• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Nerealno skoro učlanjenje u NATO

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio da učlanjenje Srbije u NATO u narednim godinama nije realistično. On je ocenio da je hrvatsko pitanje u BiH legitimno i izrazio zadovoljstvo što je deo nacionalističkih snaga u Srbiji napravio zaokret ka evropskoj orijentaciji.

Podsetivši da je Srbija od 2000. godine uključena u politički proces u pravcu integracije u NATO, predsednik Srbije je ukazao da se Srbija nakon što su države-članice NATO priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i učestvovale u formiranju kosovskih bezbednosnih snaga našla u novoj situaciji i novoj političkoj realnosti.

On je naglasio da je posle tih koraka znatno smanjena podrška građana Srbije politici u pravcu učlanjenja u NATO.

"Politika učlanjenja u NATO u narednom periodu nije realistična", rekao je Tadić obraćajući se direktorima i glavnim i odgovornim urednicima novinskih agencija Balkana i jugoistočne Evrope.

On je podsetio da je Srbija članica NATO programa "Partnerstvo za mir" i da je u tim okvirima moguća dalja saradnja.

Srbija s pažnjom prati i vodi računa i o inicijativi predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva o novom sistemu bezbednosti u Evropi, kazao je predsednik Tadić.

On je takođe naveo da je Srbija spremna za učešće u mirovnim misijama širom sveta i to kao pouzdan partner.

Tadić je rekao da će general Ratko Mladić biti uhapšen ako se nalazi u Srbiji, a ako se ne nalazi, ova zemlja će učiniti sve da pomogne njegovo hapšenje.

"Srbija ima obavezu da zatvori i ovu stranicu svoje istorije", rekao je Tadić.

Na pitanje da li će Srbija intenzivirati aktivnosti na hapšenju Ratka Mladića zbog povećane nagrade sa milion na deset miliona evra, Tadić je rekao da će to Srbija učiniti zbog sebe, na šta je obavezuje i Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom.

Tadić je naglasio da Srbija kao garant Dejtonskog sporazuma podržava sva rešenja o kojima se u BiH dogovore njena dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

"Narodi u BiH moraju pronaći prihvatljivo rešenje, a na nama garantima Dejtonskog sporazuma je da im u tome pomognemo bez ikakvog nametanja", rekao je Tadić.

Na pitanje kako gleda na zalaganje nekih stranaka iz reda hrvatskog naroda za formiranje trećeg entiteta, Tadić je odgovorio da je hrvatsko pitanje u BiH legitimno pitanje, jer je reč o jednom od tri konstitutivna naroda.

"Ne sme se dozvoliti da zbog nekih nerešenih pitanja Hrvati napuštaju BiH", naglasio je Tadić.

On je rekao da ima različitih prijedloga u vezi sa ovim pitanjima, dodajući da u BiH treba naći rešenja koja će zadovoljiti sva tri naroda i koja će voditi ka evropskim integracijama.

Srbija se zalaže da se istorijski konflikt Srba i Albanaca reši na kompromisan način, kroz dijalog, poručio je Tadić, i upozorio da bi katastrofalna greška bila ako bi neko u EU ucenjivao Srbiju priznanjem Kosova za članstvo u Uniji.

"Moj cilj je da se reši istorijski konflikt Srba i Albanaca, koji traje od Prizrenske lige, vek i po, i to kroz dijalog, prvo o pitanjima koja su rešiva i koja bi na viši nivo podigla poverenje između dve strane", rekao je predsednik Srbije.

Na pitanje kako vidi mogućnost podele Kosova kao način za rešenje ovog pitanja, Tadić je odgovorio da "nije vreme da se o tome razgovara".

Naglašavajući da je Srbija za kompromisno rešenje putem dijaloga, predsednik Tadić je ukazao da bez rešenja ovog konflikta ni Srbija nema perspektivu u EU, niti postoji perspektiva za Albance. Isto važi i za zapadni Balkan, koji ne može biti region trajne stabilnosti ukoliko se ne zatvore konflikti karakteristični za XIX i XX vek.

Govoreći o otvorenim pitanjima u odnosima sa zemljama regiona, Tadić je rekao da Srbija s "velikim teškoćama" razume odluku Crne Gore da prizna jednostrano proglašenu nezavinost Kosova.

"Priznavanjem nezavisnosti Kosova od strane Makedonije i Crne Gore doveden je u pitanje princip nedodirljivosti granica. Time su u pitanje dovedene granice Srbije, koje ja kao predsednik moram da branim", rekao je Tadić.

Na prijemu za preštavnike agencija članica ABNA, Tadić je naglasio da se Srbija ne protivi uključivanju Kosova u regionalnu saradnju, ali samo na onaj način koji je ne ugrožava.

Srbija će učiniti sve za unaprednjenje regionalne saradnje, ali je protiv toga da se to koristi kao instrument za uspostaljanje nove države, rekao je predsednik Tadić.

On je poručio da bi izostavljanje neke od zemalja Zapadnog Balkana iz procesa evrointegracija bilo "neoprostiva greška", koja bi se nepovratno odrazila na stabilnost same Evropske unije.

Tadić je izjavio da zamor od proširenja unutar EU jenjava, i da države regiona sada moraju pokazati zrelost u rešavanju svih regionalnih političkih konflikata.

"Ovaj prostor ne može biti prostor stalne stabilnosti bez integracije u EU, i to je od obostrane koristi, jer svaka nestabilnost ovde odražava se i na samu EU", kazao je Tadić.

Osvrćući se na političku situaciju u Srbiji, Tadić je izrazio zadovoljstvo zbog toga što je deo nacionalističkih snaga, pre svega Srpska napredna stranka, napravio zaokret ka proevropskoj orijentaciji.

Kako je rekao, nekada se zbog političke koristi učesnici u političkom životu "ogrću evropskom zastavom", ali i to je bolje od odsustva bilo kakvog proevropskog stava.

"Što se tiče nacionalističkog, antievropskog bloka, u koji spadaju Srpska radikalna stranka i Demokratska stranka Srbije, to su stranke za koje ne možemo očekivati da će imati evropsku politiku u budućnosti. Ipak, ne sme se potceniti njihova snaga", upozorio je Tadić.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image