj ili sudija (...) Predsednik Srbije Tadić je rekao da su počinioci napada već poznati i da to ne može biti niko drugi do Albanci", rekao je Hiseni i poručio da je takav stav neosnovan.

On je kazao da osnivanje Civilne kancelarije u Kosovskoj Mitrovici ne predstavlja pretnju po građane Kosova, već po "kriminalce" sa severa Kosova, odnosno one koje su počinili napad i istakao da se radi na njihovom otkrivanju i privođenju pravdi.

Govoreći o savetodavnom mišljenju Međunarodnog suda pravde, koje se uskoro očekuje, Hiseni je izrazio nadu da će odluka biti "slobodna, poštena i nepristrasna".

Tadić Hiseniju: Prihvatite da vas UN ne priznaje

Tadić je, posle debate ambasadora država članica Saveta bezbednosti UN, ponovo zatražio reč i istakao da Savet i većina članica UN ne podržavaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

"Rezolucija 1244 je pravni okvir u kojem nastavljamo da delujemo", napomenuo je Tadić i ukazao da Kosovo nije država i nema suverenitet.

"To nije stav samo Srbije, nego i većine država UN", podsetio je Tadić i dodao da bi Hiseni jednom zauvek trebalo da prihvati tu realnost.

Tadić je, kao razočaravajući, označio stav Sjedinjenih Američkih Država, koje su podržale otvaranje kancelarije Prištine u severnom delu Mitrovice.

Prema njegovim rečima, razlika između suverene države, kao što je Srbija, i secesionističkog akta kosovskih Albanaca leži u tome, što je Srbija procesuirala odgovorne za zločine, dok na Kosovu niko nije ogovarao za etničko čišćenje iz 2004. godine.

"Srbija je spremna da doprinese stvaranju prosperitetnog i stabilnog regiona i nadam se da ćemo svi zajedno biti deo Evropske unije, ali pre toga moramo doći do kompromisnog rešenja za status Kosova, kroz koje će obe strane dobiti nešto", poručio je Tadić.

Bećaj: Pronaći rešenje za Mitrovicu

Prištinski analitičar Behljulj Bećaj izjavio je danas da je u interesu Beograda, Prištine i međunarodne zajednice da pronađu rešenje za stabilnost i vladavinu zakona na severu Kosova.

“Mislim da je u ovoj situaciji kosovska politika u defanzivi iz razloga što objektivno treba da prihvati pojavu nesigurnosti na severu Kosova, iako je jasno da taj deo ona ne kontroliše”, kazao je Bećaj agenciji Tanjug.

Bećaj je rekao da samim činom potrebe da proširi vlast na celoj teritoriji, Priština "faktički pokazuje da taj deo teritorije nije pod njenom vlašću" i da je situacija na severu takva da se "jedino osoba povezana sa kriminalom oseća sigurnom i to uliva nesigurnost, posebno među Srbima".

On je, povodom izjave predsednika Srbije Borisa Tadića u obraćanju SB UN da će Srbija biti prinuđena da preispita odnos prema međunarodnom prisustvu na Kosmetu ukoliko međunarodni faktori ne uskrate podršku destabilizujućim potezima Prištine, rekao da kosovska vlada treba da preispita svoju politiku prema severnom delu.

“Kosovska vlada treba da preispita i svoju politiku prema severnom delu, ne iz razloga što Srbija može da promeni svoju politiku prema međunrodnoj zajednici, već zbog činjenice da sva tri faktora – Vlada Srbije, Vlada Kosova i međunarodna zajednica mogu zajedno i imaju interesa za postizanje stabilnosti i vladavine zakona na severu”, naglasio je prištinski analitičar.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image