• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta se zbiva sa rezolucijom?

Iako se očekivalo da će uneti novine u rezoluciju o Kosovu, radna večera Borisa Tadića i Katrin Ešton, završila se samo kratkim saopštenjem - "ostajemo u kontaktu".

Kabinet predsednika Srbije prvi je saopštio da je posle dvostane večere odlučeno da se dijalog nasatavi. Služba visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, nešto kasnije saopštila je da će Ešton i Tadić biti u kontaktu i danas.

Beogradska štampa, međutim, ima navodno saznanja o čemu se sve na večeri razgovaralo.

Tako "Blic" piše da EU nudi srpskoj vlasti dijalog o specijalnom statusu za sever Kosova i enklave na jugu, kao i ubrzane evropske inegracije.

Kako piše "Blic" pozivajući se na pouzdane izvore bliske briselskoj i vašingtonskoj administracijiti, Beogradu se nudi dijalog o specijalnom statusu za sever Kosova i enklave na jugu po principu plana Z-4 koji je svojevremeno nuđen krajiškim Srbima pre "Oluje" ili pojačanog plana Martija Ahtisarija, ali su mogući i neki zanimljiviji aranžmani koji su još na nivou ideje.

"Suština dogovora" predsednika Srbije Borisa Tadića i visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton je poziv na dijalog Beograda i Prištine, piše list.

"Niko ne želi da Srbija, kao najveća zemlja regiona, ostane poražena i nestabilna, ali istovremeno je potrebno i da prihvati realnost. Nama je jasno da vladajućim demokratama u Srbiji moramo dati nešto sa čim će izaći pred svoje birače kao sa dobitkom. O tome će tek razgovarati u ravnopravnom dijalogu beogradske i prištinske vlasti", kaže za "Blic" izvor blizak kabinetu Eštonove.

Dogovor Eštonove i Tadića omogućiće najverovatnije da srpska rezolucija o Kosovu, promenjena amandmanima oko kojih su saglasne svih 27 država Unije, bude usvojena u Generalnoj skupštini UN i da se nakon toga krene u pregovore.

"Blic" prenosi da činjenica da je EU iz usaglašenih amandmana izbacila rečenicu o "jačanju evropske perspektive za Srbiju i Kosovo", što implicira da postoje dve države, pokazuje ublažen i dobronameran stav kakav će imati prema zahtevima Beograda tokom pregovora.

Prema pisanju tog lista, Beograd će za kooperativnost biti nagrađen bržim evropskim integracijama.

Sa druge strane, neimenovani diplomatski izvor EU u Briselu rekao je za dnevni list "Politika" da dva sata pred početak razgovora Ketrin Ešton i Borisa Tadića nije postojao dogovor sa Srbijom u vezi sa njenim predlogom rezolucije o Kosovu, a šanse da će ga biti posle sastanka procenjene su 50 prema 50 odsto.

Sagovornik "Politike" je rekao da EU nema papir sa predlogom rezolucije o kojoj bi trebalo da se glasa 9. septembra u Generalnoj skupštini UN već samo usaglašen stav 27 država članica Unije.

"Zajednički stav svih članica sadrži smernice za razgovor, ali to nije predlog rezolucije, jer mi i nemamo rezoluciju, već je ima Srbija. Na Beogradu je da eventualno usaglasi svoju rezoluciju sa tim stavom", rekao je "Politikin" izvor.

Drugi diplomatski izvor u Briselu objasnio je da Eštonova neće imati veliki manevarski prostor za eventualne ustupke Tadiću, jer je linija kompromisa među 27 država EU veoma tanka.

Taj izvor navodi da sastanak Tadića i Eštonove verovatno nije i poslednja prilika da se usaglase stavovi Brisela i Beograda i ne isključuje mogućnost da čitava stvar bude odložena za neko vreme, kao i rasprava u UN.

Jedan od izvora navodi i da ukoliko Srbija bude usaglasila tekst rezolucije sa stavom koji ima Evropska unija, to podrazumeva da bi trebalo da prestane sa diplomatskim angažovanjem protiv kosovske nezavisnosti u UN, piše "Politika".

List "Danas" se bavi navodnim tajnim pregovorima Beograda i Prištine, koje negiraju zvaničnici obe strane.

Na navodno tajnim susretima, koji se održavaju uz posredovanje međunarodne zajednice, Priština je uglavnom zastupljena na nivou savetnika premijera Hašima Tačija.

Na strani Beograda "pod sumnjom" da tajno pregovaraju su zvaničnici ministarstva za Kosovo, šef srpske diplomatije Vuk Jeremić pa i sam predsednik Boris Tadić.

Izvori "Danasa" smatraju da Priština učestvuje na tajnim sastancima da bi za prijatelje sa Zapada "kupovala" informacije šta je sve Beograd spreman da ponudi u okviru vraćanja kosovskog pitanja s terena visoke diplomatije na "čistu" politiku.

Beograd je, kako se špekuliše, neke od svojih ponuda albanskoj strani u domaćoj javnosti testirao probnim medijskim balonima poput "autonomije od jedan do 100" ili trostrukih uslova Srbije - status severa Kosova, garancije za Srbe južno od Ibra i eksteritorijalnost manastira.

I sve to, konstatuje "Danas", u okviru priče o nagodbama za promenu srpskog predloga rezolucije u Generalnoj skupštini UN.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image