• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ljajić: Indirektno traže da priznamo Kosovo

Rasim Ljajić izjavio je da se od Beograda indirektno traži da prizna Kosovo, te dodao da će put Srbije ka EU, ipak, biti duži nego što se očekivalo i da je sada aktuelno rešavanje kosovskog pitanja.

"Ako neko misli da bi sad naša kooperativnost i naše priznanje kosovske nezavisnosti, jer to je ono što traže faktički od nas, ne direktno, ali indirektno - ubrzali taj put, ja sam više nego uveren da bi to na kratak rok možda pomaklo naše evropske integracije, ali da taj put u suštini ne bi bio ništa brži", rekao je Ljajić za "Pres".

On je napomenuo da postoje uslovi koji se moraju ispuniti, a da bi istovremeno takav scenario priznanja mogao da izazove veliku unutrašnju političku nestabilnost.

"Da razgolitimo stvari do kraja: takav scenario bi verovatno prouzrokovao masovni egzodus Srba sa Kosova. Niste dobili ubrzane integracije, a dobili ste unutrašnju nestabilnost, koja, opet, može da ukoči sve, posebno ekonomske reforme. Mi se zaista krećemo na ivici noža, to je tačno, ali to je zato što je naša pozicija takva, ona je nasleđena", dodao je Ljajić.

On je rekao da će se Srbija suočavati sa pritiscima i da sada traži način da im odoli, a da se ne konfrontira sa najznačajnijim političkim faktorima u međunarodnoj zajednici.

Ljajić je rekao da bi bilo odlično da Srbija može da rezoluciju o Kosovu piše u saradnji sa Briselom i Vašingtonom, ali da je pitanje koliko je to realno.

"Do 8. septembra postoji teoretska mogućnost, ali ja nisam siguran da je to realno, da se može doći do teksta koji će biti kompromisan", istakao je Ljajić.

On je naglasio da cilj treba da budu pregovori, ali da se pre toga mora postići što širi konsenzus srpske političke elite.

"Verujem da je dugoročno rešenje i u interesu Albanaca, jer imaju nepriznatu državu, koja nije članica međunarodnih organizacija, nije članica UN. To je dugoročno neodrživo, kao što je neodrživo stanje za srpsku zajednicu na Kosovu", rekao je Ljajić.

On je dodao da niko ne očekuje da se vrati što je bilo i da Srbija upravlja Kosovom, ali je istakao da je sadašnje rešenje nepravedno.

"Ja sam, svojevremeno, i pre krize pisao da je podela najpravednije rešenje kosovske krize, jer ste imali podeljeno društvo i za vreme kralja, i za vreme Tita, i za vreme Miloševića. Plašim se da je sada kasno za podelu, jer to međunarodna zajednica neće prihvatiti", rekao je Ljajić.

On ne veruje da će glasanje u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji Srbije na bilo koji način uticati na stabilnost Vlade, jer, kaže, niko nije izneo alternativnu politiku koja bi bila potpuno različita od ove koja se sada vodi prema Kosovu.

"Manje-više svi znaju da smo mi startovali ne od nule, nego iz minusa u rešavanju kosovskog pitanja i ja ovo nazivam politikom srednjeg puta, u ovim uslovima jedino moguću", kazao je Ljajić.

Ljajić se ne slaže sa politikom odbijanja para koje Srbima na Kosmetu nude Albanci.

"Ja bih uzeo sve što mogu da uzmem i rekao bih da nikada neću priznati nezavisnost Kosova. Dajte mi 10, 50 miliona evra da napravim put, uslove da ljudi žive. Rizikujem kada ovo kažem, ali vodio bih aktivnu politiku kojoj znam cilj. Treba da uzmu sve", naveo je on. objasnivši da je cilj da srpska i nealbanska zajednice ostanu tamo da žive.

Ljajić je rekao za "Press" da problemi Sandžaka nisu etničke i političke prirode već ekonomske, a spominjanje autonomije te oblasti je "šarena laža" koju muftija Muamer Zukorlić plasira iz čisto marketinških i političkih razloga.

"Rešenje za Sandžak je da tražimo veće investicije od države, da se trudimo da stvorimo političku stabilnost kako bi došli investitori. Evo, posle susreta (turskog premijera Tajipa) Erdogana i (Borisa) Tadića napravljen je prošle nedelje ugovor o izvozu mesa u Tursku", rekao je Ljajić, koji je i lider Socijaldemokratske partije Srbije.

Ugovor predviđa da se do 1. januara isporuči 7.000 tona mesa koje nemamo pa sada, kaže on, zovemo koga znamo, prvo, da se ne obrukamo, a drugo da ne izgubimo posao, jer će se Turci okrenuti nekoj drugoj zemlji.

Ljajić kaže da je spominjanje autonomije Sandžaka "šarena laža" koju glavni muftija Muamer Zukorlić plasira iz čisto marketinških i političkih razloga sa dubokom svešću da od toga nema ništa.

Temeljni problem Sandžaka je, Ljajić vidi u podelama unutar islamske zajednice.

"Formiranje jedinstvene islamske zajednice moglo bi u velikoj meri da utiče na stablizaciju stanja i to je nešto na čemu treba da se radi. Drugi korak posle objedinjavanja islamske zajednice jeste da se Nacioanlni savet Bošnjaka formira srazmerno rezultatima tri liste, tako da Zukorlićeva lista da predsednika, a druge liste daju druge funkcije. To je najlogičnije moguće rešenje, ako se stvarno želi stabilnost", poručio je on.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image