List navodi da se u dokumentima, koje je sastavio Kfor, takođe pominje i više rangirani političar Demokratske partije Kosova Džavid Haliti, koji je povezan sa albanskom mafijom.

"Gardijan" je i preneo izjavu porptarola vlade Kosova, koji je negirao optužbe iz dokumenata.

U vojnim dokumentima, izrađenim oko 2004. godine, Haliti je opisan kao "vlast iza Tačija" i da je "uveliko povezan sa prostitucijom i švercom naoružanja i narkotika".

List ne navodi kako su informacije procurile.

Haliti je bio šef logistike nekadašnje OVK i sada je poslanik i visoki funkcioner Tačijeve stranke.

Podaci NATO sugerišu da je Haliti lično upravljao novcem za OVK krajem 90-tih godina prošlog vijeka i da je lično profitirao od toga.

Prema pisanju "Gardijana" (Guardian), NATO Halitija dovodi u vezu i sa navodnim zastrašivanjem političkih protivnika na Kosovu i sa dva ubistva u Albaniji krajem devedesetih godina prošlog veka.

List ističe da je jedno od pomenutih ubistava, likvidacija političkog protivnika, koji je pronađen mrtav blizu granice sa Kosovom i to nakon svađe sa Halitijem.

Druga likvidacija je ubistvo mlade novinarke iz Tirane Ali Uke, koja je podržavala pokret za nezavisno Kosovo, ali je imala kritički stav prema tome u svojim tekstovima.

Njeno telo pronađeno je 1997. godine unakaženo staklenom flašom i šrafcigerom.

"U to vreme Uka je delila stan sa Hašimom Tačijem", piše "Gardijan".

Londonski dnevnik zaključuje da je specijalni izaslanik za ljudska prava u Savetu Evrope Dik Marti neke od svojih zaključaka o Halitiju, kojeg pominje i u svom izveštaju , doneo na osnovu podataka do kojih je došao NATO.

(Srna)