• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dunav i dalje nadolazi, Sava preti Beogradu

Vodostaji Dunava, Tise i Save u više mesta u Srbiji su prevazišli granicu vanredne odbrane od poplava, navedeno je na sajtu Hidrometeorološkog zavoda Srbije.Dunav je prevažisao tu granicu kod Novog Sada, Zemuna, Pančeva, Smedereva, Bačke Palanke, Bogojeva, Apatina i Bezdana. Nivo Save je viši od granice vanredne odbrane od poplava u Beogradu, a Tise u Novom Kneževcu i Titelu.

Vodostaji Dunava, Tise i Save u više mesta u Srbiji su prevazišli granicu vanredne odbrane od poplava, navedeno je na sajtu Hidrometeorološkog zavoda Srbije.

Dunav je prevažisao tu granicu kod Novog Sada, Zemuna, Pančeva, Smedereva, Bačke Palanke, Bogojeva, Apatina i Bezdana. Nivo Save je viši od granice vanredne odbrane od poplava u Beogradu, a Tise u Novom Kneževcu i Titelu.

Granica vanredne odbrane od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu koja iznosi metar ispod vrha nasipa.

Dunav je u nedelju uveče kod glavne vodomerne stanice u Bezdanu dostigao kotu od 736 santimetara, što je u odnosu na merenje u podne povećanje za jedan, a u odnosu na jutrošnji nivo dva santimetra, rečeno je Tanjugu u toj stanici.

Na potezu državna granica s Madjarskom-Bogojevo, u dužini od 61 kilometar, duž leve obale Dunava, "nasipi su pod stalnim osmatranjem i kontrolom i, za sada, nema većih problema", rekao je Tanjugu sektorski rukovodilac odbrane od poplava Vladislav Milošev.

On je dodao da se na ovom sektoru "od ponedeljka očekuje da Dunav počne blago da opada".

Vodostaj Dunava kod Bezdana u nedelju ujutro iznosio je 734 centimetra, što je za šest centimetara više u odnosu na dan ranije, dok je kod Novog Sada porastao za 29 centimetara i iznosi 712, rečeno je Beti u tim vodomernim stanicama.

U bolnici u Starom Slankamenu, koja je ugrožena zbog visokog vodostaja Dunava, zasad nema razloga za evakuaciju bolesnika, izjavio je u nedelju Tanjugu ministar zdravlja Tomica Milosavljević.

"Dogovoreno je da se situacija prati iz sata u sat i napravljen je precizan plan da se bolesnici prebace u vojvodjanske i beogradske zdravstvene ustanove, ako bude potrebno", istakao je Milosavljević.


Prema njegovim rečima, voda je poplavila kuhinju i vešeraj u bolnici u Starom Slankamenu, a preti da ugrozi i rendgen laboratorije i elektrićne instalacije.

"Brzim reagovanjem Kriznog štaba, postavljene su najjače pumpe za izbacivanje vode i, za sada, nema opasnosti od daljeg plavljenja", rekao je Milosavljević.

Kulminacija vodostaja kod Novog Sada očekuje se u utorak, za kada je prognoziran vodostaj od 730 centimetara, što je za oko 50 centimetara niže od maksimalnog ikada izmerenog vodostaja, 1965. godine, u vreme velikih poplava u Vojvodini. Do nedelje uveče očekuje se završetak postavljanja vreća sa peskom na Dunavski kej u Novom Sadu, u dužini od 7,5 kilometara.

Deo lokalnog puta od Petrovaradina ka Sremskoj Kamenici, u podnožju Petrovaradinske tvrdjave, zatvoren je u nedelju za saobraćaj, a vojska i gradjani saniraju posledice proboja vode kroz kanalizacione cevi Tvrđave.

Voda je probila u priobalje Tvrdjave, a poplavljen je i deo kasarne i Vojne bolnice, usled podizanja nivoa kanalizacije, izazvanog veoma visokim vodostajem Dunava. Vojska i stanovnici prave lokalizacione nasipe, uz pomoć stručnjaka iz Javnog preduzeća "Vode Vojvodine".

Stručnjaci "Voda Vojvodine", koji se nalaze na terenu, rekli su novinarima da izlivanja vode kroz kanalizaciju za sada ne predstavljaju opasnost za Petrovaradin i podgradje Tvrdjave.

