• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Petersen traži Lekaja, Beograd ne da

Šef UNMIK-a Soren Jesen-Petersen zatražio je da se sudjenje pripadniku OVK Antonu Lekaju za zločine nad civilima 1999. u okolini Djakovice u Beogradu obustavi i, eventualno, nastavi na Kosovu. Ministar pravde Srbije Zoran Stojković i portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić usprotivili su se toj ideji, dok Nataša Kandić smatra da Jesen-Petersen ima pravo.

Šef UNMIK-a Soren Jesen-Petersen zatražio je da se sudjenje pripadniku OVK Antonu Lekaju za zločine počinjene nad civilima 1999. u okolini Djakovice, pred Većem za ratne zločine u Beogradu obustavi i, eventualno, nastavi na Kosovu. Ministar pravde Srbije Zoran Stojković, medjutim, ističe da Srbija neće odustati od sudjenja osumnjičenima za ratne zločine.

"Ova zemlja ima svoja odeljenja za ratne zločine i tužioce za ratne zločine i mi ćemo im suditi", rekao je Stojković povodom zahteva šefa UNMIK-a.

Po mišljenju ministra pravde, ono što se na Kosovu dešava u poslednje vreme izaziva direktnu sumnju da od procesuiranja osumnjičenih za ratne zločine ništa ne bi bilo.

Ministar pravde je rekao da je po tom pitanju njegov stav i stav Tužilaštva za ratne zločine - identičan.

Portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je ranije da je zahtev šefa UNMIK-a da se odmah obustavi sudjenje Lekaju - suprotan Rezoluciji 1244.

Povodom dopisa Jesena-Petersena vlastima Srbije da UNMIK po rezoluciji UN ima nadležnost nad krivičnim delima izvršenim na Kosovu, Vekarić je rekao agenciji Beta da je "zabrinjavajuće to što se
politika upliće u pravosudje".

Kandić: Petersen je u pravu

Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić smatra da je šef UNMIK-a sa pravom tražio da se u Beogradu odmah obustavi sudjenje Lekaju, zato što bi sudjenje Lekaju u Prištini - kako je rekla - bilo dobro zbog suočavanja kosovskog društva sa zločinima nad Romima i Srbima.

Po njenom mišljenju, nema razloga da se Lekaju sudi u Beogradu, jer na Kosovu postoje medjunarodna sudska veća nadležna za ratne zločine. "Do reagovanja Jesen-Petersena dolazi s pravom. Ne znam šta naši sudovi dobijaju time što sude Lekaju. Ne verujem da imaju osnova da smatraju da će ovde sudjenje biti objektivnije i da će prava optuženog biti zadovoljena", istakla je Kandić.

Pred Većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu Lekaj je često uskraćen za posete porodice, dok na Kosovu to ne bi bio problem, rekla je Kandić naglasivši da bi bilo "mnogo bolje za transparentnost pravde i za Kosovo da se suoče sa slučajem kao što je ubistvo Roma i Srba".

Upitana kako komentariše što sudovi u pokrajini nisu procesuirali Lekaja i što je Jesen-Petersen samo nagovestio mogućnost da mu se tamo sudi, Kandić je rekla da sudjenje treba da bude na Kosovu u skladu sa medjunarodnim standardima, a da UNMIK sa Beogradom treba da organizuje dolazak svedoka iz Srbije.

Prema njenim rečima, Tužilaštvo za ratne zločine Srbije preuzelo je Lekajev slučaj iz straha što sude isključivo državljanima Srbije, i kako bi pokazali da će procesuirati sve koji su činili ratne zločine.

Lekaj (26) je u Beogradu, na početku sudjenja 17. novembra prošle godine odbacio sve navode optužnice koja ga tereti da je sa više saboraca iz OVK učestvovao u ubistvu otetog Bajrama Krasnićija 14. juna 1999. godine u Djakovici, a sutradan i u streljanju Zvezdana Ljušaja, Radeta Gagovića i Redje Šalje.

U optužnici se navodi da je, pre ubistava, Lekaj sa saučesnicima četiri dana u hotelu "Paštrik" seksualno i fizički zlostavljao 11 učesnika svatovske povorke Roma, otete u Djakovici 12. juna, kao i
dvojicu muškaraca otetih dan kasnije.

Lekaj je uhapšen 17. avgusta 2004. godine u Crnoj Gori i prebačen u pritvor u Beograd, gde je Tužilaštvo za ratne zločine 7. jula protiv njega podiglo optužnicu za ratni zločin protiv civilnog
stanovništva.

Sudjenje Lekaju nastavlja se 10. maja u zgradi Specijalnog suda.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image