Natalija i Siniša Stašić poginuli su u noćašnjm zemljotresu kod Kraljeva, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić. Ministar je dodao da je bračni par poginuo kada je pala betonska ploča u njihovoj kući, ali je njihov sin, koji je spavao u prizemlju, srećom nepovređen.

Povređeni u noćašnjem zemljotresu imaju lakše povrede, i oko 50 ih se javilo kraljevačkoj bolnici, naveo je Dačić koji se tokom noći uputio u Kraljevo. Prema rečima ministra zdravlja Tomice Milosavljevića jedna žena je teže povređena ali nije životno ugrožena.

U Kraljevu proglašeno vanredno stanje.

FOTO GALERIJU POGLEDAJTE OVDE.

U Vitanovcu, mestu koje se nalazi u epicentru zemljotresa, kažu da se buka širila u koncentričnim krugovima, a da su se meštani jedva zadržavali na nogama.

I u Beogradu se osetilo jako podrhtavanje tla, a jedan mladić je povređen kada je pao sa visokog prizemlja.

"Noćas oko dva časa 24. godišnji mladić u beogradskom naselju Voždovac pao je sa visokog prizemlja", izjavila je Tanjugu portparol Hitne pomoći dr Nada Macura.

Mladić se žalio na bol u lumbalnom delu kičme i imao je ogrebotine po nogama, bio je svestan i prebačen je u beogradski Urgentni centar.

Epicentar zemljotresa bio je na oko 10 kilometara severno od Kraljeva, a magnituda 5,4 stepena Rihterove skale (7,5 po Merkalijevoj skali). Dubina potresa je bila na 27,3 kilometara. Posle ovog glavnog, registrovano je još dvadesetak manjih udara.

Ulice Kraljeva su jutros prekrivene komadima betona, stakla, ciglama, malterom, dok, posle noćašnjeg zemljotresa, naknadni udari i dalje povremeno potresaju grad, javlja dopisnik agencije Beta Predrag Marković.

Pogledajte potresno svedočenje Kravlječanina Ivana Stojnića koji je pokušao da pomogne komšijama i izvuče ih iz šuta.



Starije kuće su teško oštećene, kao i zgrade ustanova - do sada je zabeležena šteta na najmanje sedam obrazovnih ustanova.

Zdravstveni centar Studenica je takođe oštećen, posebno Internističko odeljenje starog dela bolnice. Oštećenja ima i u unutrašnjosti novog hirurškog bloka.

U kraljevačkom porodilištu svih 27 novorođenčadi i njihove majke su dobro i bezbedno.

Dopisnici javljaju da je posle zemljotresa iz zgrade "Centrotekstila" u centru grada kulja voda.

Pojedini delovi grada nemaju struje, vode, ne rade telefoni, a i deo mobilne telefonije je u prekidu


Stanje je teško i u selima epicentralnog područja, napuklih kuća ima i u Mataruškoj banji koja je bez struje, kao i u ostalim naseljima, prema Žiči.

"Najvažnije je da se smire panika i uzbudjenje gradjana... i da znaju da sve službe funkcionišu", rekao je ministar obilazeći ugroženo područje.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je noćas posetio Kraljevo i u Skupštini Grada razgovarao sa gradskim rukovodstvom i novinraima. On je u razgovoru sa novinarima u Beogradu, po povratku iz Kraljeva, izjavio da nije bilo kriminalnih radnji i pored vanredne situacije u gradu pogođenom zemljotresom.

Već pri ulazu u gradsku upravu, Dačić se zaustavio kraj pukotine u zidovima koja se proteže ka unutrašnjosti zgrade.

Ministar je rekao da je u zdravstvenom centru prijavljeno već 50-tak povređenih Kraljevčna, a da se još ne može sagledati stanje u kojem su žitelji sela oko Kraljeva.



Dačić je napomenuo da je s njim došlo i 40 pripadnika specijalne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova za spasavanje.

Ministar je ukazao na neophodnost da se utvrdi stanje vode za piće i koji su problemi elektrodistribucije jer više od polovine Kraljeva nema struje.

Sa Dačićem je došao i Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije. On je upozorio Kraljevčane da budu pribrani i da deca danas ne idu u školu.

Dačić i Marić su potom posetili Zdravstveni centar Studenica i krenuli ka selima u epicentralnom području.

U zemljotresu su teško oštećene i kasarne Vojske Srbije, izjavio je ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Uprava za trezor Ministarstva finansija, na zahtev grada Kraljevo, otvorila je poseban račun za uplatu sredstava za saniranje posledica zemljotresa u tom gradu.

Predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić rekao je jutros da zemljotres koji se osetio i u prestonici, jačine 4 stepena po Rihterovoj skali, nije izazvao oštećenja objekata, osim da je nestalo struje u pojedinim delovima grada.

Nadležne službe otklonile su brzo kvar, rekao je Antić RTS i dodao da su sve gradske službe u stanju pripravnosti.

Zemljotres, koji je noćas u 1 sat i 56 minuta pogodio okolinu Kraljeva, osetio se na celom području Pomoravlja, Resave i Levča, ali povređenih nema, rečeno je jutros Tanjugu u Regionalnom centru za obaveštavanje u Jagodini.


Jak potres tla probudio je noćas i Čačane. Uplašeni ljudi su istrčavali iz kuća i stanova napolje poluodeveni, dok su se na automobilima uključivali alarmni uređaji i čuo lavež pasa. U zemljotresu je oštećena crkva.

Kragujevčani su noćas, nešto pre dva sata, osetili zemljotres koji ih je probudio i uznemirio, kako one koji su na višim, tako i one koji stanuju na nižim spratovima zgrada.

Gotovo pola minuta trajao je potres i građani su osećali ljuljanje zgrada, a oni čija su vrata u kombinaciji sa staklom čuli su zvuk lupanja i udaranja.

Izgleda da su najbolje prošli Novosađani koji zemljotres skoro da ni nisu osetili.

Prema anketi među građanima, emitovanoj u elektronskim medijima, većina Novosađana nije ni znala da je bilo podrhtavanje tla.

Slabe potrese osetili su samo oni koji su jutros u dva sata bili budni i žive na višim spratovima zgrada.

U Republičkom seizmološkom zavodu Divčibare ne očekuju jače potrese od noćašnjeg zemljotresa rekla je jutros Tanjugu direktorka Republičkog seizmološkog zavoda na Divčibarama Slavica Radovanović.

Radovanovićeva je međutim ukazala da se može očekivati više manjih potresa ili, kako se to uobičajeno, kaže “rojevi manjih udara”, koji su se javili posle galvnog udara i nastaviće da se javljaju narednih dana.

U Beogradu se, dodala je, osetio zemljotres 4 stepena Rihterove skale i bio je slabijeg intenziteta od onog koji se mogao osetiti kada je epicenter bio u mioničkom kraju.

Ona kaže da je u ovom trenutku teško govoriti o materijalnoj šteti, ali procenjuje da bi ona mogla iznositi, kako kaže, oko milion evra, s obzirom na to da je u ovom delu Srbije, posebno u Kraljevu i okolini veliki broj objekata, oko 2. 500, sazidanih bez seizmičke zaštite I potpuno su neotporni na zemljotres.



Radovanovićeva kaže da objekti pri ovakvim udarima obično trpe teška strukturna oštećenja, ne ruše se u potpunosti, ali se urušavaju njihovi delovi, pa se, na žalost, mogu dogoditi i žrtve.

Zemljotres koji je noćas pogodio okolinu Kraljeva je u svetskim razmerama srednje jačine, ali se kod nas on doživljava kao veoma jak, rekla je Radovanovićeva i objasnila da se pri svakom udaru jačem od pet stepena Rihtera struja automatski isključuje.

“Dan će pokazati da štete nisu male, prma preliminarnoj proceni izvedenoj pre nekoliko godinama verovatno da 50 do 100 objekata više neće biti za upotrebu… može se reći da se ukupna šteta najverovatnije kreće u nivou od milion evra”, kazala je Radovanovićeva.

Ona najveća oštećenja očekuje na kućama duž Zapadne Morave zbog lošeg kvaliteta tla, starih i loše održavnih objekata.

Evropski centar za posmatranje zemljotresa naveo je da se epicentar zemljotresa snage 5,6 stepeni Rihterove skale nalazio 38 kilometara jugozapadno od Kragujevca i dva kilometra od Kraljeva.

Evropski centar je saopštio da su u periodu između 2,11 i 2, 45 sati zabeležena još četiri potresa jačine oko 2,2 stepena, preneli su elektronski mediji.

Manje od dva sata posle jakog potresa u okolini Kraljeva zemljotres slične snage pogodio je evropski deo Turske

Potres snage 5,1 stepen pogodio je oblast između Dardanela i grčke granice.

Zemljotres se osetio na 50 kilometara od granice Turske i Grčke, blizu Jedrena, javila je Geološka služba Sjedinjenih Američkih Država.

O svim većim zemljotresima koji su pogodili Srbiju pročitajte OVDE.

Ukoliko imate foto ili video zapis zemljotresa i njegovih posledica, možete nam poslati na office@mtsmondo.com

(MONDO/agencije/Foto: Čitateljka Monda Jovana iz Kraljeva i Tanjug)