• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić i Miler: Ne tražite azil uzalud

Ministar unutrašnjih poslova Srbije i državna ministarka Bavarske poručili danas u Beogradu građanima da ne traže uzalud politički azil u zemljama Evropske unije. EU trenutno ne razmatra mogućnost da Srbiju skine sa "bele Šengen liste"

"Mora se jasno reći da neće biti davanja političkih azila, što znači da je njihov put nepotreban i da će svi biti vraćeni", rekao je Ivica Dačić na konferenciji za novinare posle sastanka sa Emilijom Miler u Palati Srbija.

Dačić je rekao da je u rešavanju ovog problema važna saradnja vlasti zemalja EU, Srbije i lokalnih vlasti na jugu Srbije i u Sandžaku, odakle dolazi najveći broj građana koji traže azil.

"Najviše je azilanata iz specifičnih krajeva, uglavnom su Romi i Albanci s juga Srbije, a nešto ih ima i iz Sandžaka i zajedničkim radom s lokalnim vlastima biće stavljeno do znanja svima da vizna liberalizacija ne znači pravo na život i rad u tim zemljama i naročito ne pravo na azil", rekao je Dačić.

Emilija Miler je rekla da Bavarska želi da sarađuje u sprečavanju zloupotreba vezanih za podnošenje zahteva za azil.

"Želimo da zajednički nastupimo protiv zloupotreba koje se najčešće dešavaju prilikom organizovanih autobuskih putovanja, na neki način se radi o krijumčarenju ljudi", rekla je Emilija Miler.

Ona je poručila građanima Srbije da ne dozvole da budu namamljeni i zloupotrebljeni, jer će korist od putovanja imati samo njihovi organizatori.

"U Nemačkoj, pa ni u Bavarskoj, neće biti odobravani zahtevi za azil, pa će oni brzo biti vraćeni, a i startni paket u visini od 300 evra za vraćanje u zemlju je ukinut", istakla je Emilija Miler.

Ona je rekla da građani Srbije ne mogu da dobiju politički azil jer u Srbiji nema političkih progona.

Emilija Miler je naglasila da je sa Srbijom dogovorena oštrija kontrola organizovanih putovanja, kako na ulasku u Nemačku, tako i na izlasku iz Srbije.

Dačić i Miler danas su najavili i postavljanje elektronske kapije na beogradskom aerodromu, donacije bavarske firme Milbauer, koja omogućava kontrolu putnika bez prisustva službenika, samo na osnovu biometrijskog pasoša i otiska prsta.

"Na beogradskom aerodromu biće postavljena probna elektronska kapija kroz koju će se prolaziti s našim novim biometrijskim pasošem, bez kontrole čoveka, samo pokazivanjem pasoša i otiska prsta vrata će se automatski otvarati i zatvarati", rekao je Dačić.

Ministarka Miler je istakla da takvo rešenje postoji u malom broju evropskih zemalja.

"Radi se o izuzetno inovativnoj opremi koju još uvek nema veliki broj zemalja u Evropi", rekla je Emilija Miler.

Dežer: "Beli Šengen" za Srbiju nije pod znakom pitanja

Evropska unija trenutno ne razmatra mogućnost da Srbiju skine sa "bele Šengen liste" zbog velikog broja građana koji poslednjih meseci traže azil u evropskim zemljama, izjavio je šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer.

Dežer je naveo da je reč o problemu koji nije nov, jer se nešto slično dogodilo po ukidanju viznog režima za Srbiju i da treba reagovati adekvatnim merama.

"Jedna od novih mera koju ćemo, zajedno sa srpskim vlastima, primeniti je pojačana kontrola na izlasku putnika iz Srbije i ulasku u zemlje šengenskog prostora, u Mađarsku, na primer", rekao je Dežer za Radio Slobodna Evropa.

On je dodao da je sada neophodno da Srbija preduzme sve što može i da smanji priliv tih ljudi koji traže azil bez ozbiljnih osnova.

U ovom trenutku Evropska unija ne razmatra mogućost da Srbiji zbog toga ponovo uvede vize, a naše dalje odluke zavisiće od toga kako će se stvari odvijati u budućnosti, kazao je Dežer.

Ovo je drugi talas lažnih azilanata iz Srbije nakon ukidanja viza, pošto je početkom godine taj problem, u saradnji sa evropskim vlastima, efikasno rešen.

Prema poslednjim istraživanjima, sve više građana Srbije odlazi u zemlje EU, najviše u Švedsku, Nemačku i Belgiju, gde bez osnova traže azil.

Takvu zloupotrebu bezviznog režima najčešće čine uglavnom siromašni građani sa juga Srbije i Kosova, ali i Romi iz Vojvodine, naveo je Radio Slobodna Evropa.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image