• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Krenulo s Upitnikom - odgovor do 1. februara

Srbija će odgovoriti u roku koji želi Evropska komisija ali nam je prioritet ujednačen, tačan, proverljiv i kvalitetan odgovor, kaže šefica kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Milica Delević.

Srbija će nastojati da popuni Upitnik Evropske komisije do 1. februara, kako je tražilo to izvršno telo Evropske unije, ali će biti i dopunskih pitanja i ekspertskih misija, izjavila je danas šefica kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije Milica Delević.

"Evropska komisija je rekla da bi volela da odgovorimo do 1. februara, mi ćemo se, naravno, potruditi da do tad odgovorimo, ali ćemo se prvenstveno voditi kriterijumom da ponudimo ujednačen, tačan, proverljiv i kvalitetan odgovor", rekla je Delević na konferenciji za novinare.



Ona je navela da je već počet rad na odgovorima iz Upitnika i da je juče pošto je evropski komesar za proširenje Štefan File doneo Upitnik, održan sastanak s resornim ministarstvom na kojem su podeljena uputstva za rad na odgvorima.

"Sigirna sam da će biti dodatnih pitanja, ali i sigurna sam da će biti i ekspertiskih misija koje će proveriti kako stvari izgledaju na terenu i da li je usklađeno ono što postoji u odgovorima i kako se zaista odvija način vršenja vlasti u Srbiji", rekla je ona.

Delević je podvukla da Upitnik nije način za rešavanje problema i otklanjenje primedbi iz izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije. Upitnik daje presek postojećeg stanja, a u Akcionom planu su predložene mere za popravljanje postojećeg stanja, dodala je ona.

"Moramo znati da prikažemo stanje kako ono stvarno jeste i time se pokazati kao pouzdan i predvidljiv partner i s druge strane pokazati spremnost, sposobnost i političku volju da to stanje menjamo i unapređujemo kako bi preporuka komisije bila pozitivna", rekla je šefica Kancelarije za evrointegracije.

Popunjavanje Upitnika složen posao više institucija

Pitanja iz Upitnika su podeljena na ispunjavanje političkih i ekonomskih kriterijuma za članstvo u Uniji, kao i na 33 poglavlja o sposobnostima zemlje da prezume obaveze koje proizlaze iz članstva u u Uniji. Pored toga postoje još dva poglavlja o kojim se ne pregovara a odnose se na institucionalne odredbe i ostalo.

U Srbiji je još 2007. formirano 35 podgrupa koje su zadužene svaka za po jednu od oblasti (poglavlja) iz pristupnih pregovora sa EU. U podgrupama se nalaze predstavnici različitih institucija s ciljem da koordiniraju odgovore u određenim oblastima.

Navodeći da je popunjavanje Upitnika državni posao, Delević je na konferenciji za štampu rekla da i druge institucije treba da učestvuju u njemu - nezavisna tela, Narodna Skupština, Visoki savet sudstva, Državno veće tužilaca...

"Mi smo Upitnik razdelili državnim sekretarima koji se nalaze u stručnoj grupi koja je jedan najuži koordinantni organ. Oni će sazvati svoje podgrupe za određene oblasti, dalje proći kroz pitanja, zadužiće resorna ministarstva da odgovaraju na pitanja", rekla je ona dodajući da posao neposredno rade resorna ministarstva.

Kada sve institucije urade odgovore na pitanja one ih vraćaju podgrupama koje potom proveravaju da li ima preklapanja i rupa u odgovorima, kao i da li je kvalitet odgovora ujednačen.

Odgovori se potom šalju Kancelariji za evropske integracije koja organizuje njihovo prevođenje. Prevod odgovora se vraća podgrupama da bi se ponovo izvršila stručna redakcija onoga što je urađeno i konačno celinu odgovora usvaja Vlada.

Pošto Vlada usvoji tekst odgovora, oni će biti uručeni Evropskoj komisiji koja bi potom trebalo da izradi mišljenje o spremnosti Srbije za status kandidata za članstvo u EU.

Šefica Kancelarije za evropske integracije je rekla da će se usvojeni odgovori naći se na sajtu vlade kao što je slučaj s Upitnikom osim onoga čemu se u skladu sa zakonom može ograničiti pristup.

Delević je navela i da nema puno razlika u odnosu na Upitnike koje su dobili Crna Gora i Albanija prošle godine i da se razlike tiču saveta nacionalnih manjina kojih u tim zemljama nema, rada povernika za zaštitu informacija od javnog značaja, zaštitnika građana i pitanja o funkcionisanju nezavisnih tela.

Dodala je da su za Srbiju specifična pitanja i ona koja se tiču reforme pravosuđa. Ona su prilagođena tako da Komisija stekne potpuni uvid u tok reforme pravosuđa i donekle stekne uvid koji su sledeći koraci.

Delević je kazala da je na osnovu crnogorskog i albanskog Upintika Srbija odvorila na oko 85 odsto pitanja, ali da je to urađeno do 1. maja i da i te odgovore treba ažuriratu u skladu s promenama u različitim oblastima u Srbiji.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image