• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mas: Rezolucija važan korak na evropskom putu

Ambsador Nemačke u Beogradu Volfram Mas izjavio je danas da njegova zemlja podržava Srbiju na putu ka EU i dodao da je usvajanjem usaglašene rezolucije o Kosovu u UN učinjen značaj koraka u procesu evrointegracija.

"To što je Srbija uspela da u Njujorku podnese predlog koji je usaglašen sa svih 27 članica EU je impresivno", rekao je Mas na predstavljanju publikacije Izazovi evropskih integracija u Službenom glasniku u Beogradu.

Mas je rekao da to pokazuje da Srbija želi partnersku saradnju sa EU, što je želja i zemalja članica Unije. On je naglasio da je odluka o podnošenju zahteva za članstvo u EU jedna stvar, a izazovi koji stoji na tom putu druga.

Među tim izazovima, rekao je Mas, postoje najmanje dve komponente: jedna se odnosi na odnos unutrašnje politike Srbije prema oblikovanju odnosa sa zemljama članicama EU, dok se drugi aspekt odnosi na odnose zemalja EU prema Srbiji.

Mas je naveo da je dobro da se u srpskoj javnosti probudi interes za ono šta treba uraditi na putu ka EU i dodao da je važno da se uslovi ne shvate kao katalog zahteva.

"Implementiranje pravila važno je ne samo zbog pristupanja EU već i zato što je to u interesu građana Srbije", kazao je nemački ambasador.

Mas je dodao da je optimista kada je u pitanju evropski put Srbije i izrazio spremnost EU da pomogne u savladavanju predstojećih izazova.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević ocenila je da je poslednjih dana napravljena dobra klima u Srbiji kada su u pitanju evropske integracije. Ona je dodala da predstoji još puno posla do ostvarivanja glavnog cilja - članstva u EU.

Delević je navela da se srpske vlasti ozbiljno pripremaju za upitnik, koji se očekuje od Evropske komisije, koristeći ranije uputnike koje su dobili Crna Gora i Albanija. Ona je izrazila uverenje da će po dobijanju pitanja Beograd uspeti brzo na njih da odgovori.

Kao prvu stvar koja očekuje Srbiju u vezi sa procesom integracija u EU Delević je navela redovan godišnji izveštaj Evropske komisije u novembru. U njemu će biti navedeno šta je Beograd uspeo da uradi na polju usklađivanja zakonodavstva i reformi institucija.

Ona je navela da treba očekivati da će u tom izveštaju biti primećeni pozitivni pomaci, ali da će istovremeno biti navedeno šta je još potrebno uraditi.

Govoreći o kandidaturi, Delević je izrazila uverenje da će Evropska komisija uskoro od Saveta dobiti aplikaciju Srbije za članstvo, posle čega će srpskim vlastima biti prosleđen upitnik na koji treba da odgovori.

"Saradnja sa Hagom bio je uslov za primenu ŠP. Hoću da naglasim da sticanjem statusa kandidata više ne postoji takav uslov. Bitno je da postoji uverenje da je Srbija prvržena kriterijumima za članstvo u EU", navela je Delević.

Poslanici u Skupštini Nataša Vučković, koja je učestvovala u pripremi 11. broja publikacije Izazovi evropskih integracija, kazala je da se poslednjih sedmica osetila pozitivna atmosfera kada je u pitanju put Srbije ka EU ne samo u Beogradu nego i u Briselu.

Među glavnim izazovima koje očekuju Srbiju Vučković je navela reformu institucija, pre svega parlamenta, jačanje nezavisnih tela i regulatornih agencija, socijalne reforme, borba protiv korupcije i reforma obrazovnog sektora.

Urednik u Službenom glasniku Nikola Jovanović kazao je da je publikacija Izazovi evropskih integacija jedini stručnai časopis u regionu koji se bavi pitanjem evropskih integracija i tranzicijom.

U pripremi 11. broja pomogli su Fakultet za finansije, administraciju i menadžment i Kancelarija za evropske integracije, a tekstove su pisali domaći i strani stručnjaci i poslanici Skupštine Srbije.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image