• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Cvetković: U uslovima krize nije moglo bolje

Umesto da radimo na razvoju morali smo da upravljamo krizom i uspeli smo da očuvamo privredu i soliradno rasporedimo teret, rekao je premijer na dvogodišnjicu rada vlade.

Premijer Mirko Cvetković izjavio je danas da u Vladi Srbije postoji jasno saznanje da građani žive teško i da se Vlada trudi da bude socijalno odgovorna i da privuče investicije kako bi se otvorila nova radna mesta u zemlji.

Na posebnoj sednici povodom dve godine rada Vlade Srbije, Cvetković nije želeo da oceni taj rad, ali je rekao da su svi ministri učinili u svojim resorima najviše što su mogli u uslovima krize.



Ističući uspehe koje je vlada postigla, Cvetković je ocenio da uvek može bolje, ali da je Srbija uspela da izbegne najteže posledice svetske ekonomske krize, kao i da je jedina zemlja u Evropi kojoj je u vreme ekonomske krize poboljšan kreditni rejting.

"Umesto da primenjuje razvojne mere, Vlada je u prethodne dve godine bila prinuđena da upravlja jednom od najvećih ekonomskih kriza u savremenoj istoriji", rekao je Cvetković i istakao da je Srbija ipak uspela da spreči propadanje privrede, da očuva bankarski sistem, slobodno tržište i da ravnomerno i solidarno rasporedi teret krize.

Premijer je rekao da je smanjena javna potrošnja, pokrenute su mere štednje na svim nivoima i započet proces smanjenja broja zaposlenih u državnoj upravi i lokalnim samoupravama, da su regulisani dugovi i obaveze države kao i potraživanja iz prošlosti.

Cvetković je rekao da je Vlada, na polovini svog mandata, bliže ciljevima oko kojih se okupila, a to su evropski put Srbije, diplomatska i pravna borba za Kosovo i Metohiju, jačenje ekonomije i socijalne odgovornosti i borba protiv kriminala i korupcije.

Na predlog Vlade, kako je dodao, parlament je usvojio 470 zakona, a posle pola veka pokrenuta je refoma pravosuđa, politički je stabilizovan jug Srbije a uspostavljeni su evropski standardi u oblastima zaštitne životne sredine i prostornog planiranja.

Premijer je podsetio da je završena reforma Vojske Srbije koja će uskoro postati potpuno profesionalna, a da je Srbija postala vodeći regionalni partner svetskih centara moći kao i "pokretač najozbiljnije regionalne saradnje".

"Posle 20 godina blokade, naši građani putuju bez viza a promet roba se odvija nesmetano. Ratifikovan je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, a Srbija je podnela zahtev za prijem u EU", rekao je on.

Kao veliki uspeh Vlade, Cvetković je naveo zaustavljanje procesa priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije i izrazio očekivanje da će pozitivno mišljene Međunarodnog suda po tom pitanju dati šansu za nove pregovore o statusu pokrajine.

"Želimo iskrene pregovore i pravedno rešenje koje će osigurati trajnu stabilnost čitavog regiona", rekao je on i zatražio od međunarodnih organizacija na Kosovu da obezbede mir, potpunu slobodu za sve građane, uslove života po civilizacijskim normama i povratak 200.000 raseljenih, vraćenje uzurpirane imovine i obnovu objekata.

Cvetković je ocenio da nikada u istoriji Srbije nije vođena ovako snažna borba protiv organizovanog kriminala i dodao da je srpska policija postala važan partner u međunarodnoj borbi protiv narko mafije.

Odgovarajući na pitanja novinara, Cvetković je rekao da je predlog zakona o restituciji u pripremi, ali da postoje velike teškoće i da je neizvesno kada će biti usvojen.

Potpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić ocenio je da će dužina trajanja Vlade zavisiti od toga koliko uspešno sprovodi ciljeve koje je postavila u interesu građana.

"Urbana je legenda da je G17 plus odgovoran za to što prethodne Vlade nisu sastavile kraj mandata", rekao je Dinkić.



Odgovarajući na novinarsko pitanje da li će stranka na čijem je čelu ponovo srušiti Vladu, Dinkić je rekao da je prethodna Vlada pala kada se tadašnji premijer Vojislav Koštunica sukobio sa koalicionim partnerima oko pitanja evropskih integracija i odbrane Kosova, dok je mandat Vlade pre toga skraćen jer je donet novi Ustav.

"Što se tiče Vlade na čijem je čelu bio Zoran Živković, u to vreme G17 nije imao poslanike i nije mogao biti odgovoran", rekao je Dinkić.

Prvi potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da, ukoliko Vlada želi da ostvari pun mandat, mora da poboljša unutrašnju koordinaciju svih stranaka.

Dačić je rekao da je za mnoge analitičare najveći uspeh Vlade to što je uopšte trajala dve godine ali je izrazio očekivanje da, kako ekonomska kriza bude prolazila, više neće biti samo priče o zaustavljanju negativnih trendova već i o poboljšanju ekonomskih i socijalnih parametara.

