• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Otklonimo prepreke ka Evropi

Predsednik Srbije Boris Tadić je izjavio da Srbija sebi ne može priuštiti isticanje roka za izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu i da time dovede u opasnost pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom.

Predsednik Srbije Boris Tadić je izjavio da Srbija sebi ne može priuštiti isticanje roka za izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu i da time dovede u opasnost pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom.

Upitan da li zna gde se nalazi bivši komandant Vojske RS, Tadić je istakao da bi, ukoliko bi to rukovodstvo Srbije toga bilo svesno, Mladić već bio u zatvoru.

"Istraga je neprestano u toku. Svakog dana. Ja sam predsednik, a ne ministar unutrašnjih poslova, ali očekujem da će saradnja sa Tribunalom biti ispunjena, isto kao što to i EU očekuje od nas", naglasio je Tadić dodajući da je njegov zadatak da ohrabri Vladu da ispuni svoje obaveze.

Predsednik Srbije je o mogućoj nezavisnoj Crnoj Gori, najavio da će se založiti da odnosi budu najbolji, ali je istakao da treba sačekati ishod referenduma u drugoj Republici.
Tadić je ukazao i da je, u slučaju Kosova i Metohije, Srbija napravila odličan predlog - što šira autonomija, ali manje od nezavisnosti.

" Mi nemamo nameru da vladamo Albancima, ali naš integritet i suverenitet mora biti očuvan. Ne želimo da Albanci vladaju nad Srbima", kazao je predsednik Srbije.
Tadić je objasnio da teritorijalna poezanost srpskih opština nije moguća jer Srbi na Kosmetu žive u enklavama.

"Njihov položaj je težak. Zbog toga treba da postoji horizontalna veza u oblastima kao što su zdravstvo, obrazovanje, kultura, bezbednost i pravosudje. To isto važi i za manjine - Gorance, Turke ili Rome. Treba definisati novi način učešća tih opština u formiranju vlade u Prištini. Moramo isto tako odrediti i konačan status", kazao je Tadić.

Predsednik Tadić je, na pitanje novinara "Kurira", istakao da bi podela rudnih bogatstva u pokrajini, koja nisu toliko velika, predstavljala podelu teritorije, što Srbija ne želi.

"Mnogi ljudi bi se distancirali od medjunarodne zajednice. Srbija je deo Evrope i evropske kulture. Deset miliona Srba u zemljama Balkana su element stabilnosti u regionu", kazao je on.
Na primedbu kako Srbi mogu biti element stabilnosti posle ratova tokom 1990-tih, predsednik Tadić je naglasio da velika većina njegovih sunarodnika razume noviju istoriju i poručio da je okretanje budućnosti, put koji može voditi ka Evropi.

"Pre smrti Miloševića imali smo u Srbiji većinu koja se zalagala za saradnju sa Haškim tribunalom. To u Hrvatskoj nije bilo tako. Sada se mi nalazimo u fazi umanjenog verovanja Tribunalu i to baš kada treba da okončamo saradnju sa sudom. Populističke snage u Srbiji koriste slabosti i napadaju vladu," objasnio je Tadić.
"Verujem da ni u jednoj drugoj zemlji nema 70 odsto stanovništva koje je za EU", objasnio je predsednik Tadić.

Tadić je, na pitanje koliko se može održati vlada u Srbiji, naglasio da ona ne treba da se bavi samo Haškim tribunalom, već i da ponudi viziju za integraciju u EU i evro-atlantske strukture.
"U to moraju biti uključene sve važne snage zemlje. Vlada treba da se bavi državnim i razvojnim prioritetima. Najvažniji je ekonomski razvoj. Nama su potrebne nove tehnologije, infrastruktura, informatičke tehnologije. U suprotnom nema razvoja u Srbiji", poručio je Tadić .

Pri tome je Tadić istakao da računa na podršku Austrije, koja je već sada najveći investitor u Srbiji.
"No, ja očekujem još više. Znam da austrijska preduzeća imaju odlučujući kapacitet da investiraju u sve zemlje jugoistočne Evrope. Uveren sam da je Srbija, na primer u oblasti infrastrukture, veoma zanimljiva za Austriju", zaključio je predsednik Tadić.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image