Od mogućeg prijema Kosova u Savet Evrope, preko izveštavanja o Rezoluciji o Srebrenici, najavljene promene spoljne politike Srbije od "pasivne ka aktivnoj" do velikog Vaskršnjeg sabora... našu zemlju narednih mesec dana očekuju ozbiljni događaji i najavljuju ozbiljno "vruće političko proleće".
Do sada smo od predstavnika vlasti mogli čuti da će se "Srbija snažno suprotstaviti u odbrani državnih i nacionalnih interesa, da će pritisci biti nikad jači, imali smo i suprotstavljenih stavova o načinu na koji bi diplomatska ofanziva trebalo da se organizuje, što je samo potvrdilo gore pomenutu floskulu - čeka nas izuzetno vruće političko proleće.
Savet Evrope Kosovo
U Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PSSE) danas počinje prolećno zasedanje, koje će trajati do 19. aprila, tokom kojeg će poslanici u Strazburu razmatrati i zahtev tzv. Kosova za prijem u Savet Evrope. Izjašnjavanje o zahtevu tzv. Kosova na plenaranoj sednici, a na osnovu izveštaja koji će prezentovati izvestilac PSSE za prijem tzv. Kosova u tu organizaciju Dora Bakojani, predviđeno je za utorak 16. aprila. Konačnu odluku će, pak, doneti komitet ministara u maju.
Vlada (u tehničkom mandatu) formirala je Radnu grupu za koordinaciju aktivnosti državnih organa, tim koji će se boriti protiv prijema Prištine u Savet Evrope. Predsednik Vučić pominjao je mogući izlazak Srbije iz ove organizacije ako Kosovo bude primljeno i to je prvi put da se takva poruka poslala, otkako je naša zemlja 2003. godine postala članica.
Budući da je članstvo u Savetu Evrope preduslov da bi se priključilo Uniji, a imajući u vidu da je evropski put Srbiji i dalje strateški prioritet, jasne su posledice eventualnog napušranja ove organizacije.
Eventualni izlazak iz ove organizacije, Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike, vidi kao "pokušaj podizanja uloga i iskazivanja nezadovoljstva ovakvom odlukom". I smatra da postoji mudriji potez od najavljenog.
"Razumljivo je da Srbija želi nešto da preduzme jer s razlogom smatra da Kosovo ne zaslužuje da bude članica. Ipak, rekao bih da je realističniji možda opoziv ambasadora, bojkot sednica na kojima prisustvuju predstavnici vlasti iz Prištine...", izjavio je za MONDO.
"Trik" Prištine sa Zajednicom srpskih opština
Vlada u Prištini pripremila je novi "trik" u vezi sa Zajednicom srpskih opština. Naime, prema pisanju Albanian posta, postignut je načelni dogovor sa međunarodnom zajednicom da do 10. maja pošalje Ustavnom sudu na razmatranje Nacrta statuta.
Planirano je da Nacrt statuta ZSO, koji je napisala EU, vlada uputi Ustavnom sudu na predlog ministra administracije i lokalne samouprave Eljberta Krasnićija. Prema izvorima Albanijan posta, to će biti uslov za Prištinu kako bi Komitet ministara Saveta Evrope prihvatio Kosovo kao članicu te organizacije.
Da se takav scenario sprema potvrdio je i predsednik Vučić.
"Oni su sad napravili novi trik i sa tim želim da upoznam građane – to je da će 10. maja da kažu da upućuju Ustavnom sudu na ocenu ustavnosti, onaj akt koju su Evropljani doneli, ne bi li neki u tome pronašli Lajbnicov dovoljan razlog da kažu da je pokrenut proces oko ZSO, a u stvari nije pokrenuto ništa, i da kažu to nam je razlog da glasamo za Kosovo u Savetu Evrope", rekao je Vučić.
Kao uslovi za ulazak Kosova u Savet Evrope spominjani su povratak imovine manastiru Visoki Dečani kojima su posle zahteva vlade Kosova upisana 24 hektara u kosovski katastar, kao i formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.
Formiranje Vlade
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da očekuje da će nova Vlada Srbije biti izabrana za 10 do 15 dana, pre majskih praznika i da se sa novom vladom dočeka veliki sabor sa Republikom Srpskom.
