• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: O članstvu za godinu dana, upkos Hagu

Usvajamo evropske zakone, gradimo kontrolne institucije, borba s kriminalom ide dobro, ići će i protiv korupcije, kaže predsednik Srbije.

Naš cilj je da za godinu dana dođemo do početka pregovora o članstvu u EU, izjavio je predsednik Srbije Boris Tadić, odbacivši sumnje da bi zbog nedovoljne saradnje sa Haškim tribunalom Srbiji moglo biti uskraćeno dalje napredovanje u evropskim integracijama.

"Naš cilj je da za godinu dana dođemo do početka pregovora o članstvu u EU. Iako se ne treba opterećivati formalnim rokovima, već konkretnim radom koji proizvodi suštinske promene, ubeđen sam da možemo da ih ispunimo. Do pre samo dva meseca govorilo se da nije realno da dobijemo transfer aplikacije za članstvo, a ipak smo to uradili i pronašli smo rešenje za jednačinu sa mnoštvom nepoznatih", rekao je Tadić u intervjuu "Blicu".

Na pitanje šta konkretno možemo da završimo za godinu dana, predsednik je odgovorio da je zakon o finansiranju političkih stranaka u pripremi, da je veoma dobar i da "treba videti da li još može da se poboljša da bi bio realističniji i primenjiviji".

"U borbi protiv korupcije, takođe može mnogo da se uradi. Pre samo dve godine nezavisna regulatorna tela nisu imala kredibilitet, a danas građani znaju za njih i ona rade svoj posao, ponekad u velikoj tenziji prema izvršnoj vlasti. To je pozitivna novost i nešto što EU podržava", istakao je Tadić.

Napomenuvši da se "mnogo promenilo za samo dve godine", on je izrazio uverenje da se stvara nova klima i da "za godinu i po dana, u martu ili aprilu 2012. godine, kada bi trebalo da dobijemo datum za pregovore za članstvo u EU, možemo da napravimo još jedan kvalitativni iskorak".

"Borbu protiv organizovanog kriminala smo pre godinu i po dana postavili kao prioritet. Da to nismo uradili, imali bismo organizovani kriminal koji raspolaže sa nekoliko milijardi evra sredstava i to bi bio nesavladiv generator korupcije. To se vidi iz zaplenjene imovine kriminalaca od 200 miliona evra, za samo nekoliko meseci", naglasio je Tadić.

"Dve, tri milijarde evra u Srbiji su generator korupcije protiv koje nijedna vlast ne bi mogla da se bori. Zato je napad na organizovani kriminal bio prioritet. I kao što vidite, imamo dobre rezultate i stvorili smo snažan kvalitativni iskorak u borbi protiv mafije, što je preduslov za uspešnu borbu protiv korupcije", rekao je predsednik Srbije.

On je rekao da nema dileme da pitanje restitucije mora biti rešeno do kandidature.

"U Ministarstvu finansija prave proračune jer je od odlučujuće važnosti da zakon o restituciji ne dovede u pitanje finansijsku stabilnost zemlje, da ne bismo ušli u proces koji država finansijski ne može da izdrži. Ako bi se finansijski srušila naša kuća, onda ničeg ne bi bilo, pa ni restitucije", upozorio je Tadić.

Tadić je ponovio da "ukoliko je Ratko Mladić u dometu bezbednosnih struktura u Srbiji, on će biti uhapšen, a ako nije, nastavićemo da sarađujemo sa svim bezbednosnim službama sveta da se to dogodi".

"Konačan odgovor ćemo imati relativno brzo", dodao je on.

Na pitanje da li će naredni izveštaj Serža Bramerca biti lošiji, jer glavni haški tužilac traži da se "učini više" i ističe da je "hitno hapšenje Mladića od izuzetnog značaja", Tadić je odgovorio da "Bramerc nije rekao da isključivo hapšenje Ratka Mladića predstavlja punu saradnju sa Tribunalom".

"Saradnja nije vezana samo za hapšenje optuženih već i za slanje dokumenata i dokaza. Svakoga dana imamo napredak u istražnim radnjama i Haški tribunal to veoma dobro zna. Ali, ne treba niko ni da otežava tako ekstremno rizičan posao državnim institucijama koje zaista iskreno i predano rade taj posao. Mi nismo u protivničkom odnosu sa haškim tužiocem, već u partnerskom, blisko sarađujemo i spremni smo da saradnju stalno unapređujemo. Ni u jednom izveštaju ne postoji iskaz nezadovoljstva našom saradnjom. Da je tako, potvrđuje činjenica da je Srbija dobila transfer svoje kandidature", rekao je on.

Na pitanje kada i pod kojim uslovima bi mogao da se sretne sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, Tadić je odgovorio: "Mogu svakog dana, to nije nikakav problem, pogotovo što danas imamo međunarodnu verifikaciju dijaloga kao neophodnog na nivou UN. Ali nije svrha sresti se sa Tačijem, već rešiti problem. Piranje je da li naš susret bilo šta rešava ili je pre toga potreban dijalog eksperata koji moraju da razrade modele prihvatljive za obe strane."

On je rekao da je taj susret moguć tako što bi se poštovali zakoni i institucija koju predstavlja.

"Zato se mora naći modus u kojem Srbija ni eksplicitno ni na implicitan način ne priznaje tzv. nezavisnost Kosova, a otvara mogućnost za rešavanje svih otvorenih pitanja", naglasio je predsednik Srbije.

Na pitanje da li će dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU biti trenutak da se raspišu novi parlamentarni izbori, on je odgovorio: "izbori će doći kada istekne mandat ove vlade, a da li će to biti u isto vreme, ne znam. Trudićemo se da što pre dobijemo status kandidata. Kada bismo status sutra dobili, sigurno je da ne bismo raspisali izbore pre nego što završimo sve ono što je u Srbiji do sada ostalo nezavršeno: puteve, bolnice, administraciju koja će biti servis građanima...", rekao je predesednik za "Blic".

Holandija: Srbija treba da učini sve što može

Novi olandski premijer Mark Rute izjavio je da srpska vlada treba da učini sve što je u njenoj moći da haški begunci Ratko Mladić i Goran Hadžić budu pronađeni i uhapšeni.

U intervjuu za Večernje novosti od subote Rute je rekao da bi dokaz za punu saradnju Srbije s Haškim tribunalom bila činjenica da Beograd čini sve što može u lociranju i hapšenju dvojice preostalih haških optuženika.

"Istina je da je za nas veoma važno da taj čovek (Ratko Mladić) bude lociran, uhapšen i izveden pred lice pravde. Zato želimo da srpske vlasti učine sve što mogu da se to i dogodi", rekao je novi šef holandke vlade.

On je rekao da ne želi da komentariše povećanje nagrade na 10 miliona evra za informaciju koja bi dovela do hapšenja Mladića, jer je to unutrašnje pitanje Srbije.

"To je precizna mera koja se odnosi samo na srpsku vladu", dodao je Rute.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image