Ti izbori su "životna šansa za otvaranje perspektive trajnog opstanka", saopšteno je iz Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.

"Učešćem na izborima, srpska zajednica stiče političku legitimaciju i mogućnost da utiče na društveno - politički život Kosova, što podrazumeva doprinos izgradnji multietničkog društva", navodi se u apelu.

Kandidatura Srbije za Evropsku uniju i najavljeni dijalog Beograda i Prištine stvaraju nove političke okolnosti i atmosferu koja i srpsku zajednicu na Kosovu stavlja u drugačiji kontekst, dodaje se u saopštenju.

"Koristeći svoje pravo da glasaju i biraju, Srbi obezbeđuju odgovarajuću reprezentaciju u parlamentu i na taj način postaju aktivan činilac u donošenju zakona i stvaranju pravnog okvira za funkcionisanje kosovskog društva", navodi se u saopštenju.

Nove političke okolnosti, kao i posvećenost međunarodnih činilaca rešavanju problema manjinskih zajednica na Kosovu, predstavljaju dodatnu garanciju za uspešno integrisanje srpske i drugih manjinskih zajednica u kosovsko društvo.

Zajednički apel Srbija za učešće na izborima potpisali su, između ostalih, Latinka Perović, Miljenko Dereta, Sonja Biserko, Aida Ćorović, Zagorka Golubović, Boško Jakšić, Čedomir Jovanović, Vladimir Gligorov, Zoran Dragišić, Baškim Hisari, Fahri Musliu.

Vlada Srbije je preporučila Srbima na Kosovu da ne izlade na izbore jer se još nisu stekli uslovi za tako nešto.

(FoNet)