• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Krov za sve pre snega

Osnovni cilj Kriznog štaba za sanaciju posledica zemljotresa u Kraljevu je da nijedan građanin ne dočeka zimu na ulici, rečeno je na današnjoj sednici tog tela. Predsednik Srbije Boris Tadić je potvrdio da je najvažnije postavljanje ekoloških kuća pre snega.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da je u sanacijji posledica zemljotresa u Kraljevu najvažnije što pre početi postavljanje montažnih ekoloških kuća kako bi najugroženiji građani krov nad glavom dobili pre kiše i snega.

Tadić je objasnio da će te montažne kuće trajati narednih sto godina, ali da je preduslov za početak gradnje da građevinske komisije što pre završe posao i utvrde stepen oštećenja.

Predsednik Srbije je, na završetku sednice Kriznog štaba za sanaciju posledica zemljotresa u Kraljevu, poručio da se mora dobiti trka sa vremenom i da je zato neophodno da u Kraljevo dođe što više inženjera sa licencama.

''Posle njihovog rada, na dnevnom redu je posao građenja koji se već priprema'', rekao je Tadić.

On je izrazio zadovoljstvo zbog brzine i dobre organizacije rada u prvoj fazi sanacije odnosno pokrivanja crepom krovova oštećenih kuća.

''Isto kao što je izvršeno pokrivanje kuća crepom, potrebno je u istom tom ritmu obezbediti za najugroženije porodice oko 500 ekoloških kuća'', rekao je Tadić, i dodao da je potrebno što pre otvoriti konkurs za domaće proizvođače te vrste kuća.

On je naveo da je potrebno i da javne službe, kao što su zdravstvo, učine dodatne napore na saniranju oštaćenja na objektima iz njihovih nadležnosti.

Na sednici Kriznog štaba, predsednik je informisan o preduzetim merama i aktivnostima na sanaciji objekata i pružanju pomoći građanima postradalim od zemljotresa.



Štab će, kako je istakao koordinator Vlade Srbije za sanaciju posledica zemljotresa Milan Marković, nastojati da se pomoć građanima Kraljeva i okolnih sela obezbedi u najvećoj mogućoj meri i da se druga faza sanacije, koja podrazumeva izgradnju novih i obnavljanje oštećenih objekata, završi predviđenom dinamikom.

Informišući predsednika Tadića o merama preduzetim kako bi se sanirala šteta, Marković je rekao da čitav posao sanacije mogao biti završen tokom 2011. godine, što je, kako je ocenio, razuman rok s obzirom na stepen razaranja.

Predsednik Tadić je je istakao da je važno u nastavku obnove objekata oštećenih u zemjotresu pokazati da je Srbija solidarno društvo, i najavio niz ekonomskih mera vlade kojima će biti oživljena lokalna privreda.

Tadić je izrazio zadovoljstvo iskazanom efikasnošću u prvoj fazi sanacije, koja je podrazumevala prepokrivanje oštećenih kuća crepom, i poručio da je u drugoj fazi obnove najvažnije raditi na podizanju novih objekata, montažnih ekoloških kuća, umesto onih koji su najteže oštećeni.

Naglasavajući da se uporedo sa tim mora raditi na normalizaciji javnog života, i da se, pre svega, moraju stvoriti uslovi da sva deca idu u škole i da se u školskim objektima osećaju bezbedno.

Tadić je naglasio da će Vlada Srbije kroz mere ekonomske politike pomoći kraljevačkoj privredi da se što pre oporavi, i objasnio da u mere vlade spada obezbeđivanje subvencionisanih i povoljnih kredita sa grejs periodom kao i druge olakšice.

Predsednik Srbije je apelovao na banke da ne uzimaju provizije prilikom uplate pomoći za Kraljevo, ističući da to nije moralno.

Upućujući apel za pomoć svim opštinama u Srbiji, Tadić je naglasio da je uz inžinjere sa odgovarajućim licencama koji treba da pregledaju oštećene objekte, u Kraljevo potrebno poslati i lekarske timove koji bi pregledali ljude.

Prema njegovim rečima, na terenu neprestano moraju biti prisutne i inspekcijske službe kako bi se građevinski materijal i sve ostale vrste pomoći raspodelili na najbolji mogući način.

Gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović rekao je na sednici da je u gradu i okolini do sada pregledano 10.890 objekata na kojima je pričinjena šteta, precizirajući da njih 1.479 nisu za upotrebu.

Simović je naveo da je, po nalazu stručnih komisija, 56 objekata za rušenje, dok je 144 pretrpelo veoma teška oštećenja koja se, međutim, mogu sanirati.

On je naveo da je, po sadašnjim procenama, potrebno obezbediti oko 500 montažnih kuća po ubrzanoj proceduri, kao i da se u dogovoru sa Vladom Srbije očekuje obezbeđivanje dodatnih količina građevinskog materijala za sanaciju objekata.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image