• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Opozicija osuđuje kompromis sa EU

Veći deo srpske opozicije osudio je kompromis Srbije i EU oko rezolucije o Kosovu. Tako radikali tvrde da je Srbija priznala Kosovo, naprednjaci da je Srbija doživela debakl, a DSS da je pristala na podanički odnos.

Radikali: Priznali Kosovo! Naprednjaci: Debakl! DSS: Podanici!

Srpska radikalna stranka (SRS) ocenila je danas da je vlast u Srbiji "implicitno" priznala nezavisnost Kosova prihvativši izmene rezolucije o Kosovu.

Radikali su ocenili da je vlast "sramno i kapitulantski" prihvatila zahteve EU da se izmeni rezolucija.

"Ispunjavanje zahteva Brisela, oličeno u redefinisanom predlogu rezolucije o Kosovu, znači da je režim pristao da implicitno prizna nezavisnost Kosova", rekao je potpredsednik radikala Dragan Todorović na konferenciji za novinare.

Todorović je ocenio da to što je iz predloga rezolucije izbačena formulacija da "jednostrana secesija ne može biti prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja", znači da Srbija više ne osporava jednostranu secesiju Kosova i Metohije i da neće osporavati nezavisnost Kosova pred UN.

"Tragično je i apsolutno neprihvatljivo što je režim prihvatio da se rešavanje pitanja Kosova i Metohije izmesti iz okrilja UN u EU", rekao je funkcioner SRS i dodao da sada treba očekivati novi talas priznanja nezavisnosti.

"Zbog čega bi neko rizikovao i odupirao se priznanju i tako dalje trpeo pritiske Amerike kad Srbija prihvata sve što se od nje traži", upirao je Todorović.

Srpska napredna stranka (SNS) ocenila je da je Srbija suočena sa debaklom državne politike po svim ključnim pitanjima, a posebno sa pitanjem Kosova i Metohije.

"Srbija je danas, 9. septembra 2010. godine, suočena sa potpunim debaklom državne politike po svim ključnim pitanjima, a posebno sa grubim, neustavnim odustajanjem od zaštite državnog suvereniteta na Kosovu i Metohiji, koje više nikakve laži i obmane ne mogu da sakriju", ocenila je SNS u saopštenju.

Ističući da su "jasno i čvrsto opredeljeni" za evropski put Srbije, naprednjaci ocenjuju da izmenjeni tekst Rezolucije "odgovara onima koji su izvršili secesiju Kosova od Republike Srbije".

SNS je, kako se navodi u saopštenju, u dobroj nameri da EU i Srbija sarađuju što bliže i dogovaraju se o svim važnim pitanjima, poručila evropskoj administraciji u Briselu da njeni razgovori sa predstavnicima sadašnjih vlasti Srbije i predsednikom Borisom Tadićem, jesu legalni, ali da više ne predstavljaju razmenu mišljenja i dogovore sa većinskom Srbijom.

Stranka smatra da aktuelna vlast mora da odgovori na više pitanja tim povodom, uključujući pitanje - ko će i kako da snosi odgovornost zbog činjenice da je Srbija insistirala da Međunarodni sud pravde u Hagu donese savetodavno mišljenje povodom jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i da su zbog toga dve godine građani obmanjivani da se očekuje pobeda prava, pravde i srpskih državnih interesa pred tim sudom.

Stranka, takođe, traži odgovor o tome ko je odgovoran zbog činjenice da je Srbija podnela svoj predlog rezolucije Ujedinjenim nacijama pre obavljenih konsultacija sa EU i drugim velikim silama.

Naprednjaci traže i odgovornost za "obmanjivanje brojnih država u svetu" koje je Srbija ubeđivala da se zaštita suverenih država od secesije obezbeđuje samo njenim tekstom rezolucije, a onda je, samo dan pre sednice Generalne skupštine UN, taj tekst potpuno i suštinski izmenjen.

SNS podseća i da je Srbija potrošila desetine miliona evra promovišući politiku od koje je, prema mišljenju naprednjaka, sada potpuno odustala.

"Zašto je onda Srbija uopšte pisala i predlagala rezoluciju kada njenim usvajanjem neće obezbediti nijedan vitalni državni interes? Ko će da snosi odgovornost za nova priznanja nezavisnosti Kosova, koja će uslediti nakon usvajanja ovakvog teksta Rezolucije u Generalnoj Skupštini UN?", pita SNS i zaključuje da legitimitet vlasti posle promene državne politike može da se proveri samo na novim izborima.

Demokratska stranka Srbije (DSS) ocenila je danas da je sadašnja vlast ispunjavanjem ultimatuma zapadnih zemalja prihvatila podanički odnos prema Briselu i Vašingtonu.

Gore rešenje se nije moglo zamisliti od tog čina kapitulacije vlasti koji predstavlja logičnu završnicu i pravu istinu o dvogodišnjoj politici da EU nema alternativu, naveo je portparol DSS-a Petar Petković u izjavi dostavljenoj medijima.

Petković je naveo da činjenica da je ovu promenjenu rezoluciju pozdravila "lažna država" Kosovo potvrđuje da je pravi cilj bio da Srbija uspostavi dobrosusedske, zapravo međudržavne odnose sa svojom Pokrajinom.

"Iako je dovedena u težak položaj, Srbija i njen narod, za razliku od sadašnje vlasti, boriće sa za poštovanje Ustava Srbije da je Kosovo sastavni i neotuđivi deo naše države", rekao je on.

Porptparol DSS-a je podsetio da je ta stranka stalno upozoravala na pogubne posledice pogrešne politike sadašnje vlasti.

"Time se pokazuje koliko je državotvorna politika DSS-a bila osnovana kada smo govorili da je ključno pitanje na vreme raspraviti sa EU da li Brisel prihvata da celovita Srbija nastavi evropske integracije, i da su samim tim pitanje Kosova i pristupanje Srbije EU neraskidivo povezani", naveo je Petković.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image