• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stejt department: Kosovo samo baza terorista

Na Kosovu nije bilo direktnih akata terorizma, iako su lokalni islamski ekstremisti bili uključeni u domaće i međunarodne zavere.

Prema novom izveštaju Stejt departmenta o borbi protiv terorizma u prošloj godini ekstremisti sa Kosova su nastavili da održavaju veze sa organizovanim kriminalom. Kosovska vlada i Euleks su tokom godine nadzirali sumnjive terorističke aktivnosti", piše u izveštaju Stejt departmenta za 2009. godinu koji je juče objavljen.

Nedavno osnovana Kosovska obaveštajna agencija (AKI) i Euleks sumnjaju da su neke od mnogobrojnih islamskih nevladinih organizacia, koje rade na Kosovu, bile uključene u sumnjive aktivnosti, posebno u pranje novca namenjenog budućim terorističkim aktivnostima na Bliskom Istoku.

Stejt department ocenjuje da kosovska vlada pokušava da spreči ekstremiste da zloupotrebe nevladine organizacije kako bi stvorile uporište ne Kosovu.

"Iako su kosovska policija i protivterorističke jedinice Euleksa prvenstveno odgovorne za borbu protiv terorizma na Kosovu, tim jedinicama još uvek nedostaje oprema, trening i stručnost", upozorava se u izveštaju i dodaje da su od 22. jula prošle godine te kosovske jedinice postale potpuno nezavisne, dok je Euleks zadržao nadzor nad njima i savetodavnu ulogu.

"Porozne granice, koje trgovci ljudima i šverceri oružja i narkotika lako prelaze, sprečavaju napore u borbi protiv terorizma. Kosovska pogranična policija i Kfor zajednički su patrolirale 'zelenom granicom', područjem na kome ne postoje zvanični granični prelazi", navodi se u izveštaju.

Za sve istrage terorizma zadužena je Kancelarija kosovskog specijalnog tužioca, osnovana u septembru 2006. godine, koja vodi jedan postupak povezanom sa terorizmom i radi na još 10 drugih slučajeva.

Vrhovni sud Kosova, koji čine trojica međunarodnih i dvojica domaćih sudija, odbacio je sve tužbe za terorizam protiv Fljorima Ejupija, zbog nedostatka dokaza. Ejupi je bio osuđen na 40 godina zatvora zbog bombaškog napada na autobus "Niš Espresa" iz 2001. godine, u kome je poginulo 11, a ranjeno 40 Srba, piše u izveštaju.

Stejt department ističe da kosovska vlada blisko sarađuje sa SAD u borbi protiv terorizma navodeći kao primer deportaciju američkog državljanina Betima Kazijua, koji je uhapšen na Kosovu u avgustu prošle godine, a koga su vlasti Istočnog okruga Njujorka optužile za zaveru u izvršenju ubistava u stranoj državi i zaveru u podršci teroristima.

Prema navodima optužnice, Kaziju je putovao u Pakistan kako bi prošao obuku, a potom je pokušao da pristupi Al-Šababu, terorističkoj organizaciji koja deluje u Somaliji. On je, takođe, optužen i za borbu protiv američkih snaga u Avganistanu, Iraku i na Balkanu.

Agenti američkog Ef-Bi-Aja su, 27. jula u Severnoj Karolini, uhapsili Hisena Šerifija, i još šest ljudi koji su pripremali izvršenje terorističkog akta. Šerifi, dvadesetčetvorogodišnjak sa Kosova, legalno je boravio u SAD, gde je optužen za višestruku zaveru.

Optužnica ga tereti da je u julu 2008. godine putovao na Kosovo gde je učestvovao u nasilnim ekstremističkim aktivnostima, a potom se, u aprilu, vratio u SAD gde je sakupljao pomoć za mudžahedine.

U izveštaju se ističe da nadležni srpski organi, posebno Uprava carina, Kriminalna policija, Granična policija i Bezbednosno-informativna agencija kao i druge službe bezbednosti nastavaljaju da unapređuju međuvladinu saradnju Srbije i SAD.

U dokumentu se podseća da je srpski paralament marta 2009. godine usvojio Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma i ocenjuje da je on u skladu s međunarodnim standardima i da će pomoći u borbi protiv terorizma.

U Specijalnom sudu u Beogradu osuđeno je 12 lica, a dvoje oslobođeno za planirani napad na infrastrukturne objekte u Novom Pazaru, na jednog lokalnog verskog lidera i nekoliko lokacija u Beogradu, uključujući i Američku ambasadu.

SAD su obezbedile antiterorističku obuku za pripadnike srpske policije i pomoć srpskoj vladi. Obuka koja je sprovedena u februaru 2009. godine obuhvatala je trendove u međunarodnom terorizmu, formiranje zajedničkih terorističkih udarnih grupa, tehnike istrage, procese ugroženosti i drugo.

U maju te godine su organizovani kurs za srpske istražitelje u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala, kao i radionica o suzbijanju korupcije, navedeno je u izveštaju Stejt departmenta.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image