• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Možemo mi da čuvamo kosovske manastire

Ivica Dačić izjavio je da je Srbija spremna da pomogne svojim osobljem u čuvanju srpskih manastira i objekata od istorijskog značaja na Kosovu i Metohiji. Ministar policije Kosova Bajram Redžepi kaže da to nije moguće.

Ministar Dačić je tokom posete manastiru Gračanica, komentarisao odluku međunarodnih Kosovskih snaga (Kfor) da bezbednost srednjevekovnih manastira uskoro prepustiti lokalnoj policiji u južnoj srpskoj pokrajini.

Podsetivši da je pravo Srbiji da pošalje svoje osoblje na Kosmet dato Rezolucijom 1.244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz juna 1999, Dačić je kazao da je to pravo gotovo zaboravljeno.

“U rezoluciji piše i mi smo spremni da to učinimo, da deo našeg soblja, do hiljadu ljudi, bude prisutno na našim najznačajnijim verskim i istorijskim mestima na Kometu. To se zaboravilo, ali ja ističem još jednom našu spremnost da pomognemo”, rekao je Dačić.

Ministar unutrašnjih poslova u kosovskoj vladi Bajram Redžepi reagujući na ovu izjavu Dačića, rekao je da je "nemoguće" da Srbija sa svojim osobljem pomaže očuvanje srpskih srednjovekovnih manastira i drugih objekata od istorijskog značaja na Kosovu i Metohiji.

"To je samo pusta želja pojedinaca. Mi imamo svoju policiju koja će štititi te manastire koji su kulturno blago Kosova”, rekao je Redžepi mitrovičkom Radiju Kontakt Plus.

On je za Dačićevu izjavu da je pravo Srbije da pošalje svoje osoblje na Kosmet dato Rezolucijom 1244 naveo da u tom dokumentu "nigde ne piše da na Kosovo treba da dođe srpska policija".

"Postoji samo klauzula u kojoj se kaže da ukoliko Kfor proceni da je neophodno da neko dođe …, ali to je završena priča naročito posle iznetog mišljenja Međunarodnog suda pravde u Hagu o kosovskoj nezavisnosti”, rekao je Redžepi.

Dačić je u Gračanici danas izjavio i da nema nikog ko bi više od Srbije i Srba na Kosmetu bio zainteresovan da u pokrajini vlada mir.

“Takođe, Srbija mora da učini sve da Srbi ostanu ovde. No, Srbija ne može da dozvoli da neko upotrebom oružane sile protera Srbe, isto kao što Srbija ne može dozvoliti da zbog različitih poteza, Srbi zaključe da im je bolje da se odsele nego da ostanu ovde da žive”, primetio je potpredsednik vlade.

Ministra Dačića je u Gračanici primio vikarni episkop Tedosije, koji je ponovio da se Srpska pravoslavna crkva ne slaže sa odlukom Kfor da bezbednost oko srpskih pravoslavnih manastira prepusti pokrajinskoj policiji.

“Mi smo stalno u kontaktu sa međunarodnim predstavnicima i zabrinuti smo što je komanda Kfor odlučila da prepusti obezbeđivanje Gračanice i još četiri manastira kosovskoj policiji. Stalno smo im govorili da je to preuranjeno I da se ne osećamo bezbedno ako se oni povuku. Moraćemo da tražimo i neka alternatvna rešenja”, zaključio je vladika Teodosije.



Dačić je izjavio da je odluka Ustavnog suda o ukidanju kosovskog dodatka diskutabilna i da Vlada treba da nađe novi model za pomoć kosovskim Srbima i ostalima koji poštuju državu Srbiju.

"Ukoliko Srbija digne ruke od Kosova i ne posvećuje pažnju Srbima i ukoliko Srbi ne ostanu na Kosovu, sigurno je da druge države neće mnogo više zanimati ni ovo pitanje", istakao je Dačić, odgovarajući na pitanja novinara tokom posete manastiru Gračanica.

Dačić je rekao da se usuđuje da komentariše odluku Ustavnog suda, budući da se, kako je rekao, nalazi na Kosovu i Metohiji.

"Mislim da Vlada Srbije mora veoma ozbiljno da razmatra posledice i konsekvence koje dolaze nakon donošenja odluke Ustavnog suda i da se one dobro analiziraju", rekao je Dačić.

Podsetivši da u vreme donošenja odluke o uvođenju kosovskog dodatka nije bio na vlasti, niti partija (SPS) kojoj pripada, Dačić je rekao da su slični dodaci za Kosovo izdvajani i nekoliko decenija unazad.

"Ta odluka je doneta zbog cpecifičnosti situacije i teških uslova rada i života na KiM", dodao je on.

"Kada bi Ustavni sud sa lakoćom mogao da poništi odluku takozvanih privremenih kosovskih oragana o nezavisnosti Kosova, što predstavlja flagrantno kršenje Ustava Srbije, onda bi mogao da kažem da je ovakva odluka razumljiva. Ovako, imajući u vidu što posledice odluke Ustavnog suda ne mogu da utiču na faktičku situaciju na KiM, jer Srbija nema vlast na delu svoje teritorije, baš zato je ova odluka dosta diskutabilna i može da izazove različite konotacije", smatra Dačić.

Konotacija ne sme da bude da Srbija time stavlja do znanja da je ovo pitanje više ne zanima, naglasio je on

"Nama je interes da Srbi i svi oni koji poštuju Srbiju ostanu da žive i rade (na Kosmetu) i u ovako teškim uslovima kada su im ugroženi životi... Vlada Srbije treba dobro da sagleda posledice i pronađe nove mehanizme kako bi podstakla ljude da ovde žive i rade", kazao je Dačić.

On je rekao da odluka Ustavnog suda "nije samo politički bitna, već i ekonomski, kako bi ljudi mogli da obezbede budućnost za svoju decu".

Ministar na slavi manastira Banjska

Svetom arhijerejskom liturgijom danas je u manastiru Banjska na severu Kosova proslavljena hramovna slava Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana. Proslavi hramovne slave prisustvovao je i Dačić sa sradnicima.

Liturgiju su služili administrator eparhije raško-prizrenske episkop Amfilohije i vikarni episkop lipljanski Teodosije uz sasluženje monaštva i sveštenstva.

U besedi čiji je veći deo posvetio životu i delu sveca koji se danas proslavlja Amfilohije je između ostalog podsetio na nedavno bombardovanje naše zemlje istakavši da su posledice toga i danas vidljive.

Amfilohije je kazao da, poput Arhiđakona Stefana, treba da sačuvamo obraz i svoju dušu, "sačuvamo veru i vernost istini i pravdi božijoj i mi i oni koji u ovom trenutku vode ovaj narod".

On je kazao da je pravda i istina božja ona koja je pobeđivala i koja će pobeđivati svuda na svetu pa i na Kosovu i Metohiji, a da je svedok te božije pobede pravde arhiđakon Stefan kojeg danas proslavljamo.

Posle liturgije, priređen je prigodan kulturno-umetnièki program.

Manastir je podigao kralj srpski Milutin oko 1312. godine.

U najezdi Turaka 1389. godine, manastir je porušen, a telo kralja Milutina preneto je u Trepču, kasnije 1455. u Sofiju gde se i danas nalazi.

Ovaj srednjovekovni manastir nalazi se u naselju Banjska, opština Zvečan, na severu Kosova i Metohije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image