Vikiliks je objavio diplomatsku prepisku koja pokazuje da su američke diplomate bile zabrinute zbog toga što bi na Kosovu moglo doći do podele zbog, kako je navedeno, neodlučnosti i slabosti Evrope, preneo je danas britanski list "Gardijan" na svom sajtu.

SAD strahuju da bi Evropa mogla podleći pritisku Srbije i pristati na podelu Kosova, što bi onda moglo izazvati - upozorile su američke diplomate - etničko nasilje, proizlazi iz depeša.

Pre toga bi Srbi preuzeli kontrolu nad severnim delom Kosova, prenosi "Gardijan".

Savetnik predsednika Srbije Borisa Tadića za spoljnu politiku Jovan Ratković je izneo scenario koji bi vodio podeli Kosova u razgovoru sa savetnicom Ketrin Ešton, i rekao američkom ambasadoru u Beogradu Meri Vorlik da Srbi na severu Kosova nikada neće prihvatiti vlast Albanaca, prenosi "Gardijan", pozivajući se na "Vikiliks".

"Ti ljudi nisu nikada živeli sa Albancima i neće prihvatiti vlast Prištine", rekao je Ratković Vorlikovoj.

Ratković je takođe rekao da će Beograd morati da prihvati da više neće vladati Kosovom, ali da će isto tako i Kosovo morati da uvidi da neće moći da proširi svoju vlast na teritoriji severno od Ibra, navodi se u jednoj od depeša koju prenosi "Gardijan".

SAD bile nezadovoljne radom Euleksa

Sjedinjene Američke Države bile su nezadovoljne ovlašćenjima, ali i konkretnim aktivnostima misije EU na Kosovu, navodi se u jednoj američkoj diplomatskoj depeši sa Vikiliksa, koju prenosi sajt prištinskog dnevnika Koha ditore.

Dokumenta koja je objavio Vikiliks otkrivaju uznemirenje bivše ambasadorke SAD na Kosovu Tine Kajdanou pasivnom ulogom Euleksa, posebno na severu Kosova, optužujući misiju da dozvoljava i toleriše kriminal u tom delu.

"Američki policajci su frustrirani pristupom i nedostatkom izvršnih ovlašćenja da deluju na terenu. Zvaničnici direkcije za podršku koji deluju u Mitrovici i na graničnim prelazima, na primer, nemaju nikakva ovlašćenja da ostvare zakon ili da hapse kada se događa kršenje zakona u njihovim prisustvu", navodi se u depeši.

Dodaje se da ti policajci mogu samo da ostvaruju aktivnosti u oblasti monitoringa, savetovanja i podučavanja, a da delovanje van tog mandata može dovesti do preduzimanja disciplinskih mera.

Depeša je poslata u Vašington 8. aprila 2009. godine i u njoj Kajdanou takođe kritikuje Brisel da vrši pritisak na Prištinu dok istovremeno "miluje" Beograd.

"Ukoliko Euleks, kao najveća i najambicioznija evropska misija do sada, želi da ima uspeha treba da ostvari progres u kritičkim pitanjima na severu, ali se taj uspeh može postići jedino ako Brisel vrši isti pritisak kako prema Beogradu, tako i (prema) Prištini, umesto da popušta na političke zahteve Beograda i da ignoriše zahteve Prištine", navela je Kajdanou.

(agencije/MONDO)