• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija "u normali" za 20 godina

Prošlo je tek decenija od Miloševića, kaže Ognjen Pribićević, koji Borisu Tadiću daje najveće zasluge za umirivanje političke scene.

Bivši ambasador u Berlinu, sada viši naučni saradnik Instituta društvenih nauka Ognjen Pribičević izjavio je za Blic povodom izlaska njegove knjige "Uspon i pad DOS" da Srbiji treba još 20 godina da se vrati u normalu i da za umirivanje srpske političke scene najviše zasluge ima predsednik Boris Tadić.

Pribićević je rekao da su osnovni uzroci pada DOS pre svega bili stalno sukobljavanje partija koje su činile ovu koaliciju.

On je naglasio da je tranzicija bolna i jako nepravedna, „ali je započeta i to je zasluga DOS“.

"Životni standard je skočio u odnosu na 1999. godinu, a demokratija postala „jedina igra u gradu“. Uostalom tek je prošlo deset godina i treba da prođe još „samo“ dvadesetak godina da bi se Srbija vratila u normalu. To je cena Miloševićevog režima i, nažalost, velike podrške u narodu koji je taj režim uživao", rekao je Pribičević.

Politički život se umirio i usmerio i to je ključna promena u odnosu na vreme DOS. Velikom većinom usvojena je Rezolucija o Kosovu i Metohiji, a stavovi SNS o EU su sasvim drugačiji od vremena jedinstvene SRS, ocenio je on.

"Za ovo umirivanje srpske političke scene najveću zaslugu ima predsednik Boris Tadić koji je najviše doprineo da se oko nacionalnih pitanja postigne konsenzus, pre svega oko Kosova i Evropske unije", rekao je Pribićević.

On je rekao da je "Uspon i pad DOS" napisan kao naučno istraživanje unutrašnje i spoljne politike Srbije i da se u njoj ne bavi „pikanterijama“ i „događajima koji nisu poznati javnosti“.

Pisana je na engleskom jeziku s obzirom na to da se u njoj nalazi veći broj radova koji su objavljeni u SAD, Velikoj Britaniji, Švajcarskoj i Norveškoj, rekao je Pribičević.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image