• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ešton: Kandidatura se intenzivno razmatra

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost uverena da će Savet ministara "u bliskoj budućnosti" proslediti Evropskoj komisiji kandidaturu Srbije za članstvo u EU. Delegacija Evropskog parlamenta za Zapadni Balkan uverena u pozitivan odgovor EK.

"Budućnost Srbije je u EU. Dobili smo zahtev za prijem Srbije u EU i sledeći korak je da Savet odluči da taj zahtev prosledi Evropskoj komisiji na razmatranje. Konsultacije među državama članicama EU su u toku i nedavno su intenzivirane. Verujem da će Savet razmotriti ovo pitanje u bliskoj budućnosti", rekla je Eštonova u intervjuu magazinu "Kord" (CorD).

Govoreći o usvajanju rezolucije Srbije i EU o mišljenju MSP o Kosovu u Generalnoj skupštini UN, Ešton je ocenila da je time počela nova faza i da dijalog Beograda i Prištine predstavlja mogućnost za otklanjanje prepreka na putu ka EU.

Dijalog ima podršku Beograda, Prištine i EU i mogao bi da predstavlja veliki podstrek regionalnoj saradnji na Balkanu, a to je od suštinskog značaja za evropsku perspektivu regiona, rekla je Eštonova.

Ona je napomenula da je važno da razgovori počnu što pre jer je proces evropske integracije dugotrajan, ali da je jednako važno da dijalog bude unapred dobro osmišljen.

"U predstojećem periodu imaćemo konsultacije s partnerima i dvema stranama kako bismo čuli njihove stavove i dogovorili se s njima na koji ćemo način pristupiti dijalogu", rekla je Ešton.

Na pitanje da li će među temema razgovora biti specijalni status srpskih opština na severu Kosova i enklavama na jugu pokrajine, Eštonova je rekla da očekuje da će se proces odvijati korak po korak i da će dve strane razgovarati o specifičnim pitanjima na način koji je prihvatljiv za obe strane.

Budućnost Srbije i Kosova leži u EU, a približavanje Uniji ima mnogo ekonomskih i socijalnih prednosti, navela je ona.

"Ono što većina ljudi želi jeste da živi u bezbednom okruženju, da ima stalan posao i nadu u bolju budućnost za svoju decu. Iskustva prethodnih proširenja pokazuju da EU to može da omogući. Proces evropske integracije doprineće i privlačenju stranih investicija, nužnih za razvoj zemlje, i trebalo bi da na kraju dovede do poboljšanja životnog standarda za sve", zaključila je Ešton.

Dežer: Pristupanje EU je maraton, ne sprint

Šef misije EU u Beogradu Vensan Dežer izjavio je da je od datuma mnogo važnije dobijanje pozitivnog mišljenja.

On je dodao da Srbija, da bi došla do pregovora o kandidaturi, mora da uradi dosta toga, a pre svega u daljoj reformi u vladavini prava, sudstvu, borbi protiv kriminalna i kropucije, stvaranju otvorenog tržišta, regionlanoj saradnji i uspostavljanju dobrosusedske saradnje sa svima.

"Pristupanje EU nije sprint, to je maraton, treba da se pripremite za taj maraton i da znate kuda idete", poručio je Dežer i dodao da je EU od 2003. do danas potvrđivala evropsku perspektivu Srbije.

Dežer je dodao da se ta podrška neće menjati i da će biti nastavljena, dodajući da je Srbija u okviru finansijske pomoći od 2000. dobila dve milijarde evra da bi se pripremila za ulazak u Uniju.

Delegacija Evropskog parlamenta (EP) za zapadni Balkan očekuje pozitivan odgovor Evropske komisije na zahtev Srbije za kandidaturu u EU i preporučiće joj da Beogradu da "zeleno svetlo", rekao je danas predsednik delegacije EP Eduard Kukan.

"U Brisel ćemo odneti poruku da su nas naše kolege u Beogradu uverile da Srbija čvrsto hoda ka Evropi", rekao je Kukan na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsednikom Odbora Skupštine Srbije za evropske integracije Laslom Vargom.

Kukan je istakao da ne treba spekulisati o datumu kada bi Srbija mogla da postane deo evropske porodice, što, po njegovoj oceni, srpski političari često čine.

"Shvatam te izjave (o mogućem datumu) izrazom političke volje Srbije da uđe u EU. Bez obzira da li će to biti 2014, 2016 ili 2020. morate da ispunite svoj domaći zadatak. Ako to dobro učinite, onda ćete ući", ocenio je Kukan.

On je komentarišući kada bi mogli početi razgovori između Beograda i Prištine naveo da bi oni trebalo da počnu "što pre to bolje", i dodao da je EU tu da pomogne dijalogu, a ne da ga inicira.

Delegacije evropskog i srpskog parlamenta počele su juče Četvrti Interparlamentarni sastanak, tokom koga su njihovi predstavnici razgovarali o reformi pravosuđa u Srbiji, Kosovu, manjinskim pravima, regionalnoj saradnji i ekonomskim pitanjima.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image