• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

File: Holandija da podrži srpsku kandidaturu

Evropski komesar za proširenje založio se za to da holandski parlamentarci podrže prosleđivanje srpske kandidature Evropskoj komisiji, ističući da time ni na koji način neće biti ugrožena mogućnost uslovljavanja Srbije saradnjom s Tribunalom.

"Imamo priliku da podržimo Srbiju koja želi da se promeni i prihvatanje tih promena je podjednako važno kao i neodustajanje od uslovljavanja", rekao je Štefan File danas u holandskom parlamentu.

On je ponovio da će saradnja s Tribunalom biti uslov sine qua non za pozitivno mišljenje o srpskoj aplikaciji i da Srbija mora da ispuni sve kriterijume pre nego što bi moglo da se razmišlja o otpočinjanju pregovora. .

"Naši ciljevi su jasni, Komisija je posvećena zahtevanju pune saradnje sa Hagom u cilju evropskih integracija sa Srbijom ali sada je potrebno iskombinovati uslovljavanje i smisao za politiku", rekao je evropski komesar pred holandskim parlamentom.

File smatra da je Srbija u saradnji s Hagom iskrena i da čini sve što moze da ispuni svoje obaveze.

Kako je rekao, predsednik Srbije Boris Tadić uverio ga je da Srbija veoma ozbiljno uzima preporuke iz junskog izveštaja tužioca Serža Bramerca.

"Vidimo iskren proces na srpskoj strani, i tokom naših kontakata dobili smo čitav niz dokaza da oni nameravaju da ojačaju saradnju", rekao je File i dodao da su i evropski eksperti koji su radili sa srpskim timom za potragu pozitivno ocenili napore Srbije, uz stav da se saradnja pojačava.

"Srbija je dala mnogo, izručen je Karadžić, prebačeni su dnevnici Ratka Mladića, 44 od 46 optuženika je izručeno. Četrdesetčetiri nije četrdesetšest, i saglasni smo da posao neće biti završen i pravda neće biti zadovoljena dok su Mladić i Hadžić u bekstvu i dok ne budu izvedeni pred lice pravde", istakao je File.

Prema njegovom mišljenju, prosleđivanje kandidature Srbije bio bi podsticaj da se Srbija pozabavi teškim pitanjima i da nacija vidi da je člnastvo u EU realno.

"To bi vlasti pružilo više šansi da se posveti pitanjima kao što su Kosovo i Hag, ali i bolnim unutrašnjim refomama", istakao je File.

Prema njegovim rečima, prosleđiavnje kandidature bio bi potez koji bi EU obezbedio još jaču polugu za uticaj na Srbiju.

"Čvrsto verujem da bi takav korak dao jos vecu polugu EU za uslovljavanje Srbije pre svega u saradnji s Trubinalom", rekao je File.

Prema Fileovom rečima, Srbija proteklih godina ima rukovodsto posvećeno Evorpi i pojačala je svoje kapacitete za približavanje EU i to , kako je istakao , uprkos krizi.

Evropski komesar je istakao da ozbiljan korak koji je bio postignut predstavlja vizna liberalizacija i da se Srbija u tome dokazala kao odgovoran partner.

On je podestio da je Savet EU prošlog septembra odlučio da odblokira primenu Prelaznog trgovinskog sporazuma, dok je Srbija to učinila još pre 18 meseci i da je sve to vreme izvršavala svoje obaveze u skladu s tim sporazumom.

File je istakao i da Srbija ostvarila veliki napredak u borbi protiv organizovanog kriminala, što nije bilo lako i ukazao i na povećanje i političke volje i kapaciteta za to.

Prema Fileu, Srbija je aktivna i u procesu pomirenja i suočavanja sa ratnim zločinima i da je pokazala spremnost da se suoči sa sopstvenom proslsošću.

Odnosi sa Hrvatskom i BIH su se intenzivirali, rekao je File, Deklaracija o osudi zločian u Srebrenici je usvojena u srpskom parlamentu, a predsednik Srbije je učestvovao na komemoraciji u Srebrenici, naveo je File.

On je takođe podsetio na Rezoluciju o mišljenju MSP koju je zajednički iznelo 28 evropskih zemalja, dodavši da ta rezolucija otvara put za dijalog u evropskom duhu i postepeno rastućeg poverenja.

File je naveo da je ostalo još 116 odluka u procesu pridruživanja Srbije EU i da je svaka od njih prilika da države članice izraze svoje mišljenje o kandidatu (Srbiji), objasnivši da je u svim tim slučajevima neophodan konsenzus.

On je objasnio da Evropska komisija smatra da se ovde radi o tehničkom pitanju a da politički proces započinje zapravo tek kad Komisija da svoje mišljenje o kandidaturi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image