• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mladića tražili u dve "Bajke" i jednom stanu

Priveden Goran Radivojević, vlasnik restorana "Bajka" u Beogradu, istoimenog etno sela u Aranđelovcu i kuće u Vilinim Vodama koje je danas pretresla policija u potrazi za Mladićem. BIA: Akcija nije po dojavi. Dačić: Uobičajne aktivnosti.

Vlasnik dva ugostiteljska objekta u Beogradu i Aranđelovcu Goran Radivojević priveden je na informativni razgovor, posle pretresa objekata u njegovom posedu, potvrđeno je u MUP-u.

Mediji navode da je Radivojević svojevremeno obezbedio kombi za selidbu supruge Milorada Ulemeka Legije.

Jovan Stojić, šef kabineta direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) rekao je za MONDO da današnja akcija nije imala nikakve veze sa eventualnim dojavama građana na broj 9191.



"Radi se o operativnim zahvatima čiji su iozvori drugog porekla", objasnio je Stojić za MONDO.

Tanjug javlja da su pripadnici policije oko 11 sati završili pretres u okviru etno-sela na Bukulji kod Aranđelovca i restoranu "Bajka" u Beogradu.

Pretres u etno-selu "Divljakovac Bajka" na Bukulji trajao je nešto duže od tri sata.

Selo, u koje nije bilo moguće ući tokom trajanja pretresa, napustilo je četvoro automobila i jedno terensko vozilo, a putnici u automobilima su imali kapuljače na glavi.

Dve žene zaposlene u tom objektu su Tanjugovoj dopisnici rekle da u akciji pretresa niko nije odveden i da ništa nije odneto, ali i da im je zabranjeno da daju bilo kakve izjave.

Pretres u restoranu "Bajka" u beogradskom izletištu Košutnjak izvršen je uz asistenciju desetak pripadnika Žandarnerije, a vlasnik restorana Goran Radivojević i zaposleni nisu želeli da daju izjave medijima. Kako je javio reporter B92 sa lica mesta pretres je trajao oko 15 minuta. U pretresu je učestvovalo oko desetak pripadnika žandarmerije i policajci u civilu.

Policija je pretresla i Radivojevićevu kuću u ulici Vladimira Ćopića u naselju Bele Vode. U pretresenoj kući, prema rečima komšija, žive Radivojevićeva žena i deca, a niko od članova porodice nije želeo da razgovara sa novinarima.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je današnja policijska potraga za ljudima bliskim Ratku Mladiću deo uobičajenih aktivnosti u saradnji sa Haškim tribunalom.

"Izvršen je pretres na nekoliko lokacija, jedno lice je privedeno na razgovor, tako da ovo jesu uobičajene aktivnosti i nije reč ni o kakvim posebnim ativnostima za koje neko može da pretpostavlja da su javljene na telefon koji je dat posle objavljivanja ove novčane nagrade", rekao je Dačić novinarima u Pirotu.

Ministar je ponovio da je Vlada Srbije rešena da ostvari punu saradnju sa Haškim tribunalom.



Dačić je dodao da su današnju akciju u Beogradu i Aranđelovcu izveli MUP Srbije, Tužilaštvo za ratne zločine i bezbednosne službe u okviru aktivnosti Akcionog tima za saradnju sa Haškim tribunalom.

"U tom smislu mi smo uvek i do sada proveravali sve lokacije i sve informacije koje se tiču lokacije gde se eventualno kriju haški optuženici, ali se redovno vrše kontrola i pretres i onih lokacija kada je reč o ljudima za koje se osnovano sumnja da su povezani sa licima koja se potražuju ili sa njihovom rodbinom", kazao je ministar.

Prema njegovim rečima, nakon što je Vlada Srbije povećala nagradu za informacije o Mladiću na 10 miliona evra, na telefonski broj koji je odredila vlada javio se određen broj osoba čije se informacije proveravaju.

"U svakom slučaju, svaka informacije je korisna, ali ova akcija nema nikakave veze sa tim, ona je na osnovu bezbednosnih saznanja koja su ranije prikupljena", kazao je Dačić.

Hapšenje preostale dvojice odbeglih haških optužnika - Mladića i Gorana Hadžića, je godinama jedan od zahteva koje međunarodna zajednica ispostavlja Srbiji u procesu evropskih integracija.

O toku potrage za Mladićem i Hadžićem u Beogradu će se 15. novembra iz prve ruke još jednom obavestiti glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc, koji početkom decembra treba da Savetu bezbednosti UN dostavi redovni šestomesečni izveštaj o saradnji Srbije sa tim sudom.

Vlada Republike Srbije usvojila je prošlog četvrtka odluku kojom se određuje novčana nagrada u iznosu od 10 miliona evra za informaciju koja bi dovela do pronalaženja i lišavanja slobode haškog optuženika Ratka Mladića, kao i novčana nagrada u iznosu od milion evra za informaciju koja bi dovela do pronalaženja i hapšenja Gorana Hadžića.

Nagrada za informacije koje bi dovele do hapšenja Mladića je na taj način udesetostručena, dok je nagrada za informacije o Hadžiću učetvorostručena.

