• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Klinton: Dijalog bez reči o statusu

Hilari Klinton u Prištini izjavila da su Beograd i Priština spremni na dijalog, ali da u tim razgovorima neće biti reči o statusu Kosova. Prvo obišla spomenik supruga. Poseta Gračanici. Bez albanskih zastava na dočeku.

Američka državna sekretarka Hilari Klinton izjavila je danas u Prištini da misli da su i Beograd i Priština spremni za dijalog, na čijoj strukturi se trenutno radi, ali je navela da neće biti reči o "statusu i teritorijalnim pitanjima".

Klintonova je novinarima u kosovskoj skupštini rekla da bi dijalog trebalo da bude "uobličen" posle susreta koje će, posle posete Prištini, imati u Briselu, a da će početi čim bude pripremljen.

"I predsedniku Srbije Borisu Tadiću i premijeru Kosova Hašimu Tačiju prenela sam da se dijalog neće odnositi na status i teritorijalna pitanja. Dijalogom će biti rešavani neposredni problemi", kazala je Klintonova.

Ukazujući da smatra da Kosovo i Srbija moraju uspostaviti nove temelje, šefica američke diplomatije je rekla da će to biti "razgovor dve države koje imaju granicu".

Posle susreta sa Hašimom Tačijem, ona je poručila: "Treba da znate da ste na pravom putu i da ćemo mi biti sa vama, ako se držite tog puta koji smo zajedno zacrtali."

Ona je navela da na Kosovo nije došla zvanično već kao član porodice koja je, kako je rekla, posvećena budućnosti te zemlje.

"Predsednik SAD Barak Obama i ja smo posvećeni zemljama Balkana da napreduju. Obama i ja smo počastvovani time da smo vaši prijatelji. Moj boravak na Kosovu danas je glas poverenja i posvećenosti Kosovu", rekla je Klintonova podsetivši da su SAD podržavale Kosovo da bude nezavisna država.

Kosovo, prema njenim rečima, mora da uradi mnogo više, da radi na uspostalvjanju tradicije demokratije, da stvori uslove za privlačenje investicija i da se uhvati u koštac sa korupcijom i kriminalom.

Tači je ukazao da Kosovo ima uspostavljenu dobru regionalnu saradnju sa Crnom Gorom, Makedonijom i Albanijom i da pokušava da to isto učini sa Srbijom.



"Kosvo i Srbija će biti uspešni ukoliko budu imali dobre odnose", rekao je Tači i dodao da "Beograd i Priština treba da zatvore poglavlje loših odnosa i tradicije koji traju vek i po".

On je poručio da je cilj kosovskih vlasti ulazak u EU i NATO.

Razgovoru sa Tačijem prisustvovali su vršilac dužnosti kosovskog predsednika Jakup Krasnići i ministar spoljnih poslova Skender Hiseni.

Klintonovu su u Prištini dočekale velike bezbednosne mere koje, ipak, nisu bile na tako visokom nivou kao u vreme posete američkog potpredsednika Džordža Bajdena, maja prošle godine.

Američku državnu sekretarku u Prištini su srdačno dočekale hiljade ljudi, mašući američkim zastavama duž puta od aerodroma do centra grada i kroz bulevar Bila Klintona, javlja AP.

Hilari je izašla, razgledala statuu, smejala se i pozirala fotoreporterima, mašući okupljenima.

"Divno je biti ovde", rekla je Hilari Klinton, zaronivši u masu sa kojom se rukovala, a zatim je iz male radnje ženske odeće sa njenim imenom "Hilari", dobila na poklon jaknu.

Posle obilaska statue svoga muža, Hilari Klinton je otišla na razgovore sa liderima Kosova.

Spakovani crni orlovi

Priština je Klintonovu dočekala oblepljena plakatima i bilbordima sa njenim likom i ulicama ukrašenim zastavama SAD i samoproglašene države Kosovo, ali bez državne zastave susedne Albanije, koju kosovski Albanci smatraju i svojom.

Zastava Albanije, crvene boje sa crnim dvoglavim orlom u sredini, bila je postavljena na ulicama Prištine zajedno sa zastavama Kosova I SAD, ali je juče popodne skinuta.

Mediji u Prištini jutros prenose da je "nacionalna zastava" uklonjena po nejasnom naređenju kosovskih institucija.

Gradska uprava se zvanično distancira od ovog naređenja, ali ni Američka ambasada ni Ministarstvo spoljnih poslova Kosova nisu bili u stanju da daju neko objašnjenje.

Klintonovoj je u kosovskoj Skupštini domaćin bio vršilac dužnosti predsednika samoproglašene države Kosovo Jakup Krasnići i premijer Hašim Tači.

Klinitinova je potom posetila manastir Srpske pravoslavne crkve u Gračanici i obećala pomoć američke vlade za očuvanje srpske duhovne baštine.

Srpskom narodu potrebna je pomoć pre svega u povratku raseljenih, kao i kada je reč o zaštiti srpskih pravoslavnih svetinja i njihovog identiteta, preneo je episkop lipljanski Teodosije američkoj državnoj sekretarki, navedeno je u saopštenju.



Klintonova je obećala pomoć američke vlade i dodala da je jedan od najvažnijih ciljeva njene posete da ukaže na značaj srpske duhovne baštine na Kosovu koja mora da bude sačuvana za budućnost.

Hilari Klinton su primili administrator raško-prizrenske eparhije i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i vladika lipljanski Teodosije.

Klinton je obišla gračaničku crkvu u pratnji episkopa Teodosija i jeromonaha Andreja Sajca, saopštila je informativna služba eparhije Raško-prizrenske i Kosovsko-metohijske.

Zajedno sa Klintonovom, Gračanicu je posetio i šef američke kancelarije u Prištini Kristofer Del.

Episkop Teodosije primio je u oproštajnu posetu i dosadašnjeg šefa Euleksa Iva de Kermabona, sa kojim je razgovarano o unapređenju bezbednosti srpskog naroda i svetinja na Kosovu i Meothiji, dodaje se u saopštenju.

Pre odlaska sa Kosova u Brisel ona će obići i opštine u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo.

Ovo je Klintonovoj prva poseta Kosovu od kako je postala šef američke diplomatije, a druga poseta nekog visokog američkog državnog zvaničnika, nakon prošlogodišnje posete potpredsednika Džozefa Bajdena.

Policija i organi reda preduzimaju posebne mere obezbeđenja, mada u policiji kažu da nivo obezbeđenja neće biti popu mera preduzetih tokom posete Bajdena, već će biti za stepen niže.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image