• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izbori na Kosovu odlažu dijalog?

Boris Tadić i Piter Fejt smatraju da da bi izbori na Kosovu mogli da odlože početak dijaloga Beograda i Prištine. Tadić odbacuje mogućnost vanrednih izbora u Srbiji.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da postoji mogućnost odlaganja dijaloga sa Prištinom, posle ostavke Fatmira Sejdiua i mogućih izbora za predsednika Kosova, ali je naglasio da u Srbiji neće biti izbora zbog Kosova i da niko ne treba da računa da će profitirati na toj temi.

"Svakom građaninu Srbije je jasno da nismo priznali nezavisnost Kosova, mada bi pojedini politički lideri želeli da se to desi da bi oni dobili sledeće izbore", ocenio je predsednik Srbije.

"Niti će biti izbora zbog Kosova, niti iko može profitirati na tu temu", poručio je Tadić u Somboru.

Ako bude izbora u Prištini, rekao je Tadić, "mislim da ćemo se suočiti sa odlaganjem dijaloga dok ne dođemo u situaciju da znamo sa kim razgovaramo".

On je rekao da Beograd u dijalog sa Prištinom ulazi sa realnim optimizmom i da očekuje da će predmet razgovora biti sva otvorena pitanja.

Svi u svetu znaju, rekao je predsednik Tadić, da Beograd želi da sa predstavnicima Prištine razgovara o svim otvorenim pitanjima, i da će biti vrlo teško sprečiti Srbiju da, kada otpočne dijalog, na tome insistira.

"Uopšte ne insistiramo na definiciji dijaloga zato što to nije korisno za Srbiju, međutim svi u svetu znaju da mi želimo da razgovaramo o svemu. Kada uđemo u dijalog biće mnogo teže da nas neko spreči da razgovaramo o svemu o čemu želimo da razgovaramo, nego što bi to bilo pre dijaloga", izjavio je Tadić.

On je objasnio da se u ovom trenutku razmatra format procesa dijaloga, i da bi Vlada Srbije trebalo da imenuje pregovarača.

"Nas ne čeka put posut ružama, nas čeka tegoba i muka. Međutim nema ucene kako će se voditi razgovori, to su sve spekulacije", rekao je Tadić, i dodao da Beograd dijalog sa Prištinom može da očekuje sa optimizmom, ali ne sa nerealinim optimizmom.

"To neće biti kratki pregovori, jer ima mnogo problema koji treba da se rešavaju, ali sam po sebi dijalog je velika stvar i mi smo svih ovih godina želeli da ponovo krenemo u dijalog jer u suprotnom Srbija gubi", kazao je Tadić.

Iako je, prema njegovim rečima, savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova bilo nepovoljno za Srbiju, pozitivno je to što je Srbija nakon njega odnose sa EU podigla na najviši nivo u istoriji, i da postoji i trend poboljšanja odnosa SAD.

Predsednik Srbije je apelovao na medije i analitičare da, kada je reč o Kosovu i Metohi i predstojećem pregovaračkom procesu, ne podižu tenzije, zato što je u taj proces potrebno ući u relaksiranoj atmosferi.

I specijalni predstavnik EU na Kosovu Piter Fejt smatra da bi moglo da se desi odlaganje početka pregovora između Prištine i Beograda ako vlada Kosova zbog ostavke kosovskog predsednika raspiše vanredne izbore.

"Ako se odluče da sačekaju na pregovore zbog tih događaja, može doći do toga da kasnije dođemo na lakši način do faze pregovora, gde će nova vlada imati više legitimiteta da pregovara o svemu i odlaganje ne mora da znači da će to biti u potpunosti negativno", izjavio je Fejt gostujući u programu mitrovičkog Radija "Kontakt Plus".

On je ipak izrazio nadu da neće doći do prolongiranja početka dijaloga između Beograda i Prištine, dodajući da sve ipak zavisi od poteza Vlade Kosova.

Fejt je ocenio da zvanični Brisel želi da Priština i Beograd budu postavljeni za upravljače kako bi oni bili ti koji će voditi proces i da specijalna predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Ketrin Ešton i njen tim trenutno pažljivo razmatraju kakve su teme, želje i kakav bi program pregovora trebao da bude.

Specijalni predstavnik EU na Kosovu nije isključio mogućnost da Kosovska Mitrovica bude jedna od tema budućih razgovora Begrada i Prištine.

"Vrlo je važno uspostaviti vladavinu zakona u Mitrovici i na severu Kosova i da Euleks izvršava zadatke koji znače stabilnije društvo i vladavinu zakona. Ipak, strane u dijalogu su tu da odluče o čemu će se raspravljati", precizirao je on.

Fejt je kazao da je nedavno usvojena Rezolucija u Generalnoj skupštini UN, koju su podržale Srbija i zemlje članice EU, ide u pravcu dijaloga o saradnji između Prištine i Beograda.

"Ona se tiče tiče života građana na Kosovu i u Srbiji i ide u pravcu da se pomogne Beogradu i Prištini na putu ka EU", dodao je on.

Naglasio je da bi se u budućem dijalogu najpre trebalo usredsrediti na praktična pitanja i teme koje su važne jer ako se one reše na pravi način, onda će biti izgrađeno poverenje a među tim temama su trgovina, povratak izbeglica, uspostavljanje vladavine zakona.

Fejt je kazao da je na obema stranama da odluče o čemu će diskutovati, podsećajući da je Priština jasno iskazala stav da ne želi da razgovara o pitanjima koja se odnose na status Kosova.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image