• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vestervele: Krenimo dalje sa Srbijom

Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele založio se danas za početak konsultacija o prosleđivanju zahteva Srbije za kandidaturu Evropskoj komisiji. Njemu su se pridružile i njegove kolege iz Finske, Švedske i Austrije.

Vestervele je rekao da je usvajanjem zajedničke rezolucije Srbije i EU, u četvrtak u Njujorku, stvorena dobra osnova za takav razvoj događaja.

"To što se sada pokazuje kao nov razvoj jeste veoma dobra osnova za konsultacije o prosleđivanju zahteva Vlade Srbije za kandidaturu Evropskoj komisiji", rekao je šef nemačke diplomatije novinarima pred početak Gimnih susreta u Briselu.

On je istakao da je zvanični Berlin veoma zadovoljan odlukom o usvajanju zajedničke rezolucije Srbije i Unije, u četvrtak u Njujorku.

"To je važan znak uspeha i evropske diplomatije, da je EU zajedno sa Srbijom podnela rezoluciju, koja je potom prihvacena u Ujedinjenim nacijama", rekao je Vestervele-

Nemački ministar je ukazao da je time otvoren put za direktne razgovore Beograda i Prištine, ali i za konsultacije o prosleđivanju zahteva za kandidaturu naše zemlje za članstvo u EU.

Komentarišući izjavu nemačkog šefa diplomatije politički direktor Ministarstva inostranih poslova Srbije Borislav Stefanović rekao je danas za B92 da tokom konsultacija o usaglašavanju rezolucije u Briselu, Beograd nije dobio nikakva konkretna obećanja po tom pitanju.

Finski ministar inostranih poslova Aleksander Štub izjavio je da "Srbija može da očekuje za uzvrat nastavak procesa evropske integracije" pošto je došlo do kompromisa oko zajedničke rezolucije EU-Srbija o Kosovu, koja je izglasana u UN.

Štub je, dolazeći na zasedanje šefova diplomatija EU, naglasio da EU "mora da gleda napred u pravcu dalje integracije Srbije u Evropu".

Jer, kako je predočio, "smatram da je (srpski predsednik) Boris Tadić preuzeo priličan domaći politički rizik time što se dogovorio s (visokom predstavnicom EU) Ketrin Ešton" o podnošenju zajedničke rezolucije o Kosovu u UN.

Austrijski šef diplomatije Mihael Špindeleger potvrdio je da veruje da će sledeći korak biti da se učini pomak u daljem proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji.

"Mi znamo da srpske vlasti žele da uđu u konkretnu fazu pristupanja EU. Srbija je učinila veoma osetljiv korak i ako hoćemo to da priznamo, onda i mi moramo na to uzvratiti", rekao je Špindeleger.

Ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt je u izjavi novinarima u Briselu takođe ocenio vrlo verovatnim da zemlje EU ove godine donesu odluku o narednoj etapi u procesu integracije Srbije, odnosno o prosleđivanju srpskog zahteva za članstvo Evropskoj komisiji, preneo je AFP.

"Mislim da će se to dogoditi" pre kraja godine, rekao je Bilt.

Šef španske diplomatije Migel Anhel Moratinos ocenio je da je "apsolutno nužno" ubrzati uključivanje Srbije u Evropsku uniju i naglasio da se više ne može odlagati davanje Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU.

Moratinos je na zasedanju u Briselu rekao da Srbiji sad treba omogućiti da počne pregovore o članstvu u EU, "kao bilo koja druga zemlja Zapadnog Balkana", budući da je Beograd zauzeo "konstruktivan stav" dogovorom sa EU o zajedničkoj rezoluciji o Kosovu u Generalnoj skupštini UN.

"Beograd je", istakao je on, "dokazao svoju privrženost Evropi".

Usvajanje zajedničke rezolucije sa EU je, po njegovim rečima, bilo "ispoljavanje političke odgovornosti" s ciljem da se postigne ono za šta se uvek zalagao i Madrid, "a to je stabilnost Balkana i evropska perspektiva za ceo Balkan, uključujući Srbiju".

Ali, istakao je Moratinos, "ni Srbija, ni Španija nisu izmenile svoj stav" kad je u pitanju jednostrano proglašena nezavisnost Kosova.

"Španija ne priznaje i neće priznati nezavisnost Kosova", rekao je šef španske diplomatije.

Ministar inostranih poslova Španije je zatražio da Savet ministara EU naloži Evropskoj komisiji da izradi "mišljenje" o spremnosti Srbije, kako bi ona mogla krenuti u pregovore o članstvu u Uniji.

Osvrćući se na uzdržanost Holandije prema davanju Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU, Moratinos je zatražio da "svi ulože napore" kako bi se očuvalo evropsko jedinstvo i Evropa "postane sve uticajnija u svetu".

"Španija je delovala pozitivno. Ja sam lično razgovarao s predsednikom (Srbije Borisom) Tadićem neposredno pre nego što je Srbija zauzela ovakav stav, jer smo smatrali da je to konstruktivno", dodao je Moratinos.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image