• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dunav i Tisa rastu, Tamiš i Sava stagniraju

Vodostaji na Dunavu i Tisi u porastu, a stagniraju na Tamišu i Savi, dok su na ostalim vodotocima u Srbiji nivoi reka u opadanju. Usled visokih temperatura, očekuje se otapanje snega na planinskim područjima, što će se odraziti na porast vodostaja na vodotocima koji su u slivu tih područja. Na celoj teritoriji republike najveće probleme još uvek prave izuzetno visoki nivoi podzemnih voda.

Načelnik odeljenja Direkcije za vode Radovanka Pavlović izjavila je Tanjugu da su vodostaji na Dunavu i Tisi u porastu, a stagniraju na Tamišu i Savi, dok su na ostalim vodotocima u Srbiji nivoi reka u opadanju. Usled visokih temperatura, očekuje se otapanje snega na planinskim područjima, što će se odraziti na porast vodostaja na vodotocima koji su u slivu tih područja.

Na celoj teritoriji republike najveće probleme još uvek prave izuzetno visoki nivoi podzemnih voda.
Mere i radovi za redovnu odbranu od poplava sprovode se na Dunavu i Tisi duž celih tokova, Tamišu od granice do Sečnja, Savi u zoni Mačve i nizvodno od Šapca do ušća, Drini u zoni ušća i Jezavi, rekla je Pavlović.

Rukovodilac u preduzeću "Srbija vode" za odbranu od poplava na vodnom području Save i Dunava Eugen Lendjer rekao je da će se vodeni talas, koji dolazi iz Nemačke, pojaviti u Srbiji nešto sporije nego što je bilo prognozirano, tako da se vrh tog talasa očekuje 10. aprila. On je izrazio očekivanje da dolazak vodnog talasa iz Nemačke neće izazvati plavljenja nizvodno od Dunava, jer su odbrambeni objekti spremni da prihvate i bezbedno te vode sprovedu nizvodno.

Prema njegovim rečima, dnevni porasti vodostaja na Savi i Dunavu, na teritoriji Beograda, iznose oko 10 centimetara, s tim što je Sava u opadanju, ali porast Dunava "diktira nivo vode u zoni Beograd". Na teritoriji glavnog grada trenutno je na snazi redovna odbrana od poplava, dok će vanredne mere odbrane, koje podrazumevaju celodnevno osmatranje i kontrolu vodnih tokova, biti preduzete kad vodostaj predje 650 centimetara u Zemunu, odnosno 600 centimetara na vodomeru na Savi kod pristaništa, naveo je Lendjer.

Vanredne mere u Beogradu za tri-četiri dana

Vanredne mere odbrane mogle biti uvedene za tri do četiri dana. Lendjer je rekao da su odbrambeni objekti na teritoriji Beograda "generalno u dobrom stenju" i zadovoljavajućih gabarita da bezbedno prime velku vodu koja dolazi, dok bi jedini problem mogao da predstavlja nasip uz Adu ciganliju, jer nije rekonstruisan i nema dovoljnu visinu i kapacitet.

"Za velike vode koje sad nailaze nasipi su sasvim zadovoljavajući i ne bi trebalo da strahujemo, ali moramo biti obazrivi", rekao je Lendjer i dodao da očekivani talas sa severa "ne bi trebalo da izazove izlivanje reka iz tokova", dok je moguća pojava podzemnih voda. Prema njegovim rečina, dužina nasipa i obalo-utvrda, koje vrše direktnu zaštita od poplava na užem delu teritorije Beograda je 82 kilometara, a na širem delu glavnog grada, uključujući Obrenovac, Lazarevac i Grocku, dužina nasipa je 550 kilometara.

U Štabu Civilne zaštite za Pomoravski okrug u Jagodini Tanjugu je podvrdjeno da je vodostaj Velike Morave, u celom njenom toku, od Varvarina do ušća u Dunav, u opadanju i ne preti izlivanju ni na jednom svom delu. Vodostaj u Varvarinu je 119, u Bagrdanu kod Jagodine 338, odnosno 62 centimetra niži od nivoa kada se proglašava redovna odbrana od poplava, i kod Ljubičevskog mosta 50 centimatara.

U Štabu napominju da poslednjih dana nije bilo novih klizišta koja bi ugrozila stanovništvo i infrastrkturu, ali i da dalje na velikim površinama zemljišta u priobalju Velike Morave i njenih pritoka "leže" velike količine vode, zbog koje se ne mogu obavljati ni osnovni poljoprivredni poslovi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image