• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rastu Dunav, Sava i Tamiš

Reke Dunav, Tisa, Tamiš i Sava kod Beograda su u porastu, stagniraju Velika i Južna Morava, dok dotoci ostalih reka u Srbiji opadaju. Reke u Vojvodini su pod uticajem velikih dotoka sa uzvodnog područja, kao posledica otapanja snega, dok na pojedinim delovima Republike problem i dalje pravi izuzetno visok nivo podzemnih voda. Mere i radovi za odbranu od poplava sprovode se na Dunavu od državne granice do Mladenova i na Tisi kod Titela, gde se sprovodi vanredna odbrana.

Reke Dunav, Tisa, Tamiš i Sava kod Beograda su u porastu, stagniraju Velika i Južna Morava, dok dotoci ostalih reka u Srbiji opadaju, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Reke u Vojvodini su pod uticajem velikih dotoka sa uzvodnog područja, kao posledica otapanja snega, dok na pojedinim delovima Republike problem i dalje pravi izuzetno visok nivo podzemnih voda.

Mere i radovi za odbranu od poplava sprovode se na Dunavu od državne granice do Mladenova i na Tisi kod Titela, gde se sprovodi vanredna odbrana.

Nizvodno duž celog toka Dunava i na Tisi na snazi je redovna odbrana, kao i na kanalu Begej od ušća u Tisu do crpne stanice Stajićevo.

Odbrana od poplava se sprovodi i na Tamišu od državne granice do Sečnja, Neri kod Kusića, Zlatici, Savi u zoni Mačve i nizvodno od Šapca do ušća, Drini u zoni ušća i Jezavi.

Ministarstvo poljoprivrede podseća da je zaštita od štetnog dejsta voda uredjena Zakonom o vodama, koji propisuje da se mere i radovi za odbranu od poplava utvrdjuju Opštim planom za odbranu od poplava i Operativnim planom za odbranu od polava.

Ti planovi se donose za vodotoke na kojima postoje objekti za zaštitu od štetnog dejstva voda. Za područja koja nisu obuhvaćena planovima, a mogu biti ugrožena od poplava, mere i radove za zaštitu od poplava propisuju skupštine opštine.

Odbrana od poplava organizuje se i obavlja u zavisnosti od stepena opasnosti, odnosno ostvarenog nivoa vode u vodotoku i to u nekoliko faza - priprema za odbranu, redovna odbrana i vanredna odbrana.

Mere za odbranu Novog Sada od poplava

Novosadski operativni štab za odbranu od poplava obavezao je sve gradske mesne zajednice da počnu s pravljenjem spiskova dobrovoljaca koji će se uključiti u odbranu grada od eventualnog izlivanja Dunava. Dogovoreno je da se tokom dana odrede ljudi koji će obilaziti kritična mesta i izveštavati Štab o podizanju nivoa vode.

U toku je punjenje vreća s peskom za eventualno podizanje nasipa, a sa komandom Novosadskog korpusa Vojske SCG postignut je dogovor o angažovanju pripadnika vojske u odbrani od poplava. "Grad Novi Sad je, u delu svojih nadležnosti, potpuno spreman za predstojeći porast vodostaja Dunava. I više od toga", navodi se u saopštenju.

Operativni štab je kritikovao ponašanje rukovodilaca Javnog vodoprivrednog preduzeća "Vode Vojvodine" i optužio ih da su danas s pokrajinskim premijerom Bojanom Pajtićem otišli u Bezdan, u "promotivnu Pajtićevu kampanju", umesto da se bave punjenjem vreća sa peskom.

"Umesto da u trenutku kada svi lokalni i beogradski mediji upozoravaju da je situacija u Novom Sadu veoma ozbiljna, uvedu 24-časovna dežurstva, kako bi spremno dočekali poplavni talas, oni napuštaju grad i obilaze opštine koje su manje ugrožene od Novog Sada", navodi se u saopštenju.

U odvojenom saopštenju Pokrajinskog sekretarijata za informacije navodi se da je Pajtić danas izdao nalog "Vodama Vojvodine" da počnu pripreme na odbrani Novog Sada od poplava, iako za sada ne preti takva opasnost, ali zbog eventualnog novog vodenog talasa koji bi mogao da ugrozi delove grada. "Nalog je izdat da bi se predupredilo svako iznenadjenje", piše u saopštenju.

Vodostaj Dunava kod Novog Sada danas je bio 604 centimetra, što je za 43 centimetra više od jučerašnjeg nivoa.

Godine 1965, kada su Novi Sad pogodile katastrofalne poplave, vodostaj je bio 778 centimetara.

Predstavnici "Voda Vojvodine" najavili su da će vodostaj Dunava kod Novog Sada dostići svoj maksimum oko 10. aprila, kada će biti 670 centimetara, ali su upozorili da će visoki vodostaj na Dunavu potrajati duže od mesec dana.

U slučaju da na tako visok vodostaj dodje do novog rasta reke, izazvanog topljenjem snegova i kišama u gornjem toku Dunava, Novi Sad bi bio veoma ugrožen.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image