Govoreći o saradnji sa Haškim tribunalom, Dačić je rekao da je Srbija suštinski a ne samo deklarativno opredeljena da se ta saradnja okonča ali da ne može da govori o roku u kojem bi to moglo da se dogodi.


Šest tačaka programa Vlade

Vlada je izabrana 7. jula 2008. godine, dva meseca posle parlamentarnih izbora i prelomne odluke socijalista da odustanu od pregovora sa "nacionalnim blokom" i formiraju parlamentarnu većinu sa proevropski orijentisanim partijama.

U Vladu Srbije su ušle koalicija Za evropsku Srbiju koju čine Demokratska stranka (DS), G17 plus i Srpski pokret obnove (SPO), koalicija Socijalistička partija Srbije-Partija ujedinjenih penzionera Srbije-Jedinstvena Srbija (SPS-PUPS-JS) i Bošnjačka lista za evropski Sandžak.

Iako formalno nisu članovi Vlade, članica ZES-a Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) i Mađarska koalicija glasale su za izbor vlade.

Ključni principi na kojima je vlada formirana su ostvarenje evropske budućnosti Srbije, neprihvatanje nezavisnosti Kosova, jačanje ekonomije i socijalne odgovornosti vlade, oštrija borba protiv korupcije i kriminala i poštovanje međunarodnog prava.

Vlada broji 27 članova od kojih DS ima premijera i još 12 mesta, G17 plus šest, SPS četiri, a PUPS, Sandžačka demokratska partija - sada Socijaldemokratska partija Srbije (SDPS), Srpski pokret obnove i Stranka demokratske akcije Sandžaka po jednog.

U drugoj godini svog mandata Vlada je po broju utvrđenih zakonskih predloga bila skoro jednako efikasna kao u prvoj godini rada, ali je Skupština Srbije u drugoj polovini dosadašnjeg mandata vlade Mirka Cvetkovića daleko efikasnije apsorbovala pristigle zakone.

Skupština Srbije je, naime, u protekle dve godine usvojila 470 predloga zakona koje joj je uputila Vlada: od toga je u prvoj godini mandata vlade usvojeno 177, a u drugoj 293.

U ovom trenutku u Skupštini Srbije na usvajanje čeka oko 30 predloga zakona koje je dostavila Vlada.

Vlada Srbije je, sudeći po broju održanih sednica, efikasnija bila u drugoj godini mandata, budući da je, od ukupno 287 sednica, prve godine održala 117, a druge godine 170 sednica.

Premijer Cvetković je u ekspozeu pred parlamentom definisao šest ključnih elemenata programa na kojem će počivati vladajuća koalicija, a to su: opredeljenje za evropsku budućnost Srbije, neprihvatanje nezavisnosti AP Kosovo i Metohija, neophodnost jačanja ekonomije, jačanje socijalne odgovornosti vlade, pooštravanje borbe protiv kriminala i korupcije i poštovanje međunarodnog prava.

Vlada Mirka Cvetkovića je, ukoliko se izuzme prelazna vlada formirana posle petooktobarskih promena, prva od početka vištranačja u Srbiji u kojoj su se zajedno našli predstavnici Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije.

Dejanović: Značajni uspesi Vlade

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je danas da je Vlada Srbije u protekle dve godine u "izuzetno teškim okolnostima" postigla značajne uspehe na putu ka Evropskoj uniji i da je učinila dosta da građani Srbije u što manjoj meri osete posledice ekonomske krize.

"Za dve godine, Vlada Srbije je u izuzetno teškim okolnostima obavljala mnoge izvršne aktivnosti u okviru podele vlasti i učinila izuzetno dobre korake da građani Srbije u što manjoj meri osete ekonomsku krizu koja se nadovezala na krizu u kojoj smo već bili", rekla je Đukić-Dejanović Tanjugu, povodom dvogodišnjice mandata vlade premijera Mirka Cvetkovića.
Ona je napomenula da koraci Cvetkovićevog kabineta na putu liberalizacije viznog režima i daljeg integrisanja i savladavanja mape puta ka EU "zaslužuju i pohvalu i podršku".

"Ne mogu se složiti sa onima koji kažu da vlada može dobiti tek prelaznu ocenu zbog toga što su ministri, na čelu sa Cvetkovićem, kvalitetno radili, a da li će u boljim vremenima ova ista vlada pokazati više, ja u to čvrsto verujem", istakla je predsednica srpskog parlamenta.

Osvrćući se i na rad najvišeg zakonodavnog tela u protekle dve godine, Đukić Dejanović je istakla da je parlament "iz stanja blokade došao u stanje potpunog funkcionisanja", te da više nije kočničar daljih procesa razvoja Srbije.

"Zbog toga sam više nego zadovoljna", napomenula je predsednica Skupštine Srbije, koja je u prvoj polovini mandata usvojila više od 450 zakona i drugih akata.

Đukić-Dejanović je izrazila očekivanje da će u drugoj polovini mandata Vlada Srbije i Skupština Srbije raditi na daljoj realizaciji proklamovanih ciljeva - očuvanju teritorijalne celovitosti i integriteta zemlje, ulasku Srbije u EU, borbi protiv korupcije i kriminala i stvaranju boljih ekonomskih uslova za kvalitetniji standard i život građana.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image