• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Narednih dana vodostaji reka u porastu

Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srbije saopštilo je u ponedeljak da će zbog otapanja snega na planinskim područijima doći do porasta vodostaja na vodotocima koji su u slivu tih područja.

Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srbije saopštilo je u ponedeljak da će zbog otapanja snega na planinskim područijima doći do porasta vodostaja na vodotocima koji su u slivu tih područja.

Kako je saopšteno, vodostaji na Duvanu, Tisi, Tamišu, Savi i Velikoj Moravi su u porastu, dok su na ostalim banatskim vodotocima, Drini, Kolubari sa pritokama, Južnoj Moravi sa pritokama, Zapadnoj Moravi i Ibru vodostaji u opadanju.

Na celoj teritoriji Srbije najveće probleme prave izuzetno visoki nivoi podzemnih voda, dodaje se u saopštenju.

Redovna odbrana od poplava na snazi je na Dunavu nizvodno od Smedereva, Tisi kod Novog Kneževca, Tamišu od granice do Sečnja, Savi od granice do Beograda, osim na deonici kod Šapca gde se sprovodi vanredna odbrana.

Redovna odbrana od poplava takodje je i na Kolubari sa pritokama, Velikoj Moravi celim tokom osim kod Ćuprije i Bagrdana, gde se sprovodi vanredna odbrana, i na Toplici kod Doljevca.

Nivo reke Save kod Šapca je u porastu i iznosi 514 centimetara pa su i dalje na snazi vanredne mere odbrane od poplava koje su uvedene u subotu.

Vanredne mere odbrana na tom delu toka Save u dužini od 93,4 kilometra , od sela Provo do sela Crna bara, uvode se pri vodostaju od 500 centimetara.

Šef šabačkog štaba odbrane od poplava Svetomir Vešić rekao je da toj opštini ne preti opasnost od izlivanja Save ali da je podzemnim vodama ugroženo više stotina domaćinstava.

"Zbog visokog nivoa podzemnih voda poplavljeno je 200 kuća u gradskom naselju Kamičak a zabeležili smo pojedinačne poplave dvorišta i u drugim delovima opštine. Reka Sava je pod kontrolom ali su se njene pritoke Dobrava i Dumača izlile i napravile štetu na 200 hektara poljoprivrednog zemljišta", rekao je Vešić.

Najviše štete podzemne vode su izazvale u prigradskom naselju Majur gde je tokom proteklog vikenda poplavljeno oko 200 domaćinstava.

Većina reka u Srbiji u ponedeljak je počela da se povlači u korita, ali štabovi civilne zaštite i odbrane od poplava u Srbiji su i dalje u pripravnosti, a na snazi su i redovne ili vanredne mere odbrane od poplava, javio je Tanjug.

Vanredne mere odbrane od poplave jedino su na snazi kod Hrtkovaca, u dužini od dva kilometra, gde ne postoji odgovarajući nasip.

Štab civilne zaštite Kragujevca ocenio je da su svi vodotokovi na teritoriji tog grada pod kontrolom, a da najveći problem predstavlja 75 klizišta u 35 naselja.

Najteža situacija je u naselju Beloševac, gde je ugroženo deset domaćinstava, dok je u selu Donje Komarice kuća Živomira Pavlovića pala, a još četiri kuće i crkva su u zoni klizišta.

Tokom vikenda su prijavljene nove štete od klizišta i u selima Masloševo, Grošnica, Botunje, Rogojevac, gde su u zaseoku Stepovići ugroženi put i tri domaćinstva.

Na putu za Baljkovac, koji koristi 50 domaćinstava, pojavio se odron u dužini od 50 metara, a u Cvetojevcu i Petrovcu, zbog podzemnih voda, došlo je do obrašunjavanja bunara.

Štab civilne zaštite saopštio je i da je u proteklih sedam dana, od kada je krenulo pomeranje tla u Kragujevcu, vatrogasni bataljon intervenisao 47 puta i crpeo vodu u Baljkovcu, Jabučju, Drači, Divostinu i iz podruma u gradu.

Voda se povlači i sa poplavljenih područja u požeškoj opštini, a nivo Zapadne Morave, Skrapeža i Djetinje je već treći dan u opadanju.

Usled obilnih padavina najviše je ugroženo područje opštine Petrovac na Mlavi, gde je proradilo i više klizišta.

Do sada procenjena šteta iznosi više od 54 miliona dinara, a ugroženo je više domaćinstva i poplavljeno oko 500 hektara zemljišta.

Klizište je propradilo i u opštini Malo Crniće, gde su ugroženi lokalni put i nekolilo domaćinstava u selu Malo Grodište.

Povlačenjem vode iz naseljenih mesta nastaje potreba za sanacijom i dezinfekcijom terena, posebno bunara u kojima je voda za piće zagadjena.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image