U nedelju ujutro je i na novosadskoj obali Dunava, ispod Varadinskog mosta, došlo do izlivanja vode iz jednog kanalizacionog šahta, koji je nakon toga začepljen vrećama sa peskom.

Vikendaška naselja u Novom Sadu i okolini već danima su potpuno poplavljena, a dobrim delom i Ribarsko ostrvo i kupalište "Štrand". Reč je o delovima zemljišta koji se nalaze u forlanu, odnosno u pojasu izmeju korita reke i nasipa, koji se ni inače ne brane od poplava.

Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić pozvao je gradjane da se, kao volonteri, uključe u odbranu od mogućih poplava u Vojvodini. On je rekao je da će Novi Sad do nedelje uveče biti "zatvoren", odnosno da visok vodostaj neće moći da ga ugrozi.

Pajtić je gradjanima poručio da nemaju razloga za paniku, iako ima razloga za zabrinutost, jer se ne može predvideti da li će nakon ovog poplavnog talasa u puno korito reke stići još neki talas, izazvan povećanjem padavina u gornjem toku reke i topljenjem snegova.

Direktor Javnog preduzeća "Vode Vojvodine" Branislav Radanović upozorio je da će visok vodostaj Dunava potrajati mesec dana, što može da dovede do kvašenja nasipa i do problema u nasipima.

Na području Bezdana ekipe Vodoprivrednog preduzeća "Zapadna Bačka" 24 časa dežuraju i obilaze nasipe i na pojedinim deonicama ih ojačavaju.

U sve poslove odbrane od poplava u Vojvodini uključena je i Vojska SCG, čiji pripadnici učestvuju u punjenju vreća sa peskom.

U Beočinskom naselju Čerević Dunav je od subote uveče porastao za 45 santimentara i gotovo sve kuće su pod vodom, a ugroženo je oko 300 domaćinstava, rečeno je Tanjugu u Opštinskom štabu civilne zaštite.

Glavno sredstvo komuniciranja u tom naselju su čamci, kojih nema dovoljno.

U prigradskom naselju "Dunav", koje je iseljeno, i dalje problem stvaraju podzemne vode, koje meštani pokušavaju da izbace pumpama, a ugrožena su i druga prigradska naselja na području opštine.

Prema rečima načelnika za privredu opštine Beočin Borisa Kuzmana, trenutni nivo Dunava je 720 santimetara, a i dalje je u porastu.

U Opštinskom štabu civilne zaštite ističu da je na Beočin, koji je najslabije zaštićen od poplava u slivu Dunava, zaboravila i država, jer taj grad još niko nije obišao od zvaničnika, kako bi se uvero u teško stanje.

Beograd - vanredne mere

Prema očekivanjima i prognozama vrh poplavnog talas u Beogradu očekuje se sredinom sledeće nedelje, odnosno izmedju 13. i 14. aprila, saopštio je beogradski Gradski štab za odbranu od poplava.

Predsednik Gradskog štaba za odbranu od poplava Srdjan Jovanović izjavio je Tanjugu da je u nedelju uveče situacija u delovima Beograda koji su ugroženi od poplava pod kontrolom, iako vodostaj Dunava i Save raste brzinom santimetar na sat.

Jovanović je rekao da su sve neuralgicne tačke, kao što je deo bulevara Vojvode Mišića, blagovremeno "pokrivene" u zaštiti od nadolazeće vode i dodao da su ispusti u tom rejonu zatvoreni vrećama s peskom.

On je istakao da se, iako su ispusti na delu tog bulevara zatvoreni, voda ipak polako probija, što se i očekivalo i najavio da će od ponedeljka kompletan saobraćaj na toj lokaciji biti izmešten.

Zbog visokog vodostaja Save i mogućih posledica počelo je postavljanje džakova na obali reke od Brankovog mosta do Starog mosta u Beogradu, a Sava je poplavila deo Ulice vojvode Mišića, kod Sajma, i zatvorena je za saobraćaj.