Nadležni državni organi su u međuvremenu primili veliki broj poziva građana, a istražni organi su neke od informacija i proverili.

Kako je Tanjugu juče rekao šef kabineta direktora BIA Jovo Stojić broj poziva na dežurni telefon 9191 je od četvrtka povećan u "značajnoj meri".

"Informacija ima raznih, a one koje ostavljaju utisak da su validne prosleđuju se na proveru našoj operativnoj jedinici", rekao je Stojić.

On je rekao da, za sada, nema nikakvih konkretnih potvrda da te informacije imaju neki osnov.

Dežurni telefon 9191 ustanovljen je 1. maja 2006. godine i bira se bez pozivnog broja sa mobilne i fiksne telefonije na čitavoj teritoriji Srbije.

Gde smo ga sve tražili

Pretraga lokacija u Beogradu i Aranđelovcu, koju danas sprovode pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, najnoviji je pokušaj da se "dođe" do informacija koje bi dovele do odbeglog haškog optuženika Ratka Mladića.

Bivši komandant Vojske Republike Srpske, Mladić, nalazi se u bekstvu od kraja 1996. godine. Od tada do danas bilo je više pokušaja njegovog lociranja i hapšenja, ali svi su završeni bez uspeha, podseća Tanjug.

Vojna policija je u maju 2007. godine pretresla vojni objekat u Deligradskoj ulici u Beogradu, ali je utvrdila da se tamo ne krije ni jedno od lica optuženih pred Haškim tribunalom.

Iste godine, u oktobru je pretresana i kasarna u Beloj Crkvi, ali Vojska Srbije ni tada nije nikoga uhapsila.

U potrazi za Mladićem pripadnici policije su u novembru 2008. godine nekoliko sati pretresali porodičnu kuću i pogone fabrike "Vujić-Valjevo" u vlasništvu braće Vujić.

Žandarmerija je bila zainteresovana za finansijsko poslovanje kompanije, ali i za lične predmete i dokumenta koja bi mogla uputiti na povezanost porodice Vidoja Vujića, jednog od vlasnika kompanije "Vujić-Valjevo" s Mladićem.

Pretres se dovodio u vezu s poslovnom saradnjom firme "Vujić" sa firmom "Impakt" čiji je vlasnik Darko Mladić, sin haškog begunca.

Porodična kuća Darka Mladića u Ulici Blagoja Parovića 119 pretresana je i početkom decembra 2008. godine, a njen cilj bila je potraga za " tragovima, dokazima, materijalima, dokumentima i bilo čime što može da predstavlja trag koji vodi do Ratka Mladića."

U decembru iste godine akcija potrage za haškim beguncima izvedena je i u aranđelovačkom naselju Kolonija.



Za Mladićem se tragalo i u Republici Srpskoj gde su u februaru 2009. godine pripadnici međunarodnih snaga u Bosni i Hercegovini, Eufor i NATO u istočnom Sarajevu pretresli kuće u kojima žive Mladićeva sestra i snaha Milica Avram i Radinka Mladić, u naseljima Vojkovići i Kasindol.

Njima su tom prilikom oduzete određeni predmeti koje su ustupljeni istražiteljima Haškog tribunala. Bio je to šesti put da vojnici međunarodnih snaga organizuju pretres kuća rodbine najtraženijeg haškog optuženika.

U aprilu prošle godine snage EUFOR-a su na području opštine Han Pijesak, gde je tokom rata bio smešten Glavni štab VRS, sprovele akciju u potrazi za podacima koji bi mogli dovesti do pronalaska generala Mladića.

Vojnici Eufora su i u maju 2009. godine u Bjeljini pretresli stan bivšeg vojnog saradnika Ratka Mladića Rajka Banduke, a u mestu Dijelovi, šest kilometara severozapadno od Bijeljine i kuću Rajkovog rođaka Radoslava Banduke.

Za Mladićem se, sudeći po navodima pojedinih medija, tragalo i na području Vojvodine u septembru prošle godine kada ga je na širem području Novog Sada tražilo više od 50 policijskih specijalaca.

Dva meseca kasnije policija je pretresala stanove bliskih saradnika dvojice haških begunaca Mladića i Gorana Hadžića.

Tada je privremeno oduzet značajan deo dokumentacije, kaseta, CD-ova i drugog materijala koji su bili predmet daljih operativnih provera, a koji je korišćen i u daljim akcijama na lociranju i hapšenju haških optuženika.

Poslednja potraga za Mladićem, odnosno informacijama i dokazima koje bi policiju dovele do tog haškog optuženika, obavljena je krajem februara, kada su pripadnici MUP pretresali njegovu porodičnu kuću na Banovom brdu u Beogradu.

Tokom tog pretresa istražni organi privremeno su oduzeli više video kaseta, cd-ova i rokovnika starih preko 15 godina, kao i određenu sumu novca.

Državni zvaničnici su tada rekli da javnost ubuduće neće obaveštavati o akcijama koje sprovode kako bi Mladića priveli pravdi.

U prethodnih 14 godina u potrazi za Mladićem pretresani su vojni i stambeni objekti, kuće njegovih rođaka i jataka širom Srbije i Republike Srpske.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image