• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Članstvo u EU moj strateški cilj

Predsednik Srbije izjavio je u Štutgartu, na skupu o jugoistočnoj Evropi, da je učinio sve da Srbija bude motor pozitivnih promena u regionu i ponovio da je pitanje članstva u EU strateški cilj njegove politike.

Kao predsednik Srbije učinio sam sve da moja zemlja bude motor pozitivnih promena u regionu - u interesu mira, stabilnosti i boljeg života građana", rekao je Tadić obraćajući se učesnicima Konferencije o jugoistočnoj Evropi na poslovnom sajmu Global konekt 2010. u prestonici jedne od ekonomski najsnažnijih nemačkih pokrajina, Baden Virtenberg.

"Srbija, objektivno gledano, jeste ključna zemlja regiona", rekao je Tadić.

On je istovremeno naglasio da "nikada nije dovodio u pitanje članstvo u Evropskoj uniji kao strateški cilj svoje politike".

Predsednik Srbije je podsetio da je Savet ministara EU u ponedeljak doneo odluku da Evropskoj komisiji prosledi srpsku kandidaturu.

"Prosleđivanje aplikacije za članstvo, za Srbiju je izuzetno važan korak. Ali - to bih želeo ovom prilikom posebno da podvučem - to je važan korak i za Evropsku Uniju", rekao je Tadić.

On je podsetio da je samo pre koju godinu region jugoistočne Evrope doživljavan kao "prostor na marginama evropskog i svetskog „mainstreama", opterećen sukobima i konfliktima, rascepkan na nejake državice sa slabim ili nikakvim ekonomskim perspektivama".

"Uložili smo ogroman napor u prethodnih pet godina da promenimo ne samo takvu sliku, nego i stvarnost u regionu, kako bi naša evropska perspektiva postala opipljivija", rekao je predsednik Srbije.

Govoreći o zamoru od proširenja EU, Tadić je rekao da je na to gledao "kao na privremeni zamor i vreme koje je potrebno za institucionalnu konsolidaciju kompleksnog mehanizma kakav je EU postala sa 27 članica".

"Tu se postavilo sasvim drugo pitanje - na koji način će EU - ravnopravno sa drugim ključnim akterima današnjice - učestvovati u komponovanju novih odnosa u svetu, ako ne uspeva da prekomponuje sebe i zaokruži proces ujedinjenja na čitavom kontinentu -što podrazumeva i integraciju jugoistočne Evrope", rekao je Tadić.

On je, međutim, istakao da nikada nije dovodio u pitanje članstvo u EU kao strateški cilj svoje politike, jer je Unija najuspešniji mirovni projekat u istoriji uopšte.

Navodeći da to nije uvek jednostavno objasniti građanima, Tadić je ukazao da je vizna liberalizacija za građane Srbije, Crne Gore i Makedonije decembra prošle godine dosla u pravi čas.

On je podržao i viznu liberalizaciju koja bi do kraja godine trebalo da usledi i za Albaniju i BiH, i to ne samo kao "samo gest dobre volje, nego kao praktičan korak ka ubrzanju evropskih integracija čitavog regiona".

Govoreći o naporima Srbije da reši pitanja koja nisu samo od značaja za nju, već i za region u celini, Tadić je ponovio da je Srbija privržena dijalogu kao rešavanju problema, ali i da Srbija nikada neće priznati samoproglašenu nezavisnost Kosova.

"Za mene kao demokratski izabranog predsednika nije bilo dileme da se nesuglasice i istorijski konflikti u regionu mogu rešavati isključivo demokratskim i mirnim sredstvima", istakao je Tadić.

Srbija je, stoga, podsetio je, zajedno sa EU nedavno podnela zajedničku rezoluciju u UN koja pruža okvir za dijalog o otvorenim pitanjima između Beograda i Prištine, uz učešće EU.

Kada je reč o prekograničnoj saradnji, Srbija je kao jedan od prioriteta nametnula borbu protiv organizovanog kriminala, a sledeći ekonomsko-politički prioritet je beskompromisno i sistemsko iskorenjivanje korupcije, što je neophodno kako bi se osnažila pravna država i u narednim godinama podstakle nove investicije, poručio je Tadić.

"U ekonomskom smislu najvažniji rezultat regionalne saradnje je formiranje globodne trgovinske zone CEFTA početkom 2007. godine", što je dalo snažan podsticaj privrednoj saradnji unutar regiona, ali i privuklo pažnju velikog broja kompanija za novonastalo tržište od skoro 30 miliona potrošoča, rekao je Tadić.

Obraćajući se učesnicima konferencije u sklopu poslovne platforme važne ne samo za Baden-Virtemberg kao jedan od „četiri motora za Evropu“, već i za Nemačku i šire, Tadić je podsetio i na svetsku ekonomsku krizu koja nije poštedela region jugoistočne Evrope.

"Srbija se - u poređenju sa drugim zemljama regiona, uključujući i naše susede koji su već članice EU - uspešno bori sa posledicama globalne finansijske krize", rekao je on, napominjući da su vladine mere sprečile dramatičan pad privredne aktivnosti u 2009. godini, a da će u ovoj godini biti zabeležen rast izmeðu 1,5 i 2 odsto.

Prema njegovom mišlenju, najvažnije je da uprkos krizi nisu stale investicije u modernizaciju i izgradnju saobraćajne infrastrukture na panevropskim putnim pravcima.

"Na koridoru 10 smo započeli i ubrzano realizujemo investicije ukupne vrednosti od preko 2,5 milijarde evra, a radove izvode ne samo naše kompanije, već i one iz neposrednog okruženja i drugih evropskih zemalja", rekao je predsednik Srbije.

Tadić je izrazio nadu da će Dunavska strategija EU omogućiti da se u narednim godinama aktiviraju sredstva za neophodne investicije na koridoru 7 i tako "obezbedimo nesmetan, ekonomičan i ekološki održiv transport roba od Severnog do Crnog mora".

Ukazavši da će dinamičan privredni razvoj čitavog regiona jugoistočne Evrope zavisiti od stabilnog energetskog snabdevanja i podizanja energetske efikasnosti, Tadić naveo da je Srbija samostalno i u saradnji sa susedima otvorila tendere za izbor strateških partnera za izgradnju novih elektro-energetskih kapaciteta, a nalazi se na trasi budućeg gasovoda "Južni tok".

"Kada kompanije pozivamo da investiraju u Srbiji, mi ih pozivamo da zajednički investiramo - kroz sistem podsticajnih mera, odnosno direktne finansijske i fiskalne pogodnosti", rekao je Tadić, dodajući da se to posebno odnosi na ključne sektore poput automobilske industrije ili IT sektora, kao i na ulaganja u manje razvijena područja.

"Dolazak stranih kompanija pozitivno deluje na jačanje konkurentnosti naše nacionalne ekonomije i doprinosi izvozu kao jednom od pokretača budućeg razvoja", zaključio je predsednik.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image