• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Marković: Skupština mora hitno da reaguje

Predsednik Jedinstvene Srbije (JS) Dragan Marković izjavio da bi Skupština Srbije, posle negativne odluke MSP, trebalo da usvoji rezoluciju koja će dati ovlašćenja predsedniku Srbije Borisu Tadiću da predstavlja državu kada je u pitanju Kosovo.

"U ovom trenutku Srbija ima najveće poverenje u Borisa Tadića. On je predsednik Srbije i on treba da nastavi pregovore tamo gde je stao. To neće za nas biti kraj. Ne možemo da prihvatimo da će Kosovo ostati nezavisno", rekao je Marković novinarima i podsetio da je Tadić, kao i koalicija SPS-PUPS-JS, rekao da nikada neće priznati nezavisno Kosovo.

Međunarodni sud pravde (MSP) u Hagu utvrdio je da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije povredila međunarodnog pravo, zato što to pravo ne sadrži zabranu takvih deklaracija, saopštio je danas predsednik suda Hisaši Ovada.

Prema Markovićevim rečima, u toj rezoluciji treba da piše da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova, da je Kosovo sastavni deo Srbije i da Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN o Kosovu, dok je na snazi, mora da se poštuje.

Marković je rekao da je siguran da u ovom trenutku i u narednom periodu Rezolucija 1244 ne može da se promeni na štetu Srbije jer, kako je naveo, bez konsenzusa svih članica Saveta bezbednosti UN ne može da se promeni i očigledno je da Rusija neće prihvatiti nešto što je štetno za Srbiju.

"Skupština Srbije kao najviši organ u državi ne može da sedi skrštenih ruku već treba da donesemo neku rezoluciju koja je bila slična prethodnim uz obrazloženje zašto nije doneto mišljenje da je prekršeno međunarodno pravo pri proglašenju nezavisnosti Kosova i Metohije", rekao je lider JS, stranke koja je u vladajućoj koaliciji.

Prema njegovim rečima, mora se konstatovati i činjenica da je prvi put od 2000. godine većinom prihvaćen zahtev Srbije upućen Generalnoj skupštini UN da se ispita da li je prekršeno međunarodno pravo prilikom proglašenja nezavisnosti Kosova i da je to jedan veliki uspeh.

Savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu moramo da primimo sa uvažavanjem, rekao je danas predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković.

Stav Suda da su ljudska i nacionalna prava iznad svake vlasti i suvereniteta snažan je oslonac i našem zahtevu da Srbi i srpsko nasleđe na celom Kosovu budu suštinski zaštićeni, uz garancije Evropske unije (EU) i Saveta bezbednosti EU, navodi se u pisanoj izjavi Draškovića.

"U saradnji sa EU i međunarodnom zajednicom, a ne u sukobu sa njima i sa vlastima u Prištini, moguće je da srpski narod sa Kosova bude ekonomski, kulturno i duhovno povezan sa Srbijom", naglasio je Drašković.

Našu državnu strategiju moramo da podredimo ovim realnim ciljevima, smatra Drašković, jer samo takav put vodi ka pomirenju Srba i Albanaca i evropeizaciji regiona.

Potpredsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Dragan Todorović ocenio je danas da je Međunarodni sud pravde u Hagu svojom odlukom "žestoko" pogazio međunarodno pravo i istakao da proglašenje nezavisnosti Kosova nema uporište u međunarodnom pravu.

Todorović je rekao da Srbija, posle odluke MSP-a, ne sme da ulazi u bilo kakve rezgovore i pregovore koji bi na bilo koji način doveli u pitanje status Kosova, odnosno status Srbije i da treba da odbije da piše rezoluciju za UN sa EU i da insistira isključivo na Rezoluciji
1244 Saveta bezbednosti UN.

Prema njegovim rečima, radikali će već sutra tražiti zakazivanje sednice Skupštine Srbije i izričito tražiti od Vlade Srbije da zatraži sednicu Saveta bezbednosti UN, da otkaže Misiju Euleks, da se UNMIK vrati na Kosovo i da insistira na Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN o Kosovu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image