• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NATO bombardovanje, sedam godina posle

Pre tačno sedam godina, NATO je počeo agresiju na Jugoslaviju, bez saglasnosti Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Tokom 78 dana poginulo je više od 1.000 ljudi, više hiljada je ranjeno, a materijalna šteta procenjena je na oko 30 milijardi dolara. Godišnjica je obeležena u Beogradu i širom Srbije odavanjem počasti poginulima.

Pre tačno sedam godina, NATO je počeo agresiju na Jugoslaviju, bez saglasnosti Saveta bezbednosti Ujedinjanih nacija. Tokom 78 dana akcije pod nazivom "Milosrdni andjeo", u kojoj je učestvovalo 19 zemalja, poginulo je više od 1.000 ljudi, a više hiljada je ranjeno. Teško je oštećena infrastruktura, vojni i civilni objekti, a šteta je procenjena na oko 30 milijardi dolara.

Godišnjica NATO bombardovanja obeležena je u Beogradu i širom Srbije odavanjem počasti poginulima.

Intervencija je preduzeta zbog navodne humanitane katastrofe na Kosovu i Metohiji i zaštite Albanaca u južnoj pokrajini.

Neposredan povod za napad bio je sukob policije i pripadnika "Oslobodilačke vojske Kosova" u selu Račak, 15. januara 1999., kada je šef posmatračke misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju na Kosmetu, američki diplomata Vilijem Voker, pre zvanične istrage pogibiju 45 Albanaca označio kao "masakr nad nedužnim civilima". Zvaničan izveštaj o tom dogadjaju nikad nije objavljen.

Parastos u crkvi Svetog Marka

U crkvi Svetog Marka parastos poginulima služio je vikarni episkop hvostanski Atanasije Rakita, koji je rekao da je bombardovanje bilo zločin. "Sedmi put spominjemo žrtve koje su nevino izginule u zločinačkoj akciji koja se zove svetim imenom - 'Milosrdni andjeo'. To je bio zločin. Potrebno je da to nazovemo pravim imenom, kao i drugi sa kojima želimo dobre odnose", rekao je Atanasije Rakita.

Atanasije Rakita je rekao da postoji mogućnost da se "čovek spasi od bilo kog zla sve dok se ne okrene sam protiv sebe". "Onog trenutka kada nas protivnik nagovori da radimo sami protiv sebe nema više nikakve nade", rekao je Atanasije Rakita.

Parastosu su prisustvovali predsednik Skupštine Srbije i Crne Gore Zoran Šami, predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica, ministri energetike i nauke Srbije Radomir Naumov i Aleksandar Popović, predsednica Koordinacionog centra za Kosovo Sanda Rašković Ivić i akademik Matija Bećković.

Prisustvovali su i predsednik Odbora za Kosovo Skupštine Srbije Dušan Proroković i šef kabineta premijera Srbije Aleksadar Nikitović.

Venci za poginule u RTS-u, Milicu Rakić...

Vence na spomenik 16 poginulih radnika RTS u bombardovanju zgrade te medijske kuće 23. aprila 1999. godine položili su članovi njihovih porodica i generalni direktor RTS-a Alekasandar Tijanić.

"Ne možemo da se pomirimo sa onima u našem narodu koji veličaju one koji su pobili našu decu. Zločin su počinili NATO i režim Slobodana Miloševića. I jedni i drugi skrivaju istinu sedam godina", rekla je Žanka Stojanović, majka poginulog Nebojše Stojanovića.

Tijanić je rekao da svet pokojne radnike RTS-a "naziva kolateralnom štetom, ali da su oni žrtve jedne kapitalne gluposti koju je svet napravio i da oni nisu poginuli, nego su ubijeni". "Njihova smrt je proizvod obostrane gluposti jedne bahate vlasti i jedne politike koja nije našla načina da nam pomogne se te vlasti oslobodimo brže i uz manje žrtava. Mi smo imena naših kolega upisali u statut i datum njihove pogibije obeležavaćemo svake godine kao znak vere da su neka vremena zauvek završena", rekao je Tijanić.

Predstavnici uprave Beograda položili su vence na grob devojčice Milice Rakić na Batajničkom groblju, kao i na Spomen obeležje na mestu stradanja sedmorice vojnika Gardijske brigade i troje poginulih pacijenata bolnice "Dragiša Mišović".

U kasarni Vojske SCG "Banjica" položeni su venci na spomenik devetorici pripadnika Protivvazdušne odbrane stradalih u odbrani Beograda.

Predsednik Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić položio je cveće na brdu Straževica u Beogradu.

NATO je 24. marta počeo bombardovanje Srbije i Crne Gore. Napadi su trajali 11 nedelja i u njima je, prema raznim procenama, poginulo izmedju 1.200 ljudi i 2.500 ljudi.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image