Vučić je istakao i da će osnovni cilj nove vlade biti zaštita vitalnih nacionalnih i državnih interesa, ostanak na evropskom putu ali bez odricanja tradicionalnih prijatelja.
Od kosovskog pitanja, evropskog puta i ispunjavanja zahteva koje EU stavlja pred Srbiju preko različitih preporuka…novu Vladu Srbije čekaju uzbudljive četiri godine.
Rezolucija o Srebrenici
Članice Ujedinjenih nacija imaće priliku da se na sednici Generalne Skupštine UN početkom maja izjasne o Rezoluciji kojom bi se 11. jul proglasio Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici. Već nagoveštaj donošenja rezolucije izazvao je burne reakcije u Republici Srpskoj i Srbiji.
Nacrt rezolucije kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici biće predstavljen na zatvorenom sastanku u Ujedinjenih nacija 17. aprila, a o rezoluciji, na kojoj se još radi i podložna je promenama, izjasniće se zemlje članice na sednici Generalne skupštine UN početkom maja.
"Mislim da je od presudnog značaja da uradimo svoj posao, da se borimo, nama izgledi nisu veliki, protiv sebe imamo najdominantnije svetske sile Zapada. Svi su sponzori te rezolucije o Srebrenici sa izuzetkom Novog Zelenda i Čilea. Od SAD, Italije, Francuske", poručio je predsednik i dodao da je to zvaničan stav da će da lobiraju za Rezoluciju.
Kandidatura za nestalnu članicu Saveta bezbednosti
U slučaju da Generalna skupština UN usvoji rezoluciju o genocidu u Srebrenici, Srbija namerava da se istog dana kandiduje za nestalnu članicu Saveta bezbednosti UN, najavio je predsednik.
Vučić je ocenio da će, u slučaju da podnese kandidaturu, Srbija "ubedljivo pobediti dve NATO zemlje iz Istočne Evrope" koje su najavile kandidature za nestalne članice Saveta bezbednosti UN.
"Kad izglasaju rezoluciju i ako je izglasaju jer ćemo se boriti do poslednjeg trenutka, istog dana ćemo se kandidovati za nestalnu članicu Saveta bezbednosti UN za 2025. i 2026. godinu", rekao je predsednik.
Najavio je da će Srbija u slučaju izglasavanja te rezolucije, svake godine podnositi rezolucije o genocidu u Kragujevcu, Kraljevu, Jajincima i Jasenovcu, ali da neće pominjati ko stoji iza toga.
"Nigde nećemo pomenuti Nemce ali ćemo podnositi rezolucije o izvršenom genocidu na teritoriji Srbije, u Kragujevcu, u Kraljevu, u Jajincima. Ko ga je počinio, vi zaključite ko. Nikoga tu ne napadamo, to je civilizacijska vrednost, a negde je poginulo i 90 puta više ljudi nego u Srebrenici", objasnio je.
Promena spoljne politike
Narode srpski glavu gore, poručio je Aleksandar Vučić, najavljujući promenu spoljne politike Srbije od pasivne ka aktivnoj, dok će izaslanik koji će predati pismo predsedniku Generalne skupštine UN i porazgovarati sa njim biti Vuk Jeremić, bivši ministar spoljnih poslova koji je bio i na čelu GS UN.
Taj preokret prema njegovim rečima, izaziva najavljena Rezulucija u Savetu bezbednosti UN o genocidu u Srebrenici. Vučič je o tome i o učlanjenju Kosova u PS Saveta Evrope govorio detaljno.
"Napisao sam ukupno 14 različitih pisama evropskim liderima uglavnom personalizovano, svakom sam se obratio imajući u vidu okolnosti, na jedan način priznavačima, na drugim nepriznavačima Kosova, sva ta pisma su prosleđena", rekao je.
Vaskršnji sabor
U Beogradu i drugim delovima države 5. i 6. maja biće održan "veliki Vaskršnji sabor Srbije i Republike Srpske".
Na tom Saboru biće donete važne odluke o opstanku srpskog naroda na svojim ognjištima, njegovom ekonomskom napretku, očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma i zajedničke kulturne baštine.
Nova Vlada Srbije i Srpske će, prema najavama, pripremiti deklaraciju i moguće druge opštepravne akte, koje će u istom tekstu podneti na usvajanje Narodnim skupštinama.
(Mondo.rs)
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)