• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parada ponosa alarm za posetu Hilari Klinton

Britanski list "Fajnenšel tajms" piše da jučerašnje nasilje u Beogradu otvara bezbednosna pitanja uoči posete američkog državnog sekretara.

List ocenjuje da je Beograd juče, tokom i nakon Parade ponosa, bio poprište najvećeg nasilja nakon paljenja američke ambasade u februaru 2008. godine, kada je Kosovo proglasilo nezavisnost.

"Ekstremno nacionalističke grupe i bande mladih fudbalskih huligana pokrenule su kooridinisane napade na policiju i zgrade povezane s vladajućom koalicijom, nakon što je vlada odlučila da zašititi učesnike parade ponosa kako bi dakazala evropske standarde tolerancije", navodi list.

Parada ponosa, juče održana u Beogradu, predstavlja važan ispit za Vladu Srbije, koja je pokrenula prozapadne reforme i obećala da će štititi ljudska prava u okviru napora da se pridruži EU, piše "Indipendent" u uredničkom komentaru.

Razlozi zbog kojih je Vlada Srbije zauzela čvršći stav prema "nacionalističkim grubijanima" nego 2001. kada su isprebijali gej aktiviste vrlo su poučni, ocenjuje list.

Srbiji je sada, kako se navodi, mnogo više stalo da uđe u EU nego što je to bio slučaj 2001, a na putu ka Uniji razmatraće se i pitanje poštovanja manjinskih prava.

Osim toga, nekoliko diplomata iz zemalja EU objavilo je nameru da učestvuje u Paradi ponosa.

Šokirane zbog mogućnosti da se važni stranci nađu lice u lice sa nasilnicima, vlasti su saopštile da će na ulice uputiti hiljade policajaca kako bi obezbedile održavanje parade, piše "Indipendent".

Pouka je jasna: kada Evropa odluči da primeni kombinaciju diplomatskih i finansijskih poluga, može da promeni način na koji vlade potencijalnih članica gledaju na krajnje nepopularne manjine, navodi list u uredničkom komentaru.

Ono što Evropa mora sada da učini jeste da iste poluge primeni na druge manjine u regionu, na čelu sa Romima i mentalno i fizički hendikepiranim licima.

"Iako očigledno spadaju u različite kategorije, sve tri grupe su ili izložene aktivnom progonu ili su izopštene i marginalizovane u sredinama koje mnogo polažu na poštovanje krutih normi", piše list.

Evropa je propustila to da uradi kada je zbog političkih razloga 2005. preuranjeno primila Rumuniju i Bugarsku.

Kada u narednih nekoliko godina bude razmatrao kandidature drugih balkanskih zemalja, Brisel ne sme da ponovi iste greške.

Beogradska parada je pokazala da zvanični stavovi počinju da se usmeravaju na pravu stranu samo kada je Evropa budna, ocenjuje "Indipendent".

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image