• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Patrijarh ustoličen u Pećkoj patrijaršiji

Patrijarh srpski Irinej, 45. poglavar Srpske pravoslavne crkve, svečano je uveden u tron patrijarha u Pećkoj patrijaršiji danas oko 12.50. Liturgija je počela u 10 sati, a svečano ustoličenje oko 12.40.

U tron vrhovnog poglavara patrijarha su uveli mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan.

Oni su mu uručilii panagiju arhiepiskopa (mala ikona koja se nosi na prsima), žezlo i belu panakamilavku (kapu).

U besedi nakon uvođenja u tron, patrijarh Irinej je ocenio da na Kosovu i Metohiji ima dovoljno mesta za Srbe i Albance i pozvao ih da žive u miru i slozi.

Ceremonija u Pećkoj patrijaršiji protekla je bez incidenata, a objekat su obezbeđivali italijanski vojnici Kfora. Međutim, po povratku sa ceremonije vernici i monhainje su doživeli neprijatnost kada su Albanci, na izlazu iz Peći, njihova vozila zasuli kamenicama.

Na putevima ka Peći bile su brojne patrole Policije Kosova koje su obezbeđivale pratnju vernicima do Patrijaršije.

Ceremoniji u Pećkoj patrijaršiji prisustvovali su predstavnici svih pomesnih pravoslavnih crkava, kao i ostalih hrišćanskih crkava.

Takođe, bili su i predstavnici svih tradicionalnih crkava i verskih zajednica iz Srbije, kao i predstavnici međunarodne zajednice, pravoslavnih i susednih država i diplomatskog kora.



Foto galeriju sa ustoličenja patrijarha možete pogledati OVDE.

Srbiju je na ustoličenju predstavljao predsednik Srbije Boris Tadić, a kosovske vlasti sprečile su opozicione lidere Tomislava Nikolića i Velimira Ilića da uđu na Kosovo, uz obrazloženje da nemaju dozvolu za ulazak.

Vernici su iz Pećke patrijaršije počeli da se razilaze oko 14 časova dok je za zvanice priređen svečani ručak.

Tadić je na toj svečnaosti ocenio da je ustoličenje patrijarha Irineja od velikog značaja za srpski narod i državu.

"To je veliki dan za Srbiju i sav srpski narod gde god da živi i veliki dan za SPC", rekao je Tadić dodavši da je posebno važno to što su ustoličenju prisustvovali predstavnici svih verskih zajednica u Srbiji.

Senku na svečanost ustoličenja bacili su uvredljivi plakati na parkingu udaljenom oko 300 metara od Patrijaršije gde je postavljen pano sa slikama poglavara SPC i porukama na engleskom:"Ratni zločini. Idi u pakao". (War crimes. Go to Hell). Patrijarh je prikazan sa trozupcem u ruci.

Plakate su skinuli vojnici Kfora, a Policija Kosova počela je istragu o tome ko ih je postavio.

Vernici, kojih je bilo više hiljada, uputili su se ka autobusima i privatnim automobilima koji se nalaze na dva parkinga - od kojih je jedan u manastirskom kopleksu a drugi u Peći, 300 metara od patrijaršije.

Na putu do parkinga koji je u gradu stajale su grupe Albanca koje kažu da je lepo što je toliki broj Srba došao na ustoličenje patrijarha i prošao kroz njihov grad.

Iljber Beriša, kome su dva člana porodice nestala u ratu, kazao je da u Peći živi 50 godina i da mu je drago što su Srbi došli u Patrijaršiju i što je među njima bila njegova bivša komšinica koju je danas video prvi put posle 12 godina.

Mladići koji su bili na tom putu, rekli su novinarima Bete da im je drago što su videli tolike zvanice, i da su im se svidele nošnje devojaka iz crkvenog hora Branko iz Niša, koje su fotpgrafisali mobilnim telefonima.

I drugi Albanci oko Patrijarišije su se u tolerantnom tonu izrazili o svečanosti koja je danas održana u Pećkoj patrijaršiji.

U gradu su prisutni kosovski policajci koji regulišu saobraćaj tokom odlaska Srba iz Patrijaršije.

Pećka patrijaršija je tradicionalno središte u kome su vekovima ustoličavani srpski patrijarsi.

Od prvog srpskog arhiepiskopa Svetog Save, koji je to bio u periodu od 1219. do 1233. godine do patrijarha Irineja, srpski narod i Srpska crkva imali su mnoge izuzetne duhovne vođe, monahe i podvižnike, pesnike i državnike, koji su, svaki u svoje vreme, često imali i presudnu ulogu u preživljavanju raznih golgota i srpskim vaskrsima.

Inače, poslednji srpski arhiepiskop i prvi srpski patrijarh bio je Sveti Joanikije Drugi.

Srpska arhiepiskopija je na Cvete 1346. godine proglašena za Patrijaršiju, a Joanikije koji je postao prvi srpski patrijarh krunisao je cara Dušana.

Nakon krunisanja cara Dušana i proglašenja Peći za "stolicu" Patrijaršije 1346. godine i viševekovne osmanlijske vladavine i ratova, 1920. godine ponovo je uspostavljena Pećka patrijaršija.

Prvi patrijarh koji je u tom zdanju ustoličen nakon njegovog obnavljanja je Dimitrije Pavlović.

Patrijarh Irinej na Svetosavskom tronu zamenio je patrijarha Pavla koji je na toj svetoj dužnosti bio 19 godina.

Prvi među jednakim arhijerejima izabran je 22. januara, a sutradan je hirotonisan u Sabornoj crkvi u Beogradu.

Ceremoniji ustoličenja u Pećkoj patrijaršiji prisustvovali su poslanik Samostalne srpske demokratske stranke u Hrvatskom Saboru Milorad Pupovac, komandant Kfora Erhard Biler, šef Euleksa Iv de Kermabon i šef UNMIK-a Lamberto Zanijer, reis ul ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić, nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar, srbijanski muftija Muhamed Jusufspahić i predstavnici diplomatskog kora.

Rusku pravoslavnu crkva predstavlja mitropolit Ilarion, Jerusalimsku patrijaršiju arhiepiskop Tefilaktos, Gruzijsku patrijaršiju mitropolit Gerasim, Rumunsku pravoslavnu crkvu mitropolit Irinej, Bugarsku pravoslavnu crkvu mitropolit Domentijan, poglavar Kiparske pravoslavne crkve Hrizostom, Grčku pravoslavnu crvku mitropolit Teologos, Albansku pravoslavnu ckrve mitropolit Ignacios, a prisutan je i predstavnik Poljske pravoslavne ckrve.

Ustoličenje je prisustvovao i princ Aleksandar Karađorđević sa porodicom, ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin, kao i funkcioner Ujedinjenih regiona Srbije Predrag Marković.



Povratnik na Kosovo Marko Nedeljković, koji se 2003. godine vratio u Klinu, kazao je izveštaču agencije Beta Milenku Obradoviću da je na ustoličenje došao zbog toga što je vernik i iz poštovanja prema patrijarhu Irineju.

"Želeo sam da prisustvujem ustoličenju našeg patrijarha. Danas sam ovde sa braćom", kazao je Nedeljković.

Velimir Pumpolov iz sela Sinaje u opštini Istok, koji sada živi u beogradskom naselju Mirijevo, na ustoličenje je došao iz poštovanja prema novom patrijarhu.

"Ovde sam rođen, došao sam na ustoličenje patrijarha Irineja, ali i da obiđem zemlju na kojoj su živeli moji dedovi i pradedovi", izjavio je Pumpolov agenciji Beta.

Podgoričanin Mileta Pavićević (72), koji se, kako je kazao, seća vremena kada je sa roditeljima dolazio u Pećku patrijaršiju, naglasio je da je došao zbog svečanosti ali i da je "žalostan što su usput nalazili na razne prepreke".

Liturgiju koja je prethodila ceremoniji ustoličenja pratilo je i mnoštvo mladih, među kojima su Vuk Ekmedžić (22) iz Zemuna i njegova sestra Marija Ivnović (26) iz Beograda.

Prvi utisci su im pozitivni, kazali su agenciji Beta.

Marija Ivanović je, kako je navela, malo strahovala kako će proći u putu, ali sreća je što je sve bilo dobro.

Neki od prisutnih imali su majice sa natpisom na engleskom "Kosovo je srpski Jerusalim".

Najveći deo okupljenih vernika liturgiju pratilo je sa velikog video bima, pošto je samo manji deo uspeo da uđe u portu crkve Svetih apostola.

Autobuse i ostala vozila u kojima su bili vernici i novinari, od Kosovske Mitrovice do Peći sprovela je Kosovska policija.

Nisu zabeleženi bilo kakvi incidenti, a patrijaršiju je tokom ceremonije nadletao i jedan helikopter.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image