Slušaj vest

Na teritoriji dve opštine u Srbiji, Kruševca i Brusa, prostire se jezero koje godinama izaziva intrige. Dobilo je ime po naselju u kojem se nalazi - Ćelije, a priča o njegovom nastanku koja se prenosi sa kolena na koleno nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

"Na ovom jezeru kupala sam se do pre desetak godina, tada je moj prijatelj ribolovac izgubio život, nakon toga više nisam mogla da kročim u tu vodu", rekla je jedna meštanka koja se zaputila u Kruševac da vidi čuveno "ukleto" jezero.

Kako je jezero nastalo?

Jezero Ćelije, ili Zlatno jezero kako ga često zovu, nastalo je pregrađivanjem reke Rasine 1972. godine i izgradnjom brane na ovoj reci, a kako su meštani kazali, zadnja kap vode pala je neposredno pred Titovu smrt. Ovo jezero napravljeno je pre svega za potrebe Đerdapa kako bi ga zaštitilo od nanosa koji su nastajali erozivnim putem.

Kruševljani, ali i širi okrug, iz jezera Ćelije snabdevaju se vodom, jer je utvrđeno da je tečnost izuzetnog kvaliteta, a tome kumuje i činjenica da Čarapani imaju jednu od najkvalitetnijih pijaćih voda.

Mnogima je ovo jezero i poznata turistička destinacija, jer je tokom letnjih perioda voda izuzetno topla, prema nekim navodima veruje se da može dostignuti i neverovatnih 27 stepeni celzijusa, pa je mnogim kupačima ovo savršeno mesto za kupanje leti. Jezero je okruženo i dvema planinama, Kopanikom i Jastrepcem, a zelenilo privlači mnoge da pobegnu iz grada i uživaju u prirodi.

Nesvakidašnje jezero u Evropi

S obzirom da se nalazi tik do magistralnog puta, mnogim biciklistima je i omiljeni pejzaž dok voze svoju rutu, a neki su prateći mapu primetili još jednu zanimljivost - pored svoje intrigantne priče jezero Ćelije ima i nesvakidašnji oblik. Ako otvoritie Google mapu i pronađete jezero sve će vam biti jasno - na prvi pogled je očigledam oblik kineskog zmaja, a ovkava tekuća voda jedinstvena je u Evropi.

collage-maker-03-aug-2023-01-23-pm-1727-830x0.jpg
Google map 

Legende o jezeru

Prema rečima meštana, o jezeru postoje brojne legende koje oni slušaju još od malih nogu. Ipak postoje i oni koji tvrde da su priče samo to - legende. Kako su oni objasnili, priča kreće 70-ih godina kada je naselje Zlatari za potrebe jezera izmešteno, a jedan deo potpoljen. Pod vodom su ostali seosko groblje i crkva, a neki meštani su kazali da su videli kako krst te crkve viri iz vode.

Jedna priča posebno liči na onu iz domena horora, jer kaže da će se u jezeru utopiti onoliko ljudi koliko je sahranjeno na groblju koje je potopljeno. Međutim, meštani opštine Brus, tačnije iz mesta Zlatari, tvrde da su i groblje i crkva tu gde su i bili.

"Ma to su priče za malu decu, evo vidite i sami tu je i crkva i groblje. Crkvu su samo restaurirali, jer je bila stara i trebalo je da se sve popravi, ali sve je tu", kazao je sagovornik.

S obzirom da se ovde leti skuplja i dosta mladog sveta, a neretke su bili i tragedije na ovom jezeru, meštani tvrde da mnogi dođu neiskusni, ali da nekim tragedijama kumuje i alkohol. 

"Za te priče znam punih 50 godina, koliko sam i živ, iako tu stanujem, svaki put kad ugledam jezero prođe me neka jeza, moja baba znala je sve o tome", istakao je jedan meštanin Ćelija.

Iako su mišljenja podeljenja, na Ćelijama se jeste utapao veliki broj kupača, ali i iskusnih ribolovaca, da li zbog "ukletog jezera", kako ga neki zovu ili nesrećnim slučajem, ali nažalost broj nesreća je velik. A mi ovim putem apelujemo na sve koji odluče da posete jezero Ćelije, da vode računa, jer spasilaca nema i kupaće se na sopstvenu odgovornost.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija MOJ SIN JE SKOČIO U SAVSKO JEZERO DA SPASE DRUGA, OBOJICA SU SE UTOPILI: Potresne reči na godišnjicu tragedije na Adi Ciganliji

(Telegraf/Mondo/A.V.)