• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li se naziru pregovori Beograda i Prištine

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton je ocenila spremnost Vlade Kosova da sarađuje sa Srbijom. Ivica Dačić, međutim, tvrdi da to neće ići tako glatko.

Kako je saopštio kabinet kosovskog premijera Hašima Tačija, prema oceni Ketrin Ešton, Vlada Kosova i premijer Tači snažno opredeleni za regionalnu saradnju u cilju ispunjavanja kriterijuma za integraciju zemalja Jugositočne Evrope u EU.

"Baronica Ešton je ovom prilikom pohvalila spremnost Vlade Republike Kosovo i premijera Tačija da razgovaraju sa Vladom Republike Srbije o pitanjima međudržavne saradnje. Ovaj pristup u interesu svih otvara razvojnu perspektivu regiona", rekla je, prema saopštenju, Ketrin Ešton.

Tokom sastanka u zgradi Ujedinjenih nacija se razgovaralo o zbivanjima na Kosovu, o koracima koji će biti preduzeti posle izdavanja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavinosti Kosova i donošenja rezolucije Generalne skupštine UN.

Ešton i Tači su posebno razgovarali o koracima povezanim sa saradnjom Kosova i Srbije, kao i o spremnosti i opredeljenju Kosova za ostvarivanje standarda za integraciju u EU, a naročito o procesu ukidanja viza EU.

Posebno mesto tokom sastanka je dato razgovorima o tehničkim pitanjima između Kosova i Srbije.

"Ja, kao predsednik Vlade Republike Kosovo i sve institucije, otvoreni smo da razgovaramo sa Srbijom o temama od posebnog interesa za naše građane.

Međutim, mi nikada i ni na koji način nećemo razgovarati o pitanjima koja se odnose na naše unutrašnje uređenje. Pitanje statusa Kosova je okončano 17. februara 2008. godine proglašavanjem Kosova nezavisnom i suverenom državom, na osnovu predloga Martija Ahtisarija. Ta realnost je potvrđena i mišljenjem Međunarodnog suda pravde i rezolucijom UN", rekao je Tači.

Tokom sastanka je bilo reči i o merama i aktivnostima koje je preduzela Vlada Kosova za ispunjavanje uslova za dobijanje strategije za ukidanje viza EU za građane Kosova i za ispunjavanje kriterijuma za integraciju u EU.

Lider Socijalističke partije Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da pregovori Beograda i Prištine neće "ići glatko", ali i da će biti zemalja u Evropskoj uniji koje će priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije Srbiji postaviti kao uslov za članstvo.

"Predstavnici takozvane države Kosovo žele da razgovaraju o tehničkim, a Srbija o statusnim pitanjima, a ni put u EU nije 'posut zvezdama', jer će biti država koje će priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije postaviti kao uslov", kazao je Dačić.

On je, gostujući u emisiji "Upitnik" RTS-a, rekao da je trenutno za Srbiju Kosovo prioritet, ali da to nije jedini problem koji treba rešavati, istakavši da Srbija nije doživela poraz kada je prihvatila, kompromisnu, Rezoluciju Srbije i EU o mišljenju Međunarodnog suda pravde.

"Srbija bi bila poražena ukoliko bi tim dokumentom bila stavljena tačka na status Kosova. Utakmica je nerešena, igraju se produžeci", kazao je Dačić, a lider Ujedinjenih regiona Srbije i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić je dodao da ti "produžeci" mogu trajati godinama.
On je rekao da se treba posvetiti životnim pitanjima građana na Kosovu i Metohiji, a Dačić je ukazao da u svi životni problemi vezani za status južne srpske pokrajine.

Prema oceni Dinkića, narednih godina neće biti suštinskih pregovora Beograda i Prištine i Srbija će morati da sačeka da za to bude spremna i druga strana, ali i međunarodna zajednica.

"Probleme ne možete rešiti ako druga strana nije spremna da razgovara. Mi hoćemo da razgovramo sa Albancima, ali je pitanje da li je sada pravi trenutak", kazao je on.

Dinkić je istakao da srpska diplomatija sada ima samo jedan cilj - da se pitanje Kosova i Metohije ne postavi kao uslova za ulazak u Evropsku uniju, zbog čega sa EU, koja je prioritet za Srbiju, treba graditi "prijateljski odnos".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image