Džakove sa peskom postavljaju izmedju šina i biciklističke staze, a taj posao obavlja Gradski štab za odbranu od poplava u saradnji sa preduzećem "Srbija vode". Džakovi su postavljeni i na ispustima kanalizacionih cevi kod Sajma, gde se Sava izlila na saobraćajnicu.

Kako je navedeno u saopštenju, da bi mogle da se organizuju i sprovedu mere odbrane od poplava, vlasnici bi u roku od 48 sati trebalo da uklone sve objekte koji se nalaze duž gradskih kejova i "na trasi budućih privremenih zaštitih linija".

"Za slučaj da vlasnici sami ne uklone svoje objekte, isti će biti uklonjeni od strane nadležnih gradskih službi", upozorio je Gradski štab za odbranu od poplava.Takodje, vlasnici splavova i objekata na vodi dužni su da pregledaju sve plovne objekte i uvedu dežurstva, čuvarsku službu u cilju stalne provere ispravnosti objekata na vodi i njihovih priveza.

Vlasnici objekata u nižim delovima Zemuna, Čukarice, Dorćola i Ade Ciganlije, koji se nalaze u blizini reke gde je moguća pojava povišenih nivoa podzemne vode, dužni su da blagovremeno organizuju iznošenje materijalnih dobara iz podruma i suturenskih prostorija.


Predsednik beogradskog štaba za odbranu od poplava i član gradske vlade Srdjan Jovanović rekao je Tanjugu da je Ulica vojvode Mišića kod Sajma zatvorena za saobraćaj zbog povećanog nivoa Save, koja je poplavila deo te saobraćajnice.

Tokom jutra, popravljena je kanalizaciona cev koja se izlila u podvožnjak u tom delu grada, ali je posle toga došlo do izlivanja Save.

Jovanović je rekao da su na terenu dežurne ekipe gradskih službi "Beogradputa" i MUP-a, koje postavavljaju džakove za peskom, zbog čega je saobraćaj zatvoren i preusmeren na okolne ulice. Taj režim saobraćaja u ponedeljak će biti i zvanično uspostavljen u Gradskom saobraćajnom preuduzeću, dodao je on.

Hala 14 na Beogradskom sajmu (poslednja kad se iz centra grada krene ka Banovom brdu) u nedelju je okružena vodom sa dve strane, a obližnji parking postao je ostrvo, sa svih strana okruženo vodom.

Zbog povećanog nivoa Save u tom delu grada, u subotu uveče je pukla vodovodna cev, što je dovelo do plavljenja podvožnjaka kod kafane "Gospodarska mehana", a u nedelju je oko sajamske hale došlo i do izlovanja podzemnih voda.

Na delu bulevara kod Beogradskog sajma, u to vreme, "plivali" su isključivo kamioni i tek retki autobusi.
Medju njima su primetno bili brojniji autobusi na medjugradskim linijama, a što se putničkih vozila tiče, na to su se odlučivali samo vozači koji su, na relaciji "Gospodarska mehana" - Preduzeće metalnih proizvoda "Rad", "izigravali" čamce.

Većina vozila je preusmerena na druge pravce preko Košutnjaka i Topčidera, gde su, iako je neradni dan, stvarane izuzetno duge kolone.

Smederevo - zabranjena plovidba Dunavom

Dunav kod Smedereva dostigao je u nedelju popodne nivo od 745 santimetara, a računa se da će do 13. aprila, kada se očekuje vrh udarnog talasa nivo Dunava kod tog grada dostići kotu od 775 centimetara.

Zbog visokog vodostaja, Lučka kapetanija u Smederevu zabranila je plovidbu brodova na svom sektoru, a pod vodom su ribarska naselja Orešac, prostor iza preduzeća "Milan Blagojević" i stara smederevska luka, u kojoj je zabranjen pretovar robe.

Prema rečima šefa radne jedinice "Srbija-vode" u Smederevu Slobodana Lazarevića, preduzete su sve mere na prvoj liniji odbrane.

U saradnji sa Opštinskim štabom za odbranu od poplava počeće radovi na formiranju druge linije odbrane od poplava od starog pristaništa, železničke stanice do marine i do starog grada smederevske tvrdjave.

Lazarević je rekao da će tu biti postavljeni džakovi sa peskom i izgradjeni privremeni zemljani nasipi.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image