• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poverenje ključ dijaloga Beograda i Prištine

Uspostavljanje i održavanje atmosfere poverenja od ključnog značaja za uspešnost predstojećeg dijaloga, rekao srpski ministar inostranih poslova na sastanku Komiteta ministara Saveta Evrope u Strazburu.

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je danas da je Kosovo jedno od najdelikatnijih pitanja na području delovanja Saveta Evrope i ocenio da je uspostavljanje i održavanje atmosfere poverenja od ključnog značaja za uspešnost predstojećeg dijaloga Beograda i Prištine.

"Sve članice Saveta Evrope jednoglasno su podržale dijalog koji će nas, nadam se, približiti istorijskom kompromisu između Srba i Albanaca," rekao je Jeremić na sastanku Komiteta ministara Saveta Evrope u Strazburu.

Napominjući da se miroljubiva i principijelna politika Srbije, koja je uložila veliki napor da ublaži tenzije diplomatskim sredstvima, neće menjati, on je ocenio da međunarodni forumi poput Saveta Evrope mogu pomoći u uspotavljanju konstruktivnog tona kada je reč o Kosovu.

"Statusno neutralne inicijative Saveta Evrope treba da ostanu u sredistu dragocenog rada ove organizacije. Na primer, projekti kao što je očuvanje i rekonstrukcija srpskog nasleđa sačuvaće jedinstvo naše organizacije i obezbediti da odgovorni akteri na terenu nastave da cene njenu ulogu", rekao je ministar.

On je istakao da Srbija kao zemlja koja teži da uđe u Evropsku uniju podržava pojačanu saradnju između Saveta Evrope i EU.

"Pristupanje EU Konvenciji za zaštitu ljudskih prava biće važan korak u tom pravcu", rekao je on i dodao da Srbija takođe podržava nastavak reforme Evropskog suda za ljudska prava.

On je podsetio da je od ulaska u SE naša zemlja uložila veliki napor da ispuni obaveze koje je preuzela i izrazio zadovljstvo što je napredak Srbije u usvajanju pravnih instrumenta SE i na planu zaštite ljudskih prava pozitivno ocenjen.

Skupština Srbije je ratifikovala 68 konvencija i protokola SE a zakonska proceudura za ratifikaciju još pet je već pokrenuta, napomenuo je ministar.

"Najnoviji izveštaj skreće pažnju na uspeh Srbije u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i podvlači našu resenost da poboljšamo regionalnu saradnju i unapredimo dobrosusedske odnose", rekao je Jeremić.

On je, takođe, podvukao predanost Srbije regionalnom pomirenju, rešavanju pitanja sudbine nestalih i suđenjima za ratne zločine.

Švedski ambasador: Srbija pre ulaska u EU ne mora da prizna Kosovo

Srbija pre ulaska u Evropsku uniju ne mora da prizna Kosovo, rekao je novi švedski ambasador u Beogradu Krister Asp.

"Ne postoji formalni kriterijum po kojem jedna zemlja mora da prizna drugu van Unije, jer danas imamo pet zemalja koje nisu priznale Kosovo i 22 koje to jesu učinile. Međutim, nepodeljeno je mišljenje u okviru EU da ne želimo da uvozimo nerešene, to jest nove probleme", naveo je Asp.

Prema njegovim rečima, Srbija će, kad za to dođe vreme, "taj most ipak preći" i ocenio da je usvajanje zajedničke rezolucije o Kosovu "značajan korak u pravom smeru u procesu evrointegracija".

"Sada bi trebalo usmeriti pažnju na uspostavljanje dijaloga između Beograda i Prištine", rekao je Asp.

Asp je dodao da Srbija i dalje može da računa na podršku Švedske u evrointegracijama, zbog čega je za građane Srbije važno da znaju više o Uniji.

"Kad hoćete da se učlanite u fudbalski klub, zanimaju vas njihova pravila. Ako vam se neka ne sviđaju, pa hoćete da ih menjate, neće vam dozvoliti da budete igrač. Isto je i sa članstvom u EU. Međutim, ni Švedska ni bilo koja druga zemlja u Evropi ne bi volela da Srbi u Evropi ne budu Srbi. Bilo bi apsurdno da kažete Šveđaninu da mora da izgleda kao Italijan", kazao je on.

Prema ambasadorovim rečima, Švedska je iz prethodnih kriza naučila da zaduživanje nije način da se izađe iz krize.

"Naučili smo važnu lekciju, a to je da se iz krize zemlja ne može izvući tako što će povećavati zaduživanje i posle očekivati da će bez problema moći da vrati zajmove. To ne ide tako, jer su potrebne godine da se država vrati na nivo pre krize", rekao je u intervjuu magazinu Ekonomist ambasador Asp.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image