• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Srbija danas jača od mafije

Institucionalni kapacitet Srbije za efikasnu borbu protiv organizovanog kriminala u punoj meri je uspostavljen tek ove godine, kaže predsednik Srbije.

"Danas u Srbiji, svi eminentni šefovi mafije za koje je krivični postupak završen jesu u zatvoru. Sudski proces se otvara protiv još nekolicine predstavnika organizovanog kriminala, i pre ili kasnije će biti u zatvoru, jer država je moćnija od svake kriminalne strukture", poručio je Tadić.

Predsednik Srbije je, otvarajući ministarsku konferenciju "Jačanje regionalne i transnacionalne saradnje kao preduslov za uspešnu borbu protiv organizovanog kriminala na području Jugoistočne Evrope", poručio da će Srbija nastaviti da bude regionalni predvodnik borbe protiv kriminala.



"Srbija neće stati u borbi protiv organizovanog kriminala, ova zemlja je neprijateljska organizovanom kriminalu i mi ćemo nastaviti da budemo udarna igla u toj borbi - to će biti jedan od naših najvažnijih ciljeva", istakao je Tadić.

Prema Tadićevim rečima, tek danas 2010. godine ova zemlja ima puni institucionalni kapacitet i punu snagu političke odluke da se izbori sa organizovanim kriminalom, jer "organizovani kriminal danas nema pristup političkim strankama".



Kako je podsetio, ratno nasleđe u Srbiji i drugim zemljama regiona koje su imale oružane sukobe usporilo je normalizaciju društva i uspostavljanje efikasnog institucionalnog sistema, ali danas više ne postoje prepreke da se čitav region zajedničkim snagama izbori sa organizovanim kriminalom.

"Zbog ratova na prostoru bivše Jugoslavije stvaran je ambijent koji je pogodovao razvoju organizovanog kriminala. Ratna društva su idealna meta za organizovani kriminal jer u takvom ambijentu on zaposeda sve segmente društva koji su od važnosti za njegovo funkcionisanje", kazao je Tadić.

Prema njegovim rečima, nakon godina rata u Srbiji nije bilo moguće u kratkom periodu poništiti sve negativne karakteristike ratnog stanja, a to se posebno odnosi na spregu organizovanog kriminala, državnih institucija i privrede.

"Jedini način je bio da one institucije koje su jednim delom povezane sa organizovanim kriminalom, a takve su bile gotovo sve, reformišemo po ubrzanom postupku i ponekad taj postupak proizvodi greške, ali to smo moralli da uradimo", rekao je Tadić.

Srbija, prema njegovim rečima, namerava da sa svim državama regiona potpiše sporazume o ekstradiciji pripadnika organizovanih kriminalnih grupa, što je već učinila s Hrvatskom, a uskoro će takav sporazum biti potpisan i sa Crnom Gorom.

"Moramo da porušimo granice kada je u pitanju korist za ljudsko društvo i naše građane", rekao je Tadić, i pozvao zemlje regiona da u stvarima kao što je borba protiv kriminala idu čak i iznad standarda EU.

Predsednik Srbije je ocenio da Evropska unija nedovoljno uviđa značaj regionalne saradnje država Zapadnog Balkana u borbi protiv kriminala, i da je, konsekventno, pomoć koju region dobija nedovoljna.

Ministarka pravde Snežana Malović izjavila je danas da je zajednički zadatak država u regionu da odgovore na globalizaciju organizovanog kriminala i pošalju jasnu poruku da, bez obzira koliko je neko moćan, bogat, opasan ili lukav, da će mu se adekvatno suprostaviti.

"Njima je mesto u zatvoru, a njihova imovina, ukoliko se dokaže njihova krivica biće oduzeta i vraćena građanima od kojih je oteta", poručila je Malović sa regionalne konferencije.

Ona je posebno istakla da nije dovoljno otkloniti i ublažiti posledice organizovanog kriminala, već da je neophodno iskoreniti društvene uzroke koji taj kriminal rađaju.

Ministarka pravde je napomenula da je država ispunila brojna obećanja data na prošlogodišnjoj konferenciji i podsetila da je od okrivljenih privremeno ili trajno oduzeto oko 200 miliona evra, u skladu sa Zakonom o oduzimanju imovine stečene kriminalom.

"Traju finansijske istrage protiv više stotina lica u kojima se ispituje imovina u vrednosti od 400 miliona evra. Finansijske istrage počele su i u predmetima ratnih zločina, čime će se ispraviti nepravda i istražiti pojava ratnog profiterstva ", rekla je Malović.

Ministarka je podsetila da je pravosuđe uspelo da iznese predmete koji smo godinama gledali "na stanama pisanih medija", kao i da uprkos strahovitim pritiscima pobedi kriminal osuđujućim presudama.

Prema njenim rečima, pravosudni organi se nisu osvrtali na to ko je osumnjičena osoba, već su dali neumoljiv odgovor "nedodirljivima" da zakoni Srbije važe i za njih.
Malovićka je navela da se zalaže za utvrđivanje regionalnog naloga za hapšenje kako bi se olakšalo privođenje pravdi i procesuiranje počinilaca krivičnih dela.

Dežer: Organizovani kriminal prepreka za EU

Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer upozorio je danas da organizovani kriminal i korupcija predstavljaju pretnju po stabilnost Zapadnog Balkana i prepreku za učlanjenje u EU.

Dežer je rekao da borba protiv organizovanog kriminala predstavlja veliki izazov za međunarodnu zajednicu, predstavlja pretnju po stabilnost svih regiona a naročito regiona kakav je Zapadni Balkan.

Organizovani kriminal i korupcija predstavljaju pretnju i prepreku za učlanjenje u EU, dodao je Dežer.

Šef delegacije EU u Srbiji je istakao da organizovani kriminal i korupcija predstavljaju poseban udar na slabe ekonomije i dodao da su regionalni napori u toj borbi do sada uspešni.

On je kao pozitivan primer saradnje na tom polju posebno pomenuo saradnju Hrvatske i Srbije, kao i konsultacije sa Crnom Gorom.

Region Zapadnog Balkana često koristi ne samo kao trasa za krijumčarenje ljudi i narkotika već i kao odredište, kazao je Dežer.

Među preporukama koje je naveo u borbi protiv organizovanog kriminala, Dežer je, između ostalog, naveo potrebu uvođenja modernih tehnika u istragama službi, više obuke u policiji i sudstvu i naročito brzu i efikasnu regionalnu saradnju kao ključni element u toj borbi.

Šef Misije OEBS-a u Srbiji Dimitris Kipreos je ocenio da se borba protiv organizovanog kriminala ne može sprovesti bez političke volje i da je za nju imperativ regionalna saradnja.

On je, kao primer, naveo potpisivanje Memoranduma zemalja regiona o policijskoj saradnji u Sofiji maja 2010. godine.

Ocenjujući današnji sastanak kao deo napora u borbi protiv organizovanog kriminala, Kipreos je rekao da OEBS ima volju da pomogne u rešavanju ovih problema obezbeđivanjem tehničke podrške srpskim vlastima i dodao da je zajednička saradnja uslov i za unapređenje regionalne saradnje.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image