• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vorlik i Mahmutović o razvoju Sandžaka

Ambasadorka SAD u Srbiji Meri Vorlik otvorila je danas u Novom Pazaru "američki kiosk" koji će građanima tog regiona omogućiti direktnu vezu sa američkom ambasadom u Beogradu za dobijanje viza i drugih dokumenata.

Kako je Tanjugu rekao gradonačelnik Meho Mahmutović, "američki kiosk" je vrsta elektronskog konzulata i građani će ubuduće moći direktno, bez putovanja u Beograd, da komuniciraju sa američkom ambasadom radi dobijanja viza.

"Ovaj kiosk koji ima kompjuter poslednje generacije, osetljiv na dodir, koji sadrži nove multimedijalne mogućnosti, pokazatelj je našeg nastojanja da ovaj objekat učinimo jednom od najvažnijih javnih institucija u Novom Pazaru", rekla je Vorlik.

Mahmutović je kazao da je razgovarano i o daljoj saradnji na projektima koje finansira USAID i koji se tiču, pre sega, ekonomskog razvoja Novog Pazara i čitavog regiona.

"Izrazio sam očekivanje da će dosadašnja saradnja biti nastavljana i ubuduće", rekao je Mahmutović.

Ovo je prva poseta Vorlikove Novom Pazaru gde će sutra, kako je najavljeno, otvoriti deo pešačke zone koji je finansiran zajedničkim sredstvima lokalne samouprave i projekta MEGA.

Kako je ranije saopšteno, njena poseta ima za cilj jačanje ekonomske sigurnosti, kako bi se na licu mesta upoznala sa rezultatima podrške koju USAID pruža individualnim preduzetnicima i razgovarala o modalitetima buduće saradnje na bržem ekonomskom oporavku opštine i regiona.

Podrška razvoju preduzetništva u Novom Pazaru se dugo nalazi na vrhu prioriteta SAD jer se, kako je navedeno, time pomaže oporavak jednog od ekonomski najugroženijih regiona u Srbiji.

U Novom Pazaru fokus je stavljen na pomoć oporavku tekstilne industrije, nekada uzdanica ekonomskog razvoja ovog kraja.

U procesu revitalizacije industrije tekstila USAID pruža podšku individualnim preduzećima kroz treninge o osnovama modernog poslovanja, izradi planova za marketing aktivnosti, uspešnom poslovnom pregovaranju, podršku za nastupe na najvećim evropskim i regionalnim sajmovima.

Kao rezultat ove podrške, tekstilna preduzeća koja učestvuju u programima USAID-a povećala su svoju prodaju za 14 odsto u periodu od 2007. do 2009. godine.

Ukazuje se da je ekonomski oporavak Novog Pazara usko povezan sa oporavkom njegove tekstilne industrije.

Pošto je prepoznao ovu vezu, USAID je pomogao novu strategiju nastupa prema poslovnim partnerima za tekstilne kompanije, kako bi uz međusobnu saradnju na lokalnom nivou postali konkurentniji na međunarodnoj sceni.

Efikasnost ovog pristupa testirana je prilikom formiranja brenda "Džins iz Srbije" pod kojim deluju četiri kompanije - Exit, Bross, Benneli i Denistar.